passo
Ne kadar mutluyuz?

Ne kadar mutluyuz?

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında TÜİK verilerine göre ilimizde yaşayan insanlardan her 100 kişiden 76 kişinin mutlu olduğunu söylemesi konusu değerlendirildi ve ilimizde yaşayan insanlar ne kadar mutlu sorusuna cevap arandı. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu programa Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar. TÜİK verilerine göre Sinop ilinde yaşayan her […]

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında TÜİK verilerine göre ilimizde yaşayan insanlardan her 100 kişiden 76 kişinin mutlu olduğunu söylemesi konusu değerlendirildi ve ilimizde yaşayan insanlar ne kadar mutlu sorusuna cevap arandı.

Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu programa Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar.

TÜİK verilerine göre Sinop ilinde yaşayan her 100 kişiden 78’i, ilimizde ise yine her 100 kişiden 76’sının mutlu olduğunu söyleyen Gazeteci İsmail Akar, “Bu illerin arkasından Bayburt, Kırıkkale ve Kütahya geliyor. En mutsuz iller ise Tunceli, Osmaniye, Diyarbakır, Antalya ve Hatay olarak açıklanmış. Bu araştırma TÜİK’in Şubat 2018 anket sonuçları olarak kamuoyu ile paylaşıldı. Mutluluk düzeyi araştırmasında asayiş, ulaştırma, sağlık, sosyal güvenlik, eğitim ve adli hizmetler baz alınmış. Araştırmaya göre 65 yaş üstünde olanlar daha mutlu olduklarını söylemişler. Mutsuz olanların oranı ülkemizde yüzde 11. Ortalamaya bakıldığında ülkemizde mutlu olduklarını söyleyenlerin oranı yüzde 58” diye konuştu.

“Mutluluk izafi bir kavram”

Mutluluğun izafi bir kavram olduğunu belirten Gazeteci Ahmet Tunca, “Mutluluk algıladığınız ve beklediklerinize bağlıdır. Hayattan beklediklerinizi bulamadıysanız ve yaşadığınız ilde sizi rahatsız eden birçok şey varsa mutlu olmanız mümkün değildir. İlimizde birçok problem var. Ulaşım ve eğitim istenilen düzeyde değil. Ama TÜİK ilimizi mutlu iller arasında gösteriyor. En mutlu il olan Sinop’un da bizden farkı yok. Mesela ilimiz esnafına girip mutlular mı diye soralım. Nasılsın diye sorsanız elhamdüllah, iyiyim diyeceklerdir. Siyasiler esnafı ziyaret eder ve nasılsın diye sorarlar. TÜİK’in anketi de siyasilerin esnaf ziyaretine benziyor” diye değerlendirmede bulundu.

“İnsanlarımız filmlerdeki gibi fakir ama mutlu insanlar”

İlimizin yaşanabilir iller sıralamasında alt sıralardayken mutlu iller arasında ön sıralarda yer aldığını belirten Gazeteci Ertuğrul Sevim, “İlimiz birçok konuyu kriter olarak aldığınızda yaşanabilir iller arasında ne yazık ki alt sıralarda yer alıyor. Bunda deprem kuşağında bulunmamızın da etkisi var. Ön sıralara geçmemiz de kolay değil. Ama yaşayan insanların mutluluğu başka kriterlerle ilgili. İnsanlarda depresyon ve psikolojik sıkıntılara bakarsanız eğitim durumu yüksek insanlarda bunun daha fazla olduğunu görürsünüz. İnsanlar çok bilgili değilken daha mutludur. İnsanlarımız filmlerdeki gibi fakir ama mutlu insanlar. Sinop da bizim gibi. Çok gelişmiş bir il değil ama insanlar mutlu” şeklinde konuştu.

“Trafik sorununda ilimiz birinci sırada”

“Afyonkarahisar’ın en mutlu ikinci il olmasından ben mutlu oldum” diyen Gazeteci Polat Yılmaz, “Ülke kamuoyunda sürekli olumsuz haberlerle gündeme gelen ilimizin en mutlu ikinci il olmasını mutlulukla karşıladım. Ama araştırmayı yapan kurumun daha önce de enflasyon rakamlarında veya başka konularda bazı hususları maskelediği gündeme gelmişti. Bunu da not düşmek lazım. Bu ankette ülke genelinde yaklaşık 400 bin kişiye sorulmuş. Bu kişiler yanılmış olamaz. Mesela seçimle ilgili 1500 kişiyle görüşülüyor. 400 bin kişi ciddi bir sayı. Bu boş bir değerlendirme değil. Lakin TÜİK bize mutlu musunuz diye sordu mu? Mesela trafik sorununda ilimiz birinci sırada” diye görüşlerini açıkladı.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır