• DOLAR
  $1.964,37
 • EURO
  $0,4056
 • ALTIN
  $29.714,97
 • BIST
  102,1056
“Öğretmenlik emekli olunmayan bir meslek”

“Öğretmenlik emekli olunmayan bir meslek”

Basın Odası’nda öğretmenlik mesleğiyle ilgili konuşan Gazeteci Ahmet Tunca, “Ben 30 yıl öğretmenlik mesleğini eğitimin çeşitli kademelerinde bulunarak ve çok severek yaptım. Emekli olalı 15 sene oldu. Ancak ne zaman okulun önünden geçsem heyecanlanırım. Öğretmenlik emekli olunmayan bir meslek. Topluma örnek olma, onları bilgilendirme görevi hiç bitmiyor” diye değerlendirmede bulundu.   Gün FM’de yayınlanan Basın […]

Basın Odası’nda öğretmenlik mesleğiyle ilgili konuşan Gazeteci Ahmet Tunca, “Ben 30 yıl öğretmenlik mesleğini eğitimin çeşitli kademelerinde bulunarak ve çok severek yaptım. Emekli olalı 15 sene oldu. Ancak ne zaman okulun önünden geçsem heyecanlanırım. Öğretmenlik emekli olunmayan bir meslek. Topluma örnek olma, onları bilgilendirme görevi hiç bitmiyor” diye değerlendirmede bulundu.

 

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası dinleyicileriyle buluştu.

Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu programa Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumcu olarak katıldılar.

Bu hafta Basın Odası’nda 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla öğretmenlik mesleği ve ekseninde ülkemizin eğitim sistemindeki sorunlar değerlendirildi.

“Öğretmenlik en kutsal meslektir”

24 Kasım tarihinin Millet Mekteplerinin açıldığı ve Ulu Önder Atatürk’e Başöğretmenlik unvanının verildiği gün olduğunu kaydeden Gazeteci İsmail Akar, “Bu önemli tarihi Öğretmenler Günü olarak kutluyoruz. Tüm öğretmenlerimizin günlerini kutluyor, mutlu ve aydınlık yarınlar diliyorum. Başöğretmen Atatürk ve ebediyete intikal etmiş olan tüm öğretmenlerimizi rahmet ve saygıyla anıyorum. Üniversite yıllarımda 6 ay kadar Sandıklı’nın Karadirek beldesinde öğretmenlik yapmıştım. Bu kutsal mesleği kısa süre de olsa yapmanın mutluluğunu yaşadım. Öğretmenlik en kutsal meslektir. Öğretmenlerimizin bugün pek çok sıkıntısı var. Atanmayı bekleyen öğretmenlerimizin sorunlarını hepimiz biliyoruz. Onlarında bir an önce atanarak, görevlerini yapabilmelerini diliyorum” dedi.

“Öğretmenlik ölünceye kadar sürer”

Kendisinin bir köy çocuğu olduğunu söyleyen Gazeteci Ahmet Tunca, “Ben ilk güzel giyinmeyi ve güzel konuşmayı, ilk ütülü pantolonu, kısacası birçok yeniliği ilk öğretmenlerimde gördüm. Tüm çocuklar için ilk örnek aldıkları kişi öğretmenleridir. Bende de durum farklı değildi. O yıllarda hayatın tüm gelişmelerini öğretmenlerden öğrenirdik. Bugünkü gibi gazeteler, televizyon kanalları, radyolar yaygın değildi. Bizim kuşağımızda neredeyse tüm çocuklar büyüdüklerinde öğretmen olmak isterlerdi. Çünkü başka meslek bilmezdik. Öğretmenlerimizden başka bizlere rol model olan kimse yoktu. Ben 30 yıl öğretmenlik mesleğini eğitimin çeşitli kademelerinde bulunarak ve çok severek yaptım. Emekli olalı 15 sene oldu. Ancak ne zaman okulun önünden geçsem heyecanlanırım. Öğretmenlik emekli olunmayan bir meslek. Topluma örnek olma, onları bilgilendirme görevi hiç bitmiyor. Meslek sahibi olmuş öğrencilerimle hayatın çeşitli dönemlerinde karşılaşmak beni hep çok mutlu etmiştir. Onların başarıları beni hep gururlandırmıştır. Kısacası öğretmenlik çok yüce bir meslek. Öğretmenlik ölünceye kadar sürer. Öğretmen bir mum gibidir. Kendisi erir, ancak etrafına hep ışık verir. Tüm öğretmenlerin günlerini kutluyorum” diye konuştu.

“İlk kahramanımız, ilk rol modelimiz sınıf öğretmenimizdir”

Öğretmen olmayı çok isteyip olamayan biri olduğunu söyleyen Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Yunus Emre Öğretmen Lisesi’nde okudum. Öğretmen okulları direkt öğretmen yetiştirmek için kurulan okullardı. 3 yıl ortaokulda okuduktan sonra ailemin isteği üzerine liseyi Bolvadin’de tamamladım. Lise sonrası girdiğim üniversite sınavında yaptığım tercih hatası nedeniyle Sınıf Öğretmenliği bölümüne yerleşemedim. Sonraki yıllarda bilgisayar öğretmeni olarak bir süre de olsa öğretmenlik görevini yaptım. Öğretmenlik mesleği çok yüce bir meslek. Aslında hayatınız boyunca öğretmenlik yapıyorsunuz. Evde çocuğunuza, işyerinizde personelinize zaman zaman bildiklerinizi öğreterek öğretmenlik yapıyorsunuz. Ama bunu meslek olarak icra etmek çok daha farklı ve yüce bir duygu. Bir çocuk her şeyi sınıf öğretmeninden öğrenir. Genelde birçoğumuz için ilkokul öğretmenlerimiz unutulmazdır. İlk kahramanımız, ilk rol modelimiz sınıf öğretmenimizdir. Ben öğretmenlik mesleğini hayatımda yaptığım en önemli şey olarak görüyorum. Kısa bir süre de olsa iyi ki yapmışım. Bu vesile ile tüm öğretmenlerimizin günlerini kutlarım” şeklinde değerlendirmede bulundu.

“Bu mesleği gerçekten seven kişiler yapmalıdır”

Tüm öğretmenlerin günlerini kutlayarak sözlerine başlayan Gazeteci Polat Yılmaz, “Bugün öğretmenlerimizin birçok sorunu olduğu çok açık. Fakat öğretmenlerin yetiştirdiği neslin de sorunlu olduğu daha çok açık. Ben öğretmenlere bu anlamda kızgınım. Bugünkü toplumda öğretmenlerimiz iyi nesil yetiştirememişlerdir. Başarılı, idealist öğretmenlerimizi tenzih ediyorum. Ancak demek ki öğretmenlerimizin kendi yetişmelerinde de problemler var. Geçmişte iki senelik okulları üç ayda bitirip öğretmen olarak atanan kişiler vardı. Bence öğretmenlik mesleğini herkes yapmamalıdır. Bu mesleği gerçekten seven kişiler yapmalıdır. Bu işte para var, çabuk atanıyor diye yirminci tercihine öğretmenlik yazıp, kazanan kişiler bu mesleği başarıyla yapamazlar. Öğretmen idealist olmalıdır. Kişi bu mesleği seçerken ben öğretmen olup, bu ülkeye iyi nesiller yetiştireceğim demelidir. Para için bu meslek yapılmaz. Bu mesleği memurluk gibi görüp yapan öğretmenlerin yetiştirdiği nesiller ortada. Öğretmen bu işe baş koymalıdır. Bu kutsal mesleği yapacak kişiler özenle seçilmelidir” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır