passo
“Normal doğum yapan anneler daha çabuk iyileşiyor”

“Normal doğum yapan anneler daha çabuk iyileşiyor”

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Elçim Bayrak konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Bayrak normal doğumun özendirilmesi için Afyonkarahisar Devlet Hastanesi’nde başlatılan, ‘Sağlıklı Nesiller İçin Sağlıklı Başlangıçlar’ projesiyle ilgili bilgiler verdi. “26 ebe eğitim aldı” ‘Sağlıklı Nesiller İçin Sağlıklı […]

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Elçim Bayrak konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Bayrak normal doğumun özendirilmesi için Afyonkarahisar Devlet Hastanesi’nde başlatılan, ‘Sağlıklı Nesiller İçin Sağlıklı Başlangıçlar’ projesiyle ilgili bilgiler verdi.
“26 ebe eğitim aldı”
‘Sağlıklı Nesiller İçin Sağlıklı Başlangıçlar’ projesinin geçtiğimiz Nisan ayında faaliyete geçtiğini kaydeden Bayrak, “Projede amaç tıbbi açıdan gereksinim olmadıkça sezaryen doğumların oranını azaltarak, gebeleri doğal doğuma hazırlayıp, doğal doğum oranının artmasını sağlamaktır. Bakanlığımızın desteklediği bu güzel projede Afyonkarahisar Devlet Hastanesi ve Bursa’da İnegöl Devlet Hastanesi ile Çekirge Devlet Hastaneleri pilot iller olarak seçilmiştir. Ebelerin daha etkin ve aktif olarak ebelik yapmaları için, proje kapsamında 26 ebe eğitim aldı. Ebeler, gebeye ve eşine doğuma hazırlık eğitimi vererek, doğum anında gebeye destek veriyorlar, bu sayede gereksiz müdahalelerden kaçınılarak, alışılagelmiş doğum korkusunun yenilmesine yardım edilmiş oluyor” diye konuştu.
“Bebekler müdahalesiz ve sağlıklı bir şekilde doğmaktadır”
“Bakanlığımız sezaryen oranlarının yüzde 15 gibi bir değerin altında olmasını hedefliyor” diyen Bayrak, “Bizde bu değer projeyle birlikte yüzde 15’in altına inmiş durumdadır. Normal doğum oranlarının artmasıyla annelerin iyileşme süreçleri daha hızlı olup, bebekler müdahalesiz ve sağlıklı bir şekilde doğmaktadır. Projeye katılıp, eğitim alan gebeler doğumlarını başarıyla yapması anneler ve çalışanların memnuniyetini daha da arttırmakta” şeklinde değerlendirmede bulundu.
Kamu Hastaneleri Birliği Afyonkarahisar Genel Sekreterliği’nin katkılarıyla hazırlanan Sağlık Olsun programında normal doğum tüm yönleriyle değerlendirildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır