passo
Özel Bir Ses: Aylin Urgal

Özel Bir Ses: Aylin Urgal

Aylin Urgal 1951 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Tam adı Rezzan Aylin Gürol’dur. 18 yaşında iken 1969 yılında orkestra şefi Birol Soyurgal’ın orkestrasında solist olarak müzik hayatına başladı. İzmir’de sahne çalışmalarına devam ederken 1 Numara PIak’ın sahibi Ali Kocatepe’nin keşfiyle pIak dünyasına giriş yaptı. Ali Kocatepe onun sahne adının Aylin Urgal olmasını istedi. Ali Kocatepe’nin prodüksiyonu […]

Aylin Urgal 1951 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Tam adı Rezzan Aylin Gürol’dur. 18 yaşında iken 1969 yılında orkestra şefi Birol Soyurgal’ın orkestrasında solist olarak müzik hayatına başladı. İzmir’de sahne çalışmalarına devam ederken 1 Numara PIak’ın sahibi Ali Kocatepe’nin keşfiyle pIak dünyasına giriş yaptı. Ali Kocatepe onun sahne adının Aylin Urgal olmasını istedi.

Ali Kocatepe’nin prodüksiyonu ile ilk 45’lik plağı 6 Mayıs 1975 tarihinde yayınlandı. Bir yüzünde “Nerelerdeydin”, diğer yüzünde “Paran Pulun Senin Olsun” adlı şarkılar vardı ve iki yabancı kaynaklı şarkının sözlerini Ali Kocatepe yazmıştı.

1976 yılında “Sen Yarattın Beni” ve “Nedir Bu Halin” adlı iki şarkıyla ikinci 45’liğini yayınladı. 1977 yılında bir long-play ile müzik kariyerini daha da sağlamlaştı.

1969 yılında müzisyen BiroI SoyurgaI iIe evIendi.

Tevfik ve Uğur adlarında ikiz çocukları oldu.

Çocuklarının doğumu ile müzik hayatına bir müddet ara veren Urgal, 1981yılında eşinden ayrıldı.

1985 yılının yılbaşından itibaren Ankara’da Goldfinger Gece Kulübü’nde sahne çalışmalarına devam etti. 1985 yılı Nisan ayı sonlarına doğru Ankara’daki işini sonlandırıp otobüs ile İstanbul’a giderken bindiği otobüs Bolu Dağı’nda uçuruma yuvarlanarak Aylin Urgal ve kardeşi Abidin Eker ile birlikte 21 kişi ölmüştür.

Aylin Urgal vefat ettiğinde 34 yaşındaydı.

Yaşasaydı güzel sesiyle çok iyi yerlere geleceğine inandığım Aylin Urgal’ı ne zaman dinlesem hüzünlenirim.

Ruhu şad, mekanı cennet olsun.

45’lik Plakları :

1975 – Paran Pulun Senin Olsun – Nerelerdeydin?

1976 – Sen Yarattın Beni – Nedir Bu Halin?

1978 – Sevgili Dostum – Sakın Ağlama Ardından

Uzun Çalar (Long Play):

1975 – Aylin Urgal & İskender Doğan

1977 – Sen Yarattın Beni

1978 – Nükhet Duru & Aylin Urgal

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır