passo
Obez olan da açlıktan ölen de bu dünyada

Obez olan da açlıktan ölen de bu dünyada

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü nedeniyle bu konu işlendi. 23 yıldır devam eden ve 965.yayını yapılan Basın Odasında Gazeteciler İsmail Akar,Ahmet Tunca ve Ertuğrul Sevim İnsan Haklarının olacağı bir dünya temenni ettiler.   Savaşlarda insanlar öldürülüyor 10 Aralık 1948’de Birleşmiş Milletler Meclisi, İnsan Hakları Bildirgesini kabul etti. Türkiye, […]

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü nedeniyle bu konu işlendi.

23 yıldır devam eden ve 965.yayını yapılan Basın Odasında Gazeteciler İsmail Akar,Ahmet Tunca ve Ertuğrul Sevim İnsan Haklarının olacağı bir dünya temenni ettiler.

 

Savaşlarda insanlar öldürülüyor

10 Aralık 1948’de Birleşmiş Milletler Meclisi, İnsan Hakları Bildirgesini kabul etti. Türkiye, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ne kabul oyu verdi. Bugün hâlen İnsan Hakları Günü olarak kutlanmaktadır” diyen Gazeteci İsmail Akar, “Irk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasal veya başka türden kanaat ulusal ve toplumsal olaylarda mülkiyet, doğuş veya başka bir statüyü öne çıkarmamak yani bunun ayrımının yapılmaması gerekir. İnsana salt insan olduğu için değer verilmesi gerekir. Dünyanın birçok ülkesinde ve ülkemizde maalesef insan hakları sıkıntıları yaşanıyor. Savaşlar nedeniyle insanların öldürüldüğü bir dünya var. Keşke insanlar böyle acıları hiç yaşamasa. Ayrıca geçtiğimiz günlerde 6 yaşındaki bir kız çocuğunun evlendirilmesi iddiası ülke gündemine bomba gibi düştü. Bu olayı da lanetliyoruz” dedi.

 

İslam dini İnsan Hakları dinidir

Dünya İnsan Hakları Günü’nün çok önemli bir gün olduğunu söyleyen Gazeteci Ahmet Tunca, “Dünyada bugün yaklaşık 7 milyar insan yaşıyor. Bunların çoğu İnsan Hakları Bildirgesi’nden nasibini alamadan yaşıyor. Günümüzde dünyada açlıktan ölen insanlar var. Bir tarafta ise obeziteden yani fazla beslenmeden ölen insanlar var. Böyle ilginç bir dünyada yaşıyoruz. Mesela eğitim, ulaşım, yerleşim, yaşama, mülkiyet gibi haklar evrenseldir. Bunları daha çoğaltmak mümkün. Peygamberimizin Veda Hutbesi’nde söyledikleri de çok önemlidir. Dinimiz insan haklarına çok önem vermiştir. Siyahın beyaza bir üstünlüğü olmadığı vurgulanmıştır. ABD var diye insan hakları oluşmamıştır. Bizim kültürümüzde bu zaten vardır” diye konuştu.

 

Batı İnsan Hakları martavalı okumaya devam ediyor

İnsan haklarına tarihsel dönüşüm içinde bakıldığında güçlünün güçsüzü ezdiği bir düzene rastlanıldığını söyleyen Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Son yüzyıla girdiğimizde ise ABD’de siyahlarla beyazlar arasındaki yaşananlar hepimizin malumu. Maalesef güçlü her zaman istediğini yaptırıyor. Kapitalizm bunu hep hissettiriyor. Bunlara rağmen İnsan Hakları Bildirgesi yayınlanmış. Fakat uygulanıyor mu? Bugün Afrika’da insanlar sömürülmeye ve yokluk içinde yaşam mücadelesi vermeye devam ediyorlar. Bunlardan devşirilen gelirlerle ise batı insan hakları ile ilgili martaval okuyor. Ama dinimiz yüzyıllar önce bu konuda müthiş bir manifesto getirmiştir. Siyahın beyazdan üstünlüğü olmadığı vurgulanmıştır” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır