• DOLAR
  $1.770,26
 • EURO
  $0,3816
 • ALTIN
  $28.917,95
 • BIST
  101,6357
“Normal doğumda ağrı yoktur”

“Normal doğumda ağrı yoktur”

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programında normal doğum konuşuldu. Programa Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Gebe Bilgilendirme Okulu Sorumlusu Gülten Gökkuş, eğitimlere katılıp normal doğum yapan Fatma Okay ile eğitimlere devam eden gebe Hayriye Hancıoğlu katıldılar. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Gökkuş, Okay ve Hancıoğlu normal doğumun önemine değindiler. “Normal doğumda neden ağrı […]

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programında normal doğum konuşuldu. Programa Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Gebe Bilgilendirme Okulu Sorumlusu Gülten Gökkuş, eğitimlere katılıp normal doğum yapan Fatma Okay ile eğitimlere devam eden gebe Hayriye Hancıoğlu katıldılar. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Gökkuş, Okay ve Hancıoğlu normal doğumun önemine değindiler.

“Normal doğumda neden ağrı olsun ki?”

Sağlık Bakanlığı tarafından normal doğumu yaygınlaştırmak için başlatılan, ‘Sağlıklı Nesiller için Sağlıklı Başlangıçlar’ projesinde pilot illerden biri olan Afyonkarahisar’da projenin sürdürüldüğünü kaydeden Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Gebe Bilgilendirme Okulu Sorumlusu Gülten Gökkuş, “Ağrısız doğum bildiğimiz normal, doğal doğumdur. Doğumda ağrı oluşturulmuş bir algıdır. Normal doğumda neden ağrı olsun ki? Ben aslında Odyoloğum. Bir gün korkunç bir ses duydum. Bir gebe çok yüksek sesle bağırıyordu. Ne oluyor diye yanına gittiğimde gebenin negatif hipnoz içinde olduğunu gördüm. Bu korkuyu yok edersek karşımıza ne çıkar diye düşündüm. Bu alanda çalışmaya karar verdim. Daha önce de uluslararası düzeyde çalışmalarım vardı. Bakanlıktan doğum korkusunu yok edebilmek için çalışma izni istedim. Bakanlık izin verdi ve bu şekilde çalışmaya başladım. Çalışmaya başladıkça gördüm ki aslında normal doğumda ağrı yok. Gerçekten ağrı duymuyorlar. Burada sorun korkudan kaynaklanan kasılmalar diyebiliriz. Ama anne adaylarının kendilerini kasmamaları, gevşek olmaları lazım. Normal doğum korkusunun gidişatın sürecini bozduğunu fark ettim ve bu korkuyu yok etmek adına çalışmalara başladım. Devlet Hastanemizde Gebe Bilgilendirme Okulumuzu açtık” diye konuştu.

“Eğitimlere müthiş bir ilgi var”

Konu ile ilgili ebelerin eğitimlerinin tamamlandığını belirten Gökkuş, “Şimdi diğer illerin gebeleri Afyonkarahisar’ın çok şanslı bir il olduğunu söylüyorlar. Bu konuda bayrağı ilimiz taşıyor diyebilirim. Gebelerimize 20.haftadan sonra eğitim vermeye başlıyoruz. Doğuma kadar eğitimlere geliyorlar. Eğitimlere müthiş bir ilgi var. Biz gebelerin yanı sıra babalara da eğitim veriyoruz. Burada doğumu götüren kişi baba oluyor. Babalara evde nasıl davranmaları gerektiğini öğretiyoruz. Görüyoruz ki babalar güçlü olduğunda süreci başarıyla götürüyor. Baba bence en iyi ağrı kesicidir. Gebeye en büyük güven ve desteği eşi verir” dedi.

“Korkumu yenerek normal doğumla bebeğimi dünyaya getirdim”

Eğitimlere katılıp normal doğumla bebeğini dünyaya getiren Fatma Okay gebeliğinin başlarında doğuma dair büyük bir korku duyduğunu kaydederek, “Hastanede eğitimler olduğunu duyunca eşimle eğitimlere katıldık. Bebekle bağlantı kurma eğitimleri aldık. Korkumu yenerek normal doğumla bebeğimi dünyaya getirdim. Tüm anne adaylarına eğitimlere katılıp normal doğum yapmalarını tavsiye ediyorum. Eşime de gebelik sürecinde bana verdiği büyük destekten dolayı teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

“Korkularımla baş etmeyi öğrendim”

Eğitimlere katılan ve doğumuna kısa bir süre kalan Hayriye Hancıoğlu eğitimlerden sosyal medya aracılığıyla haberi olduğunu belirterek, “İlimizde böyle bir eğitimin olmadığını zannediyordum. Öğrenince oldukça şaşırıp eğitimlere katıldım. Doğumun normal bir süreç olduğunu fark ettim. Bunu eğitimlere borçluyum. Korkularımla baş etmeyi öğrendim. Gülten Gökkuş Hocama ve tüm emeği geçenlere teşekkür ederim. Derslere eşimle birlikte katıldık. Eşim süreç boyunca en büyük destekçim oldu. Şimdi doğum yapıp, bebeğimize kavuşmayı özlemle bekliyoruz” diye değerlendirmede bulundu.

Yayın sonrası Gökkuş, Okay ve Hancıoğlu ile görüşen Gün FM Yönetim Kurulu Başkanı Fadime Akar yayın dolayısıyla teşekkür etti.

Kamu Hastaneleri Birliği Afyonkarahisar Genel Sekreterliği’nin katkılarıyla hazırlanan Sağlık Olsun programında normal doğum tüm yönleriyle değerlendirildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır