passo
“Ne kadar çok verirsek o kadar çok alırız”

“Ne kadar çok verirsek o kadar çok alırız”

Gün FM’de yayınlanan Gündem programına Afyonkarahisar Pedagoji Merkezi Kurucusu Pedagog Dr. Emrah Şenbabaoğlu konuk olarak katıldı. Şenbabaoğlu programda ebeveyn-çocuk ilişkisi üzerine konuştu. “Çocuklarımızla geçirdiğimiz yakın anlar hepimiz için paha biçilmezdir” diyen Pedagog Dr. Emrah Şenbabaoğlu, “Bağ kurmak bizim için olduğu kadar çocuklarımız için de gereklidir. İlişkimiz güçlü olduğunda aynı zamanda güzel de olur. Yani ne […]

Gün FM’de yayınlanan Gündem programına Afyonkarahisar Pedagoji Merkezi Kurucusu Pedagog Dr. Emrah Şenbabaoğlu konuk olarak katıldı. Şenbabaoğlu programda ebeveyn-çocuk ilişkisi üzerine konuştu.
“Çocuklarımızla geçirdiğimiz yakın anlar hepimiz için paha biçilmezdir” diyen Pedagog Dr. Emrah Şenbabaoğlu, “Bağ kurmak bizim için olduğu kadar çocuklarımız için de gereklidir. İlişkimiz güçlü olduğunda aynı zamanda güzel de olur. Yani ne kadar çok verirsek o kadar çok alırız” şeklinde konuştu.
“Çocuklar ebeveynleriyle işbirliği yapmak isterler”
Ebeveynleriyle arasında güçlü bir bağ olduğunu hisseden çocukların ebeveynleriyle işbirliği yapmak istediklerini kaydeden Şenbabaoğlu, “Elbette çocuk gibi davranmaya devam ederler. Ama onları anladığımızda ve onların yanında olacağımıza güvenirlerse, liderliği bize bırakmaya daha istekli olurlar. Araştırmacılar bir ilişkinin sağlığını korumak için her negatif etkileşime karşılık beş pozitif etkileşime ihtiyacımız olduğunu söylüyor. Çocuklarımıza rehberlik etmeye ve bu sırada onları düzeltmeye, hatırlatmaya, azarlamaya, eleştirmeye ve hatta bağırmaya çok fazla zaman harcadığımız için pozitif bağ kurmaya bunun beş katı daha fazla zaman ayırdığımızdan emin olmamız çok önemli” diye değerlendirmede bulundu.
Ebeveynler için çocuklarıyla güçlü bir bağ kurmanın önemli olduğunu belirten Şenbabaoğlu, bunun tek yolunun bağ kurulan günlük alışkanlıklar edinmek olduğunu söyledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır