passo
“Ortodontik tedavi her bireye uygulanabilir”

“Ortodontik tedavi her bireye uygulanabilir”

Gün FM’de her Pazartesi yayınlanan ağız ve diş sağlığıyla ilgili programda Özel Vefa Ağız ve Diş Polikliniği’nden Diş Hekimi Fatih Türe dinleyicileri bilgilendirmeye devam ediyor. Programda bu hafta ortodonti konusu işlendi. “Ortodontik tedavinin yaş olarak üst sınırı yoktur” Ortodontik tedavinin her yaşta uygulandığını kaydeden Türe, “Yaygın olarak bilinen ortodontinin sadece çocuklara uygulandığıdır. Oysa dişlerin yer […]

Gün FM’de her Pazartesi yayınlanan ağız ve diş sağlığıyla ilgili programda Özel Vefa Ağız ve Diş Polikliniği’nden Diş Hekimi Fatih Türe dinleyicileri bilgilendirmeye devam ediyor.

Programda bu hafta ortodonti konusu işlendi.

“Ortodontik tedavinin yaş olarak üst sınırı yoktur”

Ortodontik tedavinin her yaşta uygulandığını kaydeden Türe, “Yaygın olarak bilinen ortodontinin sadece çocuklara uygulandığıdır. Oysa dişlerin yer değiştirilmesi her yaşta mümkündür. Yani isterseniz 8 yaşındaki çocuğunuzun çıkmayan dişleri tedavi ile sürdürülürken aynı anda sizin de dişlerinizin arasındaki boşluklar ortodontik tedavi ile kapatılabilir. Ortodontik tedavinin yaş olarak üst sınırı yoktur. İhtiyacı olan bireylere her yaşta uygulanabilir. Erişkinler için diş renginde braketler olduğunu gibi aynı zamanda braketlerin dil tarafından yapıştırılarak tedavi olduğunuzu gizlemek de mümkün” diye bilgi verdi.

“Uzun dönemde dişlerinizin görünümü sizi daha çok rahatsız eder”

“Dişlerinizdeki düzensizlikler yaşınız ilerledikçe daha şiddetlenecektir” diyen Türe, “Yani uzun dönemde dişlerinizin görünümü sizi daha çok rahatsız eder bir hal alacaktır. Dişlerinizin düzgün kapanmıyor olması, çene eklemlerinize normalden daha fazla baskı gelmesine sebep olup, uzun dönemde ağız açıp kapama kısıtlamaları, çene kilitlenmesi gibi problemlere yol açabilir. Dişlerinizdeki düzensizlikten dolayı diş araları ve bazı yüzeyleri daha zor temizleneceğinden, çürük oluşumu düzenli diş dizisi olan bir bireye göre daha fazla olacaktır. Hastalarımız çoğunlukla köpek dişlerinin yukarda kaldığı şiddetli çapraşıklık durumlarında uzmana danışmaktadırlar. O düzeyde dikkat çekici bir durum yoksa ortodontik sorunlar geç yaşlarda fark edilmekte ve hastalar “bu yaşta tedavi olamam” diyerek ortodontik tedaviden vazgeçerek ya o şekilde kalmayı tercih ediyorlar yada sağlıklı dişlerini kestirerek protez yaptırmak durumda kalıyorlar. Benim önerim yaşı 3 yaşını aşmış her bireyin, ideal olarak 6 ayda 1, eğer bu çok sık oldu diyorsanız en geç senede 1 kere diş doktoru kontrolüne gitmesidir. Gittiğiniz doktor ortodontist olmasa bile, bilinçli diş doktorları ortodontik problemi teşhis ederek, sizleri uzman kişilere yönlendirecektirler” şeklinde konuştu.

Dinleyicilerin yoğun sorularıyla katıldıkları program yaklaşık bir saat sürdü.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır