passo
“Otizmin görülme sıklığı artıyor”

“Otizmin görülme sıklığı artıyor”

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzmanı Dr. Serhat Kala konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sunduğu yayında konuşan Kala otizmle ilgili bilgiler verdi. “Güncel çalışmalarda 68 doğumda 1 olarak görünüyor” Otizmin yaygın gelişim bozukluğu olarak geçtiğini belirten Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Çocuk ve Ergen […]

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzmanı Dr. Serhat Kala konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sunduğu yayında konuşan Kala otizmle ilgili bilgiler verdi.
“Güncel çalışmalarda 68 doğumda 1 olarak görünüyor”
Otizmin yaygın gelişim bozukluğu olarak geçtiğini belirten Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzmanı Dr. Serhat Kala, “Otizm, nöro gelişimsel bir bozukluktur. Görülme sıklığı gün geçtikçe artmaktadır. Güncel çalışmalarda 68 doğumda 1 olarak görünüyor. Ülkemizde duyarlılığın artması ve profesyonellerin gelişmesiyle tanı koyma sıklığı artmıştır. Anne ve baba yaşının ileri olması görülme sıklığını arttırmıştır. Aynı zamanda çevresel etmenleri de görülme sıklığının artmasının nedeni olarak söyleyebiliriz” şeklinde konuştu.
“Bazı uluslar arası yerlerde yapılandırılmış otizm görüşme teknikleri vardır”
Otizmin bir testi olmadığını ancak tarama envanterlerinin olduğunu belirten Kala, “Bu envanterlerden profesyoneller bir takım belirtilerle ilgili olarak tararlar. Bu belirtilerle ilgili bir şüphe uyanırsa Çocuk Psikiyatrisine yönlendirirler. Avrupa’da ve bazı uluslar arası yerlerde yapılandırılmış otizm görüşme teknikleri vardır” diye bilgi verdi.
“18 ayını doldurup konuşamayan çocuklar mutlaka uzmana gösterilmeli”
18 ayını doldurmuş ve konuşmayan çocukların mutlaka bir uzman tarafından değerlendirilmesi gerektiğini kaydeden Kala, “Çocuk sürekli olarak ismini seslendiğinizde göz teması kurmuyorsa, yoldan geçerken bir kedi, bir nesneyi size göstermiyorsa, yani işaret dilini kullanmıyorsa mutlaka bir uzmana danışılmalıdır. İhmal edilmemelidir” şeklinde değerlendirmede bulundu.
Kamu Hastaneleri Birliği Afyonkarahisar Genel Sekreterliği’nin katkılarıyla hazırlanan Sağlık Olsun programına dinleyiciler de yoğun sorularıyla katıldılar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır