passo
“Otizmde erken tanı çok önemli”

“Otizmde erken tanı çok önemli”

İçinde bulunduğumuz Nisan ayının Otizm farkındalık ayı olması nedeniyle Gün FM’de özel bir yayın düzenlendi. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sunduğu yayına Afyonkarahisar Otistik Çocuklar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Fatma Kilci Kavas ve Başkan Yardımcısı Nazmiye Çamlıbel konuk olarak katıldılar. Geçtiğimiz günlerde otizmle ilgili birçok etkinlik gerçekleştirdiklerini belirten Afyonkarahisar Otistik Çocuklar […]

İçinde bulunduğumuz Nisan ayının Otizm farkındalık ayı olması nedeniyle Gün FM’de özel bir yayın düzenlendi. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sunduğu yayına Afyonkarahisar Otistik Çocuklar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Fatma Kilci Kavas ve Başkan Yardımcısı Nazmiye Çamlıbel konuk olarak katıldılar.

Geçtiğimiz günlerde otizmle ilgili birçok etkinlik gerçekleştirdiklerini belirten Afyonkarahisar Otistik Çocuklar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Fatma Kilci Kavas, “Protokol ziyareti gerçekleştirdik. Çocuklarımız ve dernek yetkililerimizle birlikte il protokolümüzü ziyaret ettik. Destek veren tüm il protokolümüze teşekkür ederiz. Otizm doğuştan var olan, yaşamın ilk 3 yılında belirginleşen, sosyal-iletişimsel alanda belirgin yetersizlikleri olan, sınırlı, tekrarlayıcı davranışlar ve ilgi alanları ile seyreden bir bozukluktur. Otizmin bugün için kabul edilen en önemli tedavi aracı otizmde etkinliği kanıtlanmış özel eğitim modelleridir” diye konuştu.

Otizmin belirtileri anlatıldı

Otizmin belirtilerinden bahseden Kavas, “Çocuğunuzun sanki duymuyormuş gibi davranması, adıyla seslenince bakmaması, etrafındaki insanlara ilgi göstermemesi, aile üyelerine ve bakıcısına bile ilgisiz kalması, göz teması kurmaması veya birkaç saniyeden uzun süre göze bakmaması, ona bakıldığında veya karşısındaki ona güldüğünde karşılık vermemesi, işaret parmağını kullanarak ilgisini çeken şeyi göstermemesi, ilgisini, sevincini paylaşmaması, yalnız başına oynamayı tercih etmesi, diğer çocuklarla ilgilenmemesi ve oynamaması, parmakla bir şey gösterildiğinde ilgilenmemesi, dönüp bakmaması, 16 aylık olduğunda tek kelimeleri anlamlı olarak söyleyememesi, takıntılı ve tekrarlayıcı davranışlarının olması otizmin uyarıcı belirtileri olarak sıralanabilir.Erken tanı erken müdahale için önemlidir. Çocuğunuzda otizm belirtileri olduğunu düşünüyorsanız en yakın çocuk Ergen Ruh Sağlığı uzmanına başvurunuz” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Afyonkarahisar Otistik Çocuklar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı Nazimiye Çamlıbel ise derneğin aynı durumdaki kişilerin biraraya gelmesine vesile olduğunu kaydederek çocuklarından şüphelenen ebeveynlerin mutlaka bir uzmana danışmaları uyarısında bulundu.

Yayın sonrası Gün FM Yönetim Kurulu Başkanı Fadime Akar ile görüşen Kavas ve Çamlıbel Gün FM’in daima yanlarında olduğunu hissettiklerini belirterek Akar’a teşekkür ettiler. Akar ise otizmle ilgili kamuoyunda bilinçlenmenin artmasının sevindirici olduğunu belirterek Kavas ve Çamlıbel’e başarılar diledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır