passo
“Obezite oluşmadan korunma büyük önem taşımaktadır”

“Obezite oluşmadan korunma büyük önem taşımaktadır”

Park Hayat Afyon Hastanesi’nden Diyetisyen Eda Erbayraktar Gün FM’in konuğu oldu. Erbayraktar programda obezite konusunda bilgiler verdi. “Günümüzde şehirleşme, ekonomik gelişme ve küreselleşme, yaşam biçiminde ve beslenme şeklinde değişikliklere yol açmıştır” diyen Erbayraktar, “Bu değişikliklerin neden olduğu en önemli sorunlardan biri obezitedir. Obezite vücutta aşırı yağ depolanması ile ortaya çıkan, fiziksel ve ruhsal sorunlara neden […]

Park Hayat Afyon Hastanesi’nden Diyetisyen Eda Erbayraktar Gün FM’in konuğu oldu. Erbayraktar programda obezite konusunda bilgiler verdi.

“Günümüzde şehirleşme, ekonomik gelişme ve küreselleşme, yaşam biçiminde ve beslenme şeklinde değişikliklere yol açmıştır” diyen Erbayraktar, “Bu değişikliklerin neden olduğu en önemli sorunlardan biri obezitedir. Obezite vücutta aşırı yağ depolanması ile ortaya çıkan, fiziksel ve ruhsal sorunlara neden olabilen enerji metabolizması bozukluğu olan bir hastalıktır” şeklinde konuştu.

“Obeziteden korunma, çocukluk çağında başlamalıdır”

Obeziteyi belirlemek için yaygın olarak Beden Kitle İndeksi’nin kullanıldığı bilgisini aktaran Park Hayat Afyon Hastanesi’nden Diyetisyen Eda Erbayraktar, “Beden Kitle İndeksi, bireyin vücut ağırlığının, boy uzunluğuna bölünmesiyle elde edilen bir değerdir. Vücutta yağ dağılımı hakkında bilgi vermektedir. Obezite oluşmadan korunma büyük önem taşımaktadır. Obeziteden korunma, çocukluk çağında başlamalıdır. Çocuk ve adolesan döneminde oluşan, yetişkinlik dönemi obezitesi için zemin hazırlamaktadır. Bu nedenle aile, okul ve çevre yeterli ve dengeli beslenme ve fiziksel aktivite konularında bilgilendirilmelidir. Obezite tedavisi, bireyin kararlılığı ve etkin olarak katılımını gerektiren, tedavisi zorunlu, uzun ve süreklilik arz eden bir süreçtir” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır