• DOLAR
  $2.017,4
 • EURO
  $0,4318
 • ALTIN
  $30.060,01
 • BIST
  102,9214
“Palyatif Bakım Merkezi hizmete girdi”

“Palyatif Bakım Merkezi hizmete girdi”

Gün FM’de yayınlanan ve Kamu Hastaneleri Birliği Afyonkarahisar Genel Sekreterliği’nin katkılarıyla hazırlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Erkan Arslan konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Arslan çalışmalarıyla ilgili bilgiler verdi. Afyonkarahisar Devlet Hastanesi’nde hizmete giren Palyatif Bakım Merkezi ile ilgili bilgiler veren Başhekim Arslan, “Yaşamı tehdit […]

Gün FM’de yayınlanan ve Kamu Hastaneleri Birliği Afyonkarahisar Genel Sekreterliği’nin katkılarıyla hazırlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Erkan Arslan konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Arslan çalışmalarıyla ilgili bilgiler verdi.
Afyonkarahisar Devlet Hastanesi’nde hizmete giren Palyatif Bakım Merkezi ile ilgili bilgiler veren Başhekim Arslan, “Yaşamı tehdit eden hastalık sonucunda ortaya çıkan problemlerle karşılaşan yetişkin veya çocuk hastaların ve ailelilerinin yaşam kalitesini arttırmaya yönelik bir yaklaşım olan palyatif bakım, başta ağrı olmak üzere fiziksel, psikososyal ve manevi problemlere bütüncül yaklaşımla erken tanı ve tedaviyi hedefler. Son dönemdeki, uzun süreli ağrısı olan kanser hastaları, beslenme yetersizliği olan hastalar, basınç yarası açılmış hastalar, ileri dönem KOAH hastalığı olan bakım hastaları, ileri derece nörolojik hastalıklara sahip bakım hastaları ile ALS, MS, Parkinson rahatsızlığı olan bakım hastaları bu hizmetimizden yararlanmaktadırlar. Afyonkarahisar Kamu Hastaneleri Birliği de Afyonkarahisar Devlet Hastanesi’nde 14, Dinar Devlet Hastanesi’nde 5, Sandıklı Devlet Hastanesi’nde 6 ve Çay Devlet Hastanesi’nde 4 yataklı olmak üzere toplamda 29 yatak kapasitesiyle bakım kalitesinin ve memnuniyetin daha da artacağı öngörülmektedir” şeklinde konuştu.
“Toplum Ruh Sağlığı Merkezi yaklaşık bir yıldır hizmet veriyor”
Programda ilimizde hizmete giren Toplum Ruh Sağlığı Merkezi’nin çalışmalarına da değinen Başhekim Arslan, “Toplum temelli ruh sağlığı modeli çerçevesinde ciddi ruh sağlığı bozukluğu olan hastalara, psikososyal destek hizmetlerinin verilmesi, takip ve tedavilerinin gerektiğinde evde sağlık hizmetleri uygulamasına entegre bir şekilde yaşadıkları ortamda sunulabilmesi, sosyal rehabilitasyonlarının sağlanabilmesi için Afyonkarahisar Devlet Hastanesi uhdesinde yaklaşık bir yıldır hizmet veren Toplum Ruh Sağlığı Merkezi’nde, Halk Eğitim Merkezinden gelen eğitmenler tarafından ebru sanatı, bağlama, müzik, terapi mutfağı çalışmaları gibi eğitimlerin yanı sıra, motive edici spor faaliyetlerine de yer verilmektedir. Toplum Ruh Sağlığı Merkezi sayesinde hastaların yatarak tedavi görme oranları azalarak, kişilerin sosyal ilişkileri gelişerek kendine güvenleri artar ve bu sayede hastalar topluma geri kazandırılır” diye değerlendirmede bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır