passo
Peygamberimiz ve Çocuk konusu konuşuldu

Peygamberimiz ve Çocuk konusu konuşuldu

Gün FM’de İlahiyatçı-Eğitimci Lokman Özkul’un hazırlayıp sunduğu Cuma Sohbeti programına Afyonkarahisar Müftüsü Sinan Kazancı konuk olarak katıldı. Kazancı programda Mevlid-i Nebi haftası nedeniyle bu konuyla ilgili konuştu. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından bu yıl ki Mevlid-i Nebi haftasının temasının Peygamberimiz ve Çocuk olduğunu söyleyen Kazancı, “İnsanlığa ufuk açan ve umut veren İslam, çağlar üstü mesajlarıyla hayatın […]

Gün FM’de İlahiyatçı-Eğitimci Lokman Özkul’un hazırlayıp sunduğu Cuma Sohbeti programına Afyonkarahisar Müftüsü Sinan Kazancı konuk olarak katıldı. Kazancı programda Mevlid-i Nebi haftası nedeniyle bu konuyla ilgili konuştu.
Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından bu yıl ki Mevlid-i Nebi haftasının temasının Peygamberimiz ve Çocuk olduğunu söyleyen Kazancı, “İnsanlığa ufuk açan ve umut veren İslam, çağlar üstü mesajlarıyla hayatın tüm alanlarına dokunan, bireysel ve toplumsal ilişkileri düzenleyen bir değerler manzumesidir. Bu vazgeçilmez değerler ise insanlık için her bakımdan en güzel örnek olan Peygamber Efendimizin şahsında hayat bulmuştur. Kuşkusuz o, her konuda olduğu gibi, dünya hayatının süsü ve en değerli varlığı olan çocuğa yönelik yaklaşım noktasında da bizler için en güzel örnek ve yol gösterici bir rehberdir. Nitekim Resûl-i Ekrem, insan şahsiyetinin çocuk yaştan itibaren oluşmaya başladığı gerçeğinin idrakinde olan bir eğitimci olarak çocuklar arasında cinsiyet ayrımı yapmadan onlara eşit ve adaletli davranmış, onlarla özel olarak ilgilenmiş ve her birinin arkadaşlığını, dostluğunu, güvenini kazanmayı esas almıştır. Bu çerçevede hem kendi çocuk ve torunlarına hem de diğer çocuklara karşı davranışlarında sevgi ve şefkati merkeze alarak sürekli olumlu tavır takınmış, onları birey olarak görüp muhatap almış, onların maddi ve manevi gelişimini daima öncelemiştir” diye konuştu.
“Çocuklar, milletlerin ve toplumların geleceğini şekillendiren en önemli unsurdur”
“Çocuklar, milletlerin ve toplumların geleceğini şekillendiren en önemli unsurdur” diyen Kazancı, “Bir milletin sağlam temeller üzerinde yükselmesinin, o milletin çocuklarının inanç ve medeniyet değerleri ekseninde yetiştirilmesiyle yakın ilişkisi vardır. Bu meyanda, yolunu kaybeden insanlığın yönünü ve yörüngesini belirlemek için öz değerlerimizden, tarihi ve ilmî derinliğimizden hareket ederek medeniyetimizin düşünce kodlarını ve hayat veren ilkelerini bugünle buluşturmak ve çocuklarımızı geleceğe bu kadim değerlerle en iyi şekilde hazırlamak zorundayız. Bu noktadaki en büyük örneğimiz ise bizleri yüce dinimiz İslam’ın evrensel hakikatleriyle buluşturan, risaletin nuruyla yeryüzünü aydınlatan Allah Resûlü’dür. Bu sebeple, Hz. Peygamber’in bir eğitimci olarak çocuklara yaklaşımını, onlarla kurduğu ilişkinin şekil ve niteliklerini doğru bir şekilde tespit etmek, onun bu konudaki tavır ve davranışlarının arka planındaki temel prensipleri kavramak ve çocuklarımızı bu doğrultuda yetiştirmek hepimizin en öncelikli görevidir. Bu itibarla, göz aydınlığımız olan çocuklarımızın, nebevi ilke ve değerler ekseninde yetişerek huzurlu bir hayatın, ideal bir toplumun ve daha güzel bir dünyanın mihenk taşı olmasını temenni ediyor; iyilik, takva ve güzel ahlakla bezeli bir hayatı bize ve çocuklarımıza bahşetmesini Yüce Rabbimden niyaz ediyorum” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır