passo
“Odyoloji işitme ve denge bilimidir”

“Odyoloji işitme ve denge bilimidir”

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi’nden Odyolog Seher Öztaş konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Öztaş alanıyla ilgili bilgiler verdi. Odyoloji’nin işitme ve denge bilimi olduğunu belirten Odyolog Seher Öztaş, “Odyoloji, işitme ve denge bozukluklarının önlenmesine yönelik çalışmalar yapılan, kendi alanında özgü test yöntemleri ile işitme […]

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi’nden Odyolog Seher Öztaş konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Öztaş alanıyla ilgili bilgiler verdi.
Odyoloji’nin işitme ve denge bilimi olduğunu belirten Odyolog Seher Öztaş, “Odyoloji, işitme ve denge bozukluklarının önlenmesine yönelik çalışmalar yapılan, kendi alanında özgü test yöntemleri ile işitme ve denge bozukluklarının tanısına ve tedavisine yönelik uygulamalar içeren, belirlenen bozukluğa bağlı olarak uygun cihaz seçimi ve uygulaması da dahil olmak üzere gerekli iyileştirici yaklaşımların gerçekleştirilmesini kapsayan bilim dalıdır. Odyoloji, genç ve dinamik bir bilim dalıdır. Ortaya çıkışı ve bu alanda eğitim verilmeye başlanması II. Dünya Savaşı’nın sonlarındadır. Ülkemizde de eğitimi 1967 yılında Prof. Dr. Nazmi Hoşal’ın öncülüğünde Hacettepe Üniversitesi KBB Ana Bilim Dalı’nda başlamıştır. Lisans programı ise 2011 yılında ilk kez İstanbul Üniversitesinde başlatılmıştır” diye konuştu.
“0-3 yaş arası dil gelişimi açısından büyük önem arz etmektedir”
“Yeni doğan işitme taraması vasıtasıyla işitme kaybını erken dönemde tespit ederek gerekli cihazların kullanılmasını sağlıyoruz” diyen Öztaş, “Böylece işitme kayıplı çocuklarda, işitme kaybına bağlı olarak ortaya çıkan konuşma problemlerinin önüne geçiyoruz. Yeni doğan işitme taramaları sonuçları, her bin yeni doğan bebekte 3 tanesinin çok ileri derecede işitme kayıplı olduğunu göstermektedir. Ülkemizde yıllık doğum sayısının 1 milyon üzerinde olduğu düşünülürse her yıl ciddi sayıda işitme kayıplı bebeğin dünyaya geldiğini görmekteyiz. İşitme kaybı çok erken dönemlerde tanılanıp akabinde rehabilite edilebildiği için engel olmaktan çıkmıştır. Kritik dönem olarak ifade ettiğimiz 0-3 yaş arası dil gelişimi açısından büyük önem arz etmektedir. Bu dönemden sonraki süreçte, işitme kayıplı bebeklerin yapacağımız müdahalelerden fayda görme ihtimali ne yazık ki azalmaktadır” şeklinde değerlendirmede bulundu.
Kamu hastaneleri Birliği Afyonkarahisar Genel Sekreterliği’nin katkılarıyla hazırlanan Sağlık Olsun programında Odyoloji tüm yönleriyle konuşuldu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır