Reklam

Reklam

passo
Parmak piyanosu eşliğinde güzel anlar yaşattılar

Parmak piyanosu eşliğinde güzel anlar yaşattılar

Özdilek Çocuk Kulübü Müdürü Melahat Özdilek ve Özdilek Gündüz Bakım Evi Müdürü Ayşe Aktuğ öğrencileriyle birlikte Gün FM’in konuğu oldular. Programda Özdilek ve Aktuğ eğitim kurumlarında uyguladıkları parmak piyanosunun yararlarını anlatırken öğrenciler ise parmak piyanosu ile hazırladıkları şarkıları çaldılar. “Müziksiz bir hayat düşünmek zor” “Müziksiz bir hayat düşünmek zor” diyen Özdilek Çocuk Kulübü Müdürü Melahat […]

Özdilek Çocuk Kulübü Müdürü Melahat Özdilek ve Özdilek Gündüz Bakım Evi Müdürü Ayşe Aktuğ öğrencileriyle birlikte Gün FM’in konuğu oldular. Programda Özdilek ve Aktuğ eğitim kurumlarında uyguladıkları parmak piyanosunun yararlarını anlatırken öğrenciler ise parmak piyanosu ile hazırladıkları şarkıları çaldılar.
“Müziksiz bir hayat düşünmek zor”
“Müziksiz bir hayat düşünmek zor” diyen Özdilek Çocuk Kulübü Müdürü Melahat Özdilek, “Birçoğumuz daha konuşmayı tam olarak öğrenmeden dans etmeyi, şarkı söylemeyi öğreniyoruz. Ya bir şarkının melodisine kulak verip tekrar etmeye ya da bir ritme olabildiğince doğru eşlik etmeye çalışıyoruz. Eskiden ailelerde, ‘Çocuğum müzikle ilgilenirse derslerden geri kalır’ gibi yanlış bir düşünce hakimdi. Bu düşünce son zamanlarda değişti. Aksine müzikle uğraşan çocukların öğrenmeye daha açık ve özellikle müzikal yeteneği ve geçmişi olan çocukların akademik hayatta, Matematik ve Fizik derslerinde daha başarılı oldukları gözlemleniyor” diye konuştu.
“Müziğe erken başlamak önemli”
Eğitim kurumlarında ilimizde bir ilki gerçekleştirerek parmak piyanosu eğitimi verdiklerini kaydeden Özdilek Gündüz Bakım Evi Müdürü Ayşe Aktuğ, “Araştırmalar sonucu nota, akor, armoni ve ritim bilgisi matematiksel bir hesap üzerine kurulu olduğundan müzik eğitimi almanın küçük çocukların gelişimi için önemli olduğunu düşünüyoruz. Aynı zamanda müziğe erken yaşta başlayan çocukların el, göz koordinasyonun ve motor becerilerinin daha çok geliştiği de görülür. Parmak piyanosunda nota bilgisi dışında el, göz koordinasyonu da gelişiyor. Biz de bunu kurumumuzda uygulamaktan mutluyuz” şeklinde değerlendirmede bulundu.
Programa Özdilek Çocuk Kulübü’nden öğrenciler Sevim Naz Aktuğ, Asya Sevgi Kardemirci, Arya Yeşildağer ve Doruk Nohutlu katılarak parmak piyanosu eşliğinde şarkılar çaldılar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır