passo
“Palyatif bakım diğer tedavilerin alternatifi değildir”

“Palyatif bakım diğer tedavilerin alternatifi değildir”

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programında palyatif bakım konusu işlendi. Gün FM Genel yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sunduğu programa bu hafta Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Anestezi Uzmanı Dr. Arif Halil İbiş konuk olarak katıldı. “Palyatif bakım yaşam kalitesinin arttırılmasına yönelik bir yaklaşımdır” “Palyatif bakım diğer tedavilerin alternatifi değildir” diyen İbiş, “Her yıl 58 milyon ölmekte ve […]

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programında palyatif bakım konusu işlendi. Gün FM Genel yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sunduğu programa bu hafta Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Anestezi Uzmanı Dr. Arif Halil İbiş konuk olarak katıldı.
“Palyatif bakım yaşam kalitesinin arttırılmasına yönelik bir yaklaşımdır”
“Palyatif bakım diğer tedavilerin alternatifi değildir” diyen İbiş, “Her yıl 58 milyon ölmekte ve bunların en az yüzde 60’ının palyatif bakımdan yararlanacak bir hastalığa sahip olduğu bilinmektedir. 2002’de Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan tanımlamada palyatif bakım, yaşamı tehdit eden bir hastalıkla yüz yüze kalan, hasta ve hasta yakınlarının yaşam kalitesinin arttırılmasına yönelik bir yaklaşım olup, başta ağrı olmak üzere fiziksel, psikososyal ve manevi problemlerin erken tanı ve tedavisini hedefler. Ayrıca acı çekmenin önlenmesine yönelik uygulamalar yapar ve yaşam kalitesini arttırmayı amaçlar. Palyatif bakım kanser hastaları, nörolojik rahatsızlıkları olan hastalar ve yoğun bakım ünitesinden kabul edilen hastalara uygulanır” şeklinde bilgi verdi.
“Afyonkarahisar Devlet Hastanemizde de Palyatif Bakım Merkezimiz hizmete girdi”
Palyatif bakımın multidisipliner bir ekip tarafından yapıldığını belirten Dr. İbiş, “Doktor, hemşire, Psikolog, Sosyal Hizmet Uzmanı, Fizyoterapist, Diyetisyen, manevi destek uzmanı, gönüllüler ve hasta yakınları palyatif bakımda görev almaktadırlar. Palyatif bakım ağrı ve sıkıntı veren şikayetlerin tedavisinde uygulanır. Afyonkarahisar Devlet Hastanemizde de Palyatif Bakım Merkezimiz hizmete girdi. 11 hemşire, personel ve temizlik personelimiz görev yapıyor. Odalarımız tek kişilik odalar şeklinde ve refakatçilere kalma imkânı sunuluyor. Serviste hasta ve refakatçiler için meşgale odası ile toplantı odası da mevcut” diye değerlendirmede bulundu.
Kamu Hastaneleri Birliği Afyonkarahisar Genel Sekreterliği’nin katkılarıyla hazırlanan Sağlık Olsun Gün FM’de her Salı yayınlanıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır