passo
“Onkoloji Hastanesi’nin proje ihalesi Mayıs’ta”

“Onkoloji Hastanesi’nin proje ihalesi Mayıs’ta”

Gün FM’de AKÜ Tıp Fakültesi’nin katkılarıyla hazırlanan Sağlık Olsun dinleyicileriyle buluştu. AKÜ Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Araştırma Görevlisi Cengiz Demir’in hazırlayıp sunduğu Sağlık Olsun programına bu hafta AKÜ Ahmet Necdet Sezer Uygulama ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Ünlü konuk olarak katıldı. “Yeni doğan yoğun bakım ünitesi olarak şu anda çok iyi bir durumdayız” […]

Gün FM’de AKÜ Tıp Fakültesi’nin katkılarıyla hazırlanan Sağlık Olsun dinleyicileriyle buluştu.

AKÜ Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Araştırma Görevlisi Cengiz Demir’in hazırlayıp sunduğu Sağlık Olsun programına bu hafta AKÜ Ahmet Necdet Sezer Uygulama ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Ünlü konuk olarak katıldı.

“Yeni doğan yoğun bakım ünitesi olarak şu anda çok iyi bir durumdayız”

Hastanede şu anda günlük ortalama bin 500 hastaya poliklinik hizmeti verdiklerini kaydeden AKÜ Ahmet Necdet Sezer Uygulama ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Ünlü, “Hastanemizde 550 yatağımız var. Bunun yaklaşık 75’i yoğun bakım yatağı. 75’in içinde 30 tanesi yeni doğan yoğun bakımıyla ilgili. Yeni doğan yoğun bakım ünitesi olarak şu anda çok iyi bir durumdayız. İlimizde tek üçüncü basamak yoğun bakım hastanemizde mevcut. Geçen yıl itibariyle ikinci yeni doğan yoğun bakım ünitemizi de açarak hastalarımızın il dışına gitmek zorunda kalmalarının önüne geçilmiş oldu. Ayrıca hastanemizin A Bloğundaki iyileştirme çalışmalarımız devam ediyor. Bu sene içerisinde üniversite bütçemize Onkoloji Hastanesi’nin ödeneği konuldu. Şu anda proje ihalesi aşamasındayız. Mayıs ayı içerisinde Onkoloji Hastanesi’nin proje ihalesi yapılacak. Proje ihalesi sonuçlandıktan sonra da inşaat ihalesi yapılacak. İnşaat ihalesi de yolunda giderse bu sene içerisinde Onkoloji Hastanesi’nin temelini atmayı hedefliyoruz. Onkoloji Hastanesi ilimiz için önemli bir ihtiyaç. Şu anda Medikal ve Radyasyon Onkologlarımız hastanemizde hizmet veriyor. Hastanemizin açılmasıyla da bu alanda önemli bir eksiklik giderilmiş olacak” diye konuştu.

“Günlük ortalama 60–70 hastaya hizmet veriyoruz”

Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı olarak hastanede 25 yataklı servislerinin mevcut olduğunu belirten Ünlü, “Ayrıca 5 yataklı Göğüs Hastalıkları yoğun bakım servisi, 3 yataklı da uykuda solunum bozuklukları bölümümüz var. Günlük iki ayrı poliklinikte poliklinik hizmetlerimiz de devam ediyor. Günlük ortalama 60–70 hastaya hizmet veriyoruz” şeklinde bilgi verdi.

“Sigara çağımızın salgın haline gelmiş bir hastalığı”

Programda sigaranın zararlarıyla ilgili bilgilerde veren Ünlü, “Sigara çağımızın salgın haline gelmiş bir hastalığı. Meydana gelen genel ölümlerin her ikisinden biri sigaraya bağlı olmaktadır. Ne yazık ki başlama yaşı ortaokul çağındaki çocuklarımıza kadar düştü. Toplum olarak ciddi şekilde sigarayla mücadele etmemiz gerekiyor. Sigaranın zarar vermediği bir organ sistemi yoktur. Tüm organ sistemlerine zarar vermektedir. Akciğer kanserlerinin en önemli sebeplerinden birisi sigaradır. KOAH gibi hastalıkların kökeninde yine yoğunlukla sigara vardır. Sigara içenleri içmemeleri yönünde uyarıyor, sigarasız bir toplum diliyorum” dedi.

Yayın sonrası bir süre Gün FM Yönetim Kurulu Başkanı Fadime Akar ile de görüşen Ünlü, Gün FM’in sağlık alanındaki yayınlarının son derece önemli olduğunun altını çizdi. Akar ise Ünlü’ye Üniversite Hastanesi’ndeki tüm gelişmeleri kamuoyuna duyurma alanında yanlarında olduklarını söyleyerek, başarılar diledi.

Dinleyicilerin sorularıyla yoğun olarak katıldıkları Sağlık Olsun yaklaşık bir saat sürdü.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır