passo
“Önce alkış sonra terk et olmaz”

“Önce alkış sonra terk et olmaz”

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası’nda doktorların grev kararı ile ülkemizde çalışma şartlarının iyi olmadığı için yurtdışına gitmeleri konusu değerlendirildi. Pandemi başladığından bu yana hem doktorların hem de sağlık çalışanlarının özveriyle görev yaptıklarını kaydeden Gazeteci İsmail Akar, “Bu süreçte bazıları yaşamlarını kaybetti. Gece, gündüz demeden özveriyle çalıştılar. Pandemi başladığında hepimiz sağlık ordusunu alkışladık. Bugünlerde çalışma şartları […]

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası’nda doktorların grev kararı ile ülkemizde çalışma şartlarının iyi olmadığı için yurtdışına gitmeleri konusu değerlendirildi.

Pandemi başladığından bu yana hem doktorların hem de sağlık çalışanlarının özveriyle görev yaptıklarını kaydeden Gazeteci İsmail Akar, “Bu süreçte bazıları yaşamlarını kaybetti. Gece, gündüz demeden özveriyle çalıştılar. Pandemi başladığında hepimiz sağlık ordusunu alkışladık. Bugünlerde çalışma şartları iyi olmadığı gerekçesiyle bazı doktorlar çalışmak üzere yurtdışına gidiyorlar. Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz günlerde bir konuşmasında yurtdışına giden doktorlara ilişkin, ‘Giderlerse gitsinler. Bizler de üniversiteleri yeni bitiren doktorlarımızı istihdam ederiz. Gerekirse yurtdışından ülkemize dönmek isteyenleri davet eder, istihdam ederiz. Buralar boş kalmaz’ demişti. Afyonkarahisar Tabip Odası Başkanı Dr. Alev Türe’nin verdiği bilgiye göre ilimizden de 10 doktor yurtdışına gitti. Bu yaşananlar neticesinde doktorlar grev kararı aldılar. Pazartesi’den Çarşamba gününe kadar 3 gün çalışmayacaklar. Ulu Önder Atatürk, ‘Beni Türk hekimlerine emanet ediniz’ diyerek doktorlara verdiği önemi göstermiştir. Günümüzde yaşananlar üzücü” dedi.

 

 14 Mart’ta doktorlara zam verilmeli

İlimizin nüfus itibariyle ülkemizin yüzde biri olduğunu belirten Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Yani ilimizdeki durumu yüzle çarparsak gerçek rakamlara ulaşırız. İlimizde 10 doktor gittiyse demek ki çok sayıda doktor yurtdışına gitmedi.Bu yoldan çıkarsak ülkemizde yurt dışına giden doktor sayısı bini geçmez. Yalan yanlış haberler çıkarılıyor. Cumhurbaşkanı da bu haberlerden etkilenip böyle bir açıklama yapmış. Keşke böyle konuşmasaydı. Bu haberler toplumun moralini bozmak için her konuyla ilgili durmadan üretiliyor. Doktora karşı çıkılır mı? Hepimizin ailesinde bir doktor, bir sağlık çalışanı var. Hepimizin doktorlara ihtiyacı var. Ülkemiz yurtdışına ciddi miktarda sağlık hizmeti veriyor. Sağlık turizmi ülkemizde iyi durumda. Bana göre doktorların ülkemizde çalışma şartları ağır ve maaşları az. 14 Mart Tıp Bayramı’nda doktorlara bir sürpriz bekliyorum.Mesela cumhurbaşkanı resen sadece doktorlara zam verebilir.” dedi.

 

Doktorlar haklıdır

Daha önce de yurtdışından doktor getirilmesinin konuşulduğunu anımsatan gazeteci Polat Yılmaz, “Cumhurbaşkanı, ‘Giderlerse gitsinler’ diye boşuna söylememiştir. Demek ki giden doktorların yerlerine gelecek doktorlar var. Bu yapılan yanlış uygulamalarla doktorluk mesleği itibarsızlaştırıldı. Aldıkları ücret oldukça yetersiz. Zor şartlarda çalışıyorlar. Durmadan şiddete uğruyorlar. Yine şikayet ediliyorlar ve haklarında soruşturma açılıyor. Doktorlarımız hedef gösteriliyor. Grev kararında doktorlar haklıdır. Sağlık Bakanlığı’nın grev yapacak doktorlara soruşturma açarız demesi de doğru değil. Her gün doktora şiddet haberlerini görmekteyiz. Bize sağlık verenlere şiddet akıl alacak şey değil. İki üç güvenlik görevlisi yetersiz. Ayrıca CİMER’e yapılan şikayetlerde doktorlarımıza yapılan bir haksızlıktır. Sıkıntı içinde görev yapan doktorlara gitsinler demek hem doktorları hem de ailelerini üzmüştür. Yerlerine genç doktor alırız açıklaması da ilginç geldi bana. Zaten çoğunlukla genç doktorlar gitmek istiyorlar” şeklinde konuştu.

 

Doktorluk zor

Sağlık çalışanları ve doktorların hep olumsuz haberlerle gündeme getirildiğini belirten Gazeteci Ahmet Tunca, “Doktorlar haklarını aramak için basın açıklaması yapıyorlar. Üzerlerine polis yürüyor. Ülkenin en aydın kesimine böyle davranılır mı? Doktorlara saygı duymayı öğrenmemiz gerekiyor. Bir doktor sokağa çıkıp insanlara şiddet uygulamaz. Ama vatandaşlar doktorlara şiddet uyguluyor. Bir doktor kolay yetişiyor mu? Bugünkü aklım olsa doktor olan torunlarımı başka mesleklere yönlendirirdim. Doktorların maaşları oldukça az. Geçinmekte zorlanıyorlar. Ailelerin desteği olmasa ayakta kalmaları  zor. Doktorlarımıza giderseniz gidin demek doğru değil. Ben sadece doktorlarımızın değil, hiçbir aydınımızın yurtdışına çıkmasını istemiyorum” dedi.

 

Başkadem ödülünü 24 Martta alıyor

Basın Odasında ayrıca İstiklal Marşımızın 101. senesi konuşuldu.

Öte yandan Basın Odası programında  Caz ve Klasik müzik festivallerinin 22’nci senesinde sona erecek olması ele alındı.

Festivalin müzik direktörü Hüseyin Başkadem’in 24 Mart tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden ödül alacağı hatırlatıldı. Ayrıca Hüseyin Başkadem’in yaptığı açıklama dinleyenlerle paylaşıldı.Yayında Başkadem’in : ‘Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın tören sonrası vereceği yemeğe Afyonkarahisar’dan Köfteci Yusuf, İşkembeci Ahmet, Kadayıfçı Kadir ile Dernekten Erol ve Sinan Beyler katılacak’ sözlerine yer verildi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır