passo
“Organlarımız toprak olmasın, başka hayatlarda can bulsun”

“Organlarımız toprak olmasın, başka hayatlarda can bulsun”

Gün FM’de yayınlanan Gündem programına Dünya Böbrek Günü dolayısıyla Afyonkarahisar Diyaliz Hastalarını Koruma Derneği (AFDİDER) yetkilileri konuk olarak katıldılar. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sunduğu Gündem programına AFDİDER Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akdağ, Kadın Kolları Başkanı Sema Akdağ ve Gençlik Kolları üyesi ve böbrek nakli olan Osman Çakmak katılarak önemli değerlendirmelerde bulundular. “2016 […]

Gün FM’de yayınlanan Gündem programına Dünya Böbrek Günü dolayısıyla Afyonkarahisar Diyaliz Hastalarını Koruma Derneği (AFDİDER) yetkilileri konuk olarak katıldılar. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sunduğu Gündem programına AFDİDER Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akdağ, Kadın Kolları Başkanı Sema Akdağ ve Gençlik Kolları üyesi ve böbrek nakli olan Osman Çakmak katılarak önemli değerlendirmelerde bulundular.
“2016 yılı ana teması, Çocuklar ve böbrek sağlığı”
Dünya Böbrek Günü’nün tüm dünyada her yıl Mart ayının ikinci Perşembe’sinde kutlandığını belirten AFDİDER Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akdağ, “Dünya Böbrek Günü’nün 2016 yılı ana teması, ‘Çocuklar ve böbrek sağlığı’ olarak belirlenmiştir. Yaklaşık 14 senedir faaliyetlerimize devam ediyoruz. AFDİDER’in Türkiye’de örneği yok. İçerisinde hasta olmadan böyle bir kronik hastalıkla uğraşan bir dernek yok. Derneğimiz il merkezi ve ilçelerde yaşayan tüm diyaliz hastalarının sorunlarını ele almak için kurulmuştur. Bununla beraber asıl amacımız organ nakli ve organ nakli sayılarının arttırılmasıdır. Bizler AFDİDER olarak büyük bir aileyiz. Elimizden geldiğince üyelerimizle birlikte kamuoyunda organ bağışının ve böbrek sağlığının önemiyle ilgili çalışmalar yapmaktayız. Bizlere destek olan herkese teşekkür ederim. Böbreklerimizin sağlığını koruyalım ve sık sık kontrol olarak hastalık gelmeden tedbirli olalım” şeklinde değerlendirmede bulundu.
“Dünya Böbrek Günü dolayısıyla düzenlediğimiz etkinliğimiz 25 Mart Cuma akşamı”
AFDİDER olarak 25 Mart Cuma akşamı bir etkinlik düzenlediklerini belirten Kadın Kolları Başkanı Sema Akdağ, “Dünya Böbrek Günü dolayısıyla düzenlediğimiz etkinliğimizi 25 Mart Cuma akşamı Beyaz Saray Center Balo Salonu’nda yapacağız. Etkinliğimize dernek ve hastalarımızla dayanışma içinde olmak isteyen herkesi davet ediyoruz. Katılmak isteyenler davetiyelerini derneğimizden temin edebilirler. Bu yılki Dünya Böbrek Günü’nde çocuklarımızın böbrek sağlığı teması belirlendi. Anne ve babalar çocuklarına, çişini tut, sonra yaparsın demesinler. Düzenli çiş yapma alışkanlığı böbrek sağlığı açısından son derece önemlidir. Ayrıca herkesi organ bağışına davet ediyorum. Organlarımız toprak olmasın. Başka hayatlarda can bulsun” diye konuştu.
“Adeta yeniden doğmuş gibi oldum”
AFDİDER Gençlik Kolları üyesi Osman Çakmak, “27 yaşındayım. 16 senedir de kronik böbrek yetmezliği hastasıyım. Hastalığa çocuk yaşta yakalandım. Doktorların söylediğine göre doğuştan mesane kapakçığı oluşmadığı için her iki böbreğe idrar kaçış yapması nedeniyle böbrekler tahriş olarak çalışma düzeylerini azaltmış. Biz bunu geç fark ettik. Ankara Hacettepe Tıp Fakültesi Hastanesi’nde tedaviye başladım. 10 sene ilaç tedavisi ile kontrollere gidip geliyordum. Daha sonra böbrek fonksiyonlarını yerine getiremediği için 2009’da diyalize başladım. 6 sene diyaliz yaptıktan sonra 2015 Aralık ayında ablam Selma Kızılkaya’dan kendi isteği ile böbrek nakli oldum. Bu benim için yeni bir hayat demekti. Adeta yeniden doğmuş gibi oldum. Tüm böbrek bekleyen hastalarla AFDİDER’de dayanışma içindeyiz. Bana her konuda destek olan AFDİDER yetkililerine teşekkür ederim” diye konuştu.
Yayın sonrası Gün FM Yönetim Kurulu Başkanı Fadime Akar ve Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir, AFDİDER’e giderek üye oldular. AFDİDER yetkilileri Akar ve Bangir’in 2016 yılının ilk üyeleri olduğunu belirterek hayırlı olsun temennisinde bulundular. Gün FM Yönetim Kurulu Başkanı Fadime Akar ise AFDİDER ailesine katılmaktan dolayı büyük mutluluk duyduklarını belirterek AFDİDER yetkililerine çalışmalarında başarılar diledi ve herkesi organ bağışına çağırdı.
AFDİDER yetkilileri Gün FM Yönetim Kurulu Başkanı Fadime Akar’a üzerinde, ‘organlarınızı bağışlayın’ yazılı havlu ve kulüp logolu 2 adet kupa hediye ettiler. Program sonunda tüm katılımcılar AFDİDER logolu tişörtlerle fotoğraf çektirdiler.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır