passo
“Öğrencinin kendisine güvenmesi şarttır”

“Öğrencinin kendisine güvenmesi şarttır”

Gün FM’de yayınlanan Gündem programına Sınav Temel Lisesi Rehberlik Öğretmeni Tülay Durgut konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Durgut öğrencilerin yaşadıkları sınav kaygısıyla ilgili bilgiler verdi. Öğrencilerin sınav öncesinde yaşadıkları sınav kaygısına değinen Sınav Temel Lisesi Rehberlik Öğretmeni Tülay Durgut, “Öğrencilerin sınav öncesinde sınav kaygısı başarısızlık korkusu, yakın çevrelerindeki […]

Gün FM’de yayınlanan Gündem programına Sınav Temel Lisesi Rehberlik Öğretmeni Tülay Durgut konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Durgut öğrencilerin yaşadıkları sınav kaygısıyla ilgili bilgiler verdi.
Öğrencilerin sınav öncesinde yaşadıkları sınav kaygısına değinen Sınav Temel Lisesi Rehberlik Öğretmeni Tülay Durgut, “Öğrencilerin sınav öncesinde sınav kaygısı başarısızlık korkusu, yakın çevrelerindeki kişilere karşı yoğun sorumluluk duygularından kaynaklanan endişeler ve gelecekleriyle ilgili belirsizlik endişesi yaşadıklarını söyleyebilirim. Bu kaygı ve endişeler, bazı çocuklarımızda biraz daha yoğun yaşanabiliyor. Ailelerimize bu konuda çok iş düşüyor” diye konuştu.
“Yüksek performans gösterebilmek için bir miktar kaygı gereklidir”
“Yüksek performans gösterebilmek için bir miktar kaygı gereklidir” diyen Durgut, “Ancak bu performansı sergileyebilmek için ortaya çıkan kaygıyı yanlış yorumlamak, var olmaması gereken bir duygu gibi düşünmek kaygının artmasına neden olacaktır. Başarıyı olumsuz etkileyebilir. Sınav esnasındaki bakış açımızı etkilediğinden var olan performansımızı sergilememize engel olabilir. Öğrencinin kendisine güvenmesi şarttır. Kendisine daha çok güvendiği, başarılı olduğu derslerden başlarsa eğer sınavda stresi azalacaktır. Burnundan derin bir nefes alıp ağızdan verilirse öğrenci biraz daha rahatlayacaktır. Bunu birkaç kez tekrar edebilirler” şeklinde değerlendirmede bulundu.
“Kesinlikle başka kişilerle karşılaştırma yapılmamalıdır”
Anne ve babaların öğrencilerden beklenti içerisinde olduklarını hissettirmemeleri gerektiğini kaydeden Durgut, “Çünkü bu durum öğrencinin stres katsayısını arttırır. Bununla birlikte anne ve babalar, öğrencinin sınava hazırlık sürecinde sürekli psikolojik olarak destek olup, bu durumu suiistimal edilmemesi koşuluyla öğrenciyi rahatlatmalılar. Öğrencinin özgüvenini zedeleyecek ima ya da cümlelerden kaçınılması gerekir. Kesinlikle başka kişilerle karşılaştırma yapılmamalıdır” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır