passo
“Öğretmenler kendilerini üvey evlat gibi hissediyorlar”

“Öğretmenler kendilerini üvey evlat gibi hissediyorlar”

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla öğretmenlerimizin önemi konuşuldu. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar. “Ülkemizde 885 bin 458 öğretmen hizmet veriyor. Tabii ki yardımcı hizmetleri de kattığımızda bir milyonu aşan bir eğitim ordusu oluyor” diyen Gazeteci İsmail […]

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla öğretmenlerimizin önemi konuşuldu.
Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar.
“Ülkemizde 885 bin 458 öğretmen hizmet veriyor. Tabii ki yardımcı hizmetleri de kattığımızda bir milyonu aşan bir eğitim ordusu oluyor” diyen Gazeteci İsmail Akar, “Öğretmenlerin sorunları dağ gibi büyüyor. Peki ülkemizde öğretmenin durumu nedir diye baktığımızda tablo hoş değil. Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen’in öğretmen, müdür, müdür yardımcıları ve memurların dâhil olduğu eğitim görevlileri arasında 16 bin 723 kişinin katılımıyla yaptığı anket sonuçlarına baktığımızda Türkiye’de en prestijli mesleğin öğretmenlik olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 4,7. Devlet okullarının itibar kaybettiği görüşünde olanların oranı da yüzde 90, 9. Katılanlardan yüzde 96,5’i de öğretmenlerin toplumsal itibar kaybettiğini düşünüyor. Öğretmenlerin yüzde 89, 2’sinin borcu var. Yüzde 42, 2’si aylık borcunun tamamını düzenli ödeyemiyor. Yüzde 82, 9’u son 11 yıl içinde banka kredisi çekti. Öğretmenler kendilerini üvey evlat gibi hissediyorlar. Bu sorunların bir an önce iyileştirilmesini umuyor ve bekliyoruz” diye konuştu.
“Eğitim bence dünyanın en önemli işidir”
24 Kasım Öğretmenler Günü’nün 12 Eylül sonrası kutlanmaya başlandığını belirten Gazeteci Ahmet Tunca, “Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk her alanda olduğu gibi eğitim alanında da büyük devrimler yapmıştır. Bugün gelişmiş bir eğitim sistemimiz varsa bunun mimarı Atatürk’tür. Öğretmenlik dünyanın en eski ve en kutsal mesleklerinden biridir. Dünyadaki öğretmenlerle ülkemizdeki öğretmenleri kıyasladığımızda bizim öğretmenlerimizin ekonomik durumlarının iyi olmadığını görüyoruz. 24 Kasım kutlamalarla geçiştiriliyor, sorunlar çok fazla dillendirilmiyor. Eğitim bence dünyanın en önemli işidir. Bizler de gereken önemi vermeliyiz. Tüm öğretmenlerimizin günlerini kutluyorum” diye konuştu.
“Öğretmenlerin maaşları oldukça yetersiz”
Öğretmenlik ve eğitimin ülkemizin önemli sorunlarından biri olduğunu söyleyen Gazeteci Polat Yılmaz, “Eğitimde durmadan değişen sistemler gibi günümüzde öğretmen atamaları da değiştirildi. Eğitimde eskiden de sorunlar vardı. Ama bana göre şimdikine göre daha azdı. 400 bine yakın atanamayan öğretmen var. 137 bin devlette boş kadro var. Buna karşılık eğitimleri süren öğretmen adayları var. Atanamayan öğretmenlerin sorunları bugünden yarına çözülecek gibi görülmüyor. Öğretmenliği meslek olarak seçecek olan gençlerin bu durumu görmeleri gerekiyor. Yoksa yığılma devam edecek. Öğretmenlerin maaşları da oldukça yetersiz. Böyle bir maaşı verip gelişmiş ülkelerin eğitimleriyle yarış diyemezsiniz” diye konuştu.
“Ülkemizdeki öğretmen kalitesi iyi durumdadır”
Öğretmenliğin çok önemli bir meslek olduğunu belirten Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Tarih boyunca öğretmenlik en şerefli meleklerden biri olarak görülmüştür. Öğretmenler geleceği inşa ederler. Toplumu ileri götürenler yine öğretmenlerdir. Cumhuriyetimiz Ulu Önder Atatürk’ün mimarlığında ve öğretmenlerimizin omuzlarında yükselmiştir. Eğitime değer verildikçe her alanda ilerleme kaydedilmiştir. Eğitime yön veren kişilerin eğitimci olmadıkları dönemlerde birçok sorun yaşandığını rahatça söyleyebiliriz. Bu nedenle milli eğitim politikalarına yön verenler eğitimci olmalıdırlar. Ülkemizdeki öğretmen kalitesi iyi durumdadır. Milli eğitim politikaları öğretmenlerin elinde olsa kalite eğitime de yansıyacaktır” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır