passo
Oyun İçinde Oyun

Oyun İçinde Oyun

Pazar akşamı evimde Galatasaray-Beşiktaş maçını izliyorum. Yanımda bu sene üniversite ile tanışan kızım Gülgün var. Ona maç tahminini soruyorum. Galatasaraylı olan Gülgün ‘ 3–1 yeneriz’ diyor. İstanbul da olan fanatik GS ‘li olan Anıl Halis’e şu saatlerde dokunmamak lazım. Ona bir şey sormadan maç izlemeye devam ediyoruz. Bu kez Gülgün bana soruyor ‘Sen ne dersin […]

Pazar akşamı evimde Galatasaray-Beşiktaş maçını izliyorum.

Yanımda bu sene üniversite ile tanışan kızım Gülgün var. Ona maç tahminini soruyorum. Galatasaraylı olan Gülgün ‘ 3–1 yeneriz’ diyor. İstanbul da olan fanatik GS ‘li olan Anıl Halis’e şu saatlerde dokunmamak lazım. Ona bir şey sormadan maç izlemeye devam ediyoruz. Bu kez Gülgün bana soruyor ‘Sen ne dersin Baba’ diye. Bende 2-1 yeneceğimizi söylüyorum.

İlk yarı Beşiktaş çok iyi bir oyun sergiliyor. İkinci yarıda GS skorda ve oyunda ve dengeyi sağlıyor. Ve 2–1 öne geçiyor.

Maçın bu sonuçla bitmesi bekleniyor. Uzatma dakikalarına geçiliyor. Son anda arbede çıkıyor. Bir grup seyirci oyun alanına giriyor. Önüne ne çıkarsa yıkıyor. Sandalyeler havada uçuşuyor. Atatürk Olimpiyat Stadında can pazarı yaşanıyor. Özel Güvenlik Ekibi kaçıyor. Lig TV kameramanı ekmek teknesini kurtarmak adına vücudunu kameraya siper ediyor.

Hakemler ve oyuncular kulübeye kaçıyor. Maç tatil ediliyor.

Burada maç yorumuna gerek yok. Burak topu eli ile almış. Melo çıkarken formasını sallamış ve tahrik etmiş vs. vs konumuz dışında.

Her maçta hakem hatası olur. Her maçta futbolcu rakibine sert girer sarı veya kırmızı kart görür.

Yaşananları saha içindeki olaylara bağlamak konuyu hafife almak ve mazeret yaratmadan öteye gitmez.

Her Yer Taksim

Yaşanan olaylara geri dönecek olursak. Maçın 34. Dakikasında çarşı grubu her maçta olduğu gibi ‘Her yer Taksim.Her yer direniş’ sloganını atıyor.

Yayıncı kuruluş Lig TV bunu yayına yansıtmıyor.

Bu olayları Çarşı Grubuna yıkmak isteniyor.Ama yürekli haberciler sayesinde bu olayların 1453 Kartal Grubu diye bir taraftar ekibince yapıldığı ortaya çıkıyor.

Çarşı grubuna alternatif olarak kurulan ve 1 haftadır sosyal medyadan bu maçta çıkacak olayların hazırlığını yapan 1453 Kartal Grubu barış ve kardeşlik arenası olması gereken oyun alanını,savaş alanına çeviriyor.

Çarşıya karşı turşu kurar gibi grup kuruluyor. Kurulmasına göz yumuluyor.

Gerçekler maç sonrası ortaya dökülmeye başlıyor. Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan Lig TV canlı yayınına katılıyor. 3 giriş kapısının kırıldığını ve biletli seyirci dışında çok sayıda kişinin kırılan kapı ve turnikelerden olarak maça girdiğini açıklıyor.

Maç öncesi olay hazırlıkları sosyal medyada genişçe yer alıyor.

Bir anlamda çarşıya karşı bir siyasi bir grup oluşturmak. Çarşının gücünü bölmek. Olayları çarşı grubunun üzerine yıkarak itibarsız hale getirmek hesap bu.

Haberler çarpıtılıyor

Öyle ki İHA haber ajansı ilk haberinde 1453 Kartal Grubunun sahaya indiği haberini yapıyor. Hemen 1453 Kartal grubunun hükümet yanlısı olduğunu kavrayınca bu haberi kaldırıp yeni bir haberi servis ediyor.

Yanlı medya gerçekleri gizlemek adına her şeyi yapıyor.

Oyun içindeki oyunu milyonlar ekran başında izliyor.

Bu yaşananlardan ders almak lazım.

Toplumu bizden ve bizden olmayanlar olarak görmeye devam ettikçe bu hafta İstanbul da sonraki haftalarda başka şehir ve statlarda böylesi olayların yaşanması sürpriz olmaz.

Hele ki seçim yarışının artacağı önümüzdeki aylarda statlar siyasi arenaya çevrilir.

Bu konuda çok dikkatli ve duyarlı olmak lazım.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır