passo
NİHAYET ADAYLAR BELLİ OLDU

NİHAYET ADAYLAR BELLİ OLDU

Günlerdir milletvekili adaylarının kimler olacağı konusunda aday toto oynanıyordu. 6 vekili olan ilimizde 60’ı aşkın siyasetçi ‘Vekillik benim hakkım’ diyerek başvuru yaptı Ankara yolarını tepti ve ilçeleri gezdi. MHP LİSTESİ Cuma akşamı MHP listesi kesinleşti. Genel Merkezin yeniden gözdesi olan Mehmet Taytak(Bolvadin) liste başı oldu. Turan Civelek ikinci sırada yer aldı MHP’de. Bahçeli’nin prenslerinden olan […]

Günlerdir milletvekili adaylarının kimler olacağı konusunda aday toto oynanıyordu.
6 vekili olan ilimizde 60’ı aşkın siyasetçi ‘Vekillik benim hakkım’ diyerek başvuru yaptı Ankara yolarını tepti ve ilçeleri gezdi.

MHP LİSTESİ
Cuma akşamı MHP listesi kesinleşti. Genel Merkezin yeniden gözdesi olan Mehmet Taytak(Bolvadin) liste başı oldu. Turan Civelek ikinci sırada yer aldı MHP’de. Bahçeli’nin prenslerinden olan Mehmet Parsak Genel Merkezdeki eski kurtlar İzzet Ulvi Orhan ve Semih Yalçın ile arasına kara kedi girmesi ve Şefkat Çetin’in ekibinde yer almasından dolayı 27.dönemde sıralamada yer bulamadı.
MHP’de Muharrem Günay, Ersan Özgür,İsmail Karnıbüyük ve İbrahim Aksu 18 kişilik listede sıralamaya girmeyi başardı.
Doğrusunu isterseniz MHP’de beklenen ve bilinen bir olaydı Taytak’ın liste başı olacağı. Beklenmeyen ise İl Başkanlığından ayrılan Mehmet Karagöz’ün liste dışı kalması. Karagöz’ün bazı özel sebeplerden dolayı son anda listede yer alamadığı gelen bilgiler arasında. Zaten Ak Parti ile Cumhur İttifakına giren MHP’nin ilimizden çıkaracağı vekil sayısı en fazla bir.

CHP DE İKİ ADAY İSTİFA ETTİ
Pazar akşamı CHP listesi kamuoyuna bomba gibi düştü. CHP’de İYİ Parti’ye gidip gelen Burcu Köksal’ın birinci sıradan yeniden yazılacağını sağır sultan bile biliyordu. 8 aday adayı olan CHP’de bütün hesaplar 2. Sırada yer almaktı. İlçe Başkanları ile yapılan temayülde Ertuğrul Yılmaz birinci çıkmış, ümitlenmişti. Ramazan Akgöz emek ve vefayı bu sefer dikkate alınır diye bekliyor. M.Kemal Demirkırkan ise ‘1.sıra hakkım ama 2 de olsa kabul’ diyordu.
CHP’de ikinci sıraya Dinar Ticaret ve Sanayi Odası önceki Başkanı Ahmet Hakan Uyan geldi. İsmahan Nergis (Sultandağı), Ertuğrul Yılmaz, Ramazan Akgöz ve Kemal Demirkırkan vardı ilk listede.
Ancak Kemal Demirkıkran liste açıklandıktan sonra çekildi. İlhan Çınar da çekildi. 6 sıra yine Dinar’dan Hatice Gökoğlu’na kaldı.
CHP listesine baktığımızda Merkez doğu ve batı dengesi sağlanmış. Ayrıca Kurultay’da Genel Merkez ve Genel Başkan’a destek vermeyen yerel yöneticilerin çizik yediğini görüyoruz. CHP’nin de 2 vekil çıkarması zor Afyon’da. 70 bin olan oyu 120 bine çıkartması lazım ki zor. Peki neden iki ısrarla istendi. El yüzüne çıktık. Hiç olmazsa 2 vekil olalım düşüncesi nedeniyle iki vekil istendi.
GENEL BAŞKAN VE ESKİ BAKANI OLAN İYİ PARTİ
DP Genel Başkanı Gültekin Uysal’ın liste başı olduğu İYİ Partide Eski Bakan Abdülkadir Akcan(Bolvadin) ikinci sırada yer aldı. İYİ Part listesi devamla Okşan Ulusoy Efe, Selahattin Mühsürler, Alper Yağcı ve Ömer Eryeşil olarak belirlendi. Bu listenin açıklanması ardından Alper Yağcı adaylıktan çekildiği açıklaması yaptı. IYI Parti de beklenen bir listeydi aslında. Uysal’ın ittifak sonrası Afyonkarahisar dan liste başı olacağı ve Bolvadinli Bakan ve Partinin Kurucular Kurulunda görev alan Akcan’ın 24 Haziran da meclise gitme adına şans arayacağı biliniyordu. Doğaldır ki bir kadın aday da sıralamada olacaktı.
IYI Parti’nin de ilimizden meclise sadece bir vekil göndermesi muhtemel.
AK PARTİ LİSTESİ Diğer partilerin liste başları biliniyordu. AK Partinin de liste başının Bakan Veysel Eroğlu olduğu kesinleşmişti. Ama merak edilen sonrası sırlamanın nasıl olacağı çok yorumlara sebep oluyordu. Bir görüş eski vekillerden Özkal ve sonrası sıralama yapıyordu. Bir gurup ise Özkaya ve Yurdunuseven diye tahmin ediyordu. Ve Erdoğan liste başına Veysel Eroğlu’nu yazdıktan sonra Afyon sıralamasında şu isimlere yer verdi. Ali Özkaya, İbrahim Yurdunuseven, Rasime Kıpırtı Fedakar, Mehmet Zeybek, İbrahim Ünlüer
Üç vekil çıkartması halinde başarılı olacağı beklenen AK Parti de bu liste ne anlatıyor:
a. Halen görev yapan ana kademe ödüllendirilmiş.
b. Kadın ve genç aday listede yer bulmuş
c. Eskilere rağbet edilmemiş
d. Paraşütle gelerek koltuk bekleyenlere bir başka bahara denilmiş
e. Ticaret ve reklam kokan aday adaylarına yer verilmemiş
f. Dinar dışında bölge ilçe vs ayrıma bakılmadan liste olmuş.Yani her seçimde çantada keklik olan ilçelerin talepleri dikkate alınmamış.
24 Haziran seçimlerinde yerelden baktığımızda en kazançlı çıkan ilçe Dinar. Üç siyasi partide Dinar da etkili. Başkan Saffet Acar mı, Ali Özkaya mı, Veya Ahmet Hakan Uyan-Hatice Gökoğlu-Hatta Burcu Köksallı CHP mi ağır basacak. MHP dışında tüm partilerde kadın aday var. Tüm partiler genç adaylara listelerinde yer vermiş. Afyon listelerine bakıldığında şu zamana da kadar ki en iddialı ve en etkili milletvekili listesi 27. dönem milletvekili listesi olarak görmekteyiz. Öyle ki bu dönem ilimizden TBMM ne : Bir Genel Başkan. Görevi devam eden bir bakan. Bir Genel Başkan Yardımcısı, 25 ve 26 dönemde mecliste olan iki vekil ile tecrübeli bir İl Başkanı gidiyor. Listede yer alan adayları tebrik ediyor ve başarılar diliyorum.
Mutlu ve aydınlık yarınlara…

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır