• Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
  Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
  CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
 • Gün Fm Ziyaretler
  Gün Fm Ziyaretler
 • Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
  Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
 • Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
  Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
 • Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
  Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
 • Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
  Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
 • Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
  Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
Afyon Gün Fm 99.9
“Prostat kanseri erken tanı konulabilen bir hastalık”
“Prostat kanseri erken tanı konulabilen bir hastalık”
Gün FM’de 15 Eylül Dünya Prostat Kanseri Günü nedeniyle bir yayın düzenlendi. Programa Afyonkarahisar Kamu Hastaneleri Başkan Yardımcısı Üroloji Uzmanı Op. Dr. Sedat Yunusoğlu konuk olarak katıldı. Prostatın her erkekte...
16 Eylül 2019 13:53
Font1 Font2 Font3 Font4

Gün FM’de 15 Eylül Dünya Prostat Kanseri Günü nedeniyle bir yayın düzenlendi. Programa Afyonkarahisar Kamu Hastaneleri Başkan Yardımcısı Üroloji Uzmanı Op. Dr. Sedat Yunusoğlu konuk olarak katıldı.
Prostatın her erkekte bulunan bir organ olduğunu belirten Üroloji Uzmanı Op. Dr. Sedat Yunusoğlu, “Prostat erişkin bir erkekte yaklaşık 18-20 gram ağırlığındadır. Bu organ şekil olarak bir kestaneye benzer. Yaşla beraber büyüyerek şikâyetlere yol açabilir. Bu şikayetler sık idrara çıkma, idrarda zorlanma, kesik işeme, geceleri uykudan uyandıran idrar veya idrar kaçırma şeklinde sıralanabilir. Hastalar genelde bu şikâyetlerle bizlere gelirler. Prostat kanseri belirtiyi iyi huylu prostat büyümesiyle birlikte verir. Tek başına bir belirti vermez. Prostat kanserini bu şikâyetlerle gelen hastada araştırarak yakalayabiliriz. Kanda saptanabilen bir prostat hormonu var. Bu açıdan şanslıyız. 50 yaş üzeri erkeklerde taramalar yapıldığında yüksek çıkan hastalara bu tanıyı koyabiliyoruz” diye değerlendirmede bulundu.
“Erken tanı ve tedavi hayat kurtarıcıdır”
“Prostat kanseri erken tanı konulabilen ve tedavi edilebilen bir hastalıktır” diyen Yunusoğlu, “Erkeklerin 50 yaşından itibaren, birinci derece akrabasında prostat kanseri görülenlerin de 40 yaşından itibaren üroloji uzmanına düzenli muayene olması ve kanda prostat spesifik antijen (PSA) testini yaptırması erken tanı konulması açısından önemlidir. Hastalığın evresine ve özelliklerine göre farklı tedavi seçenekleri mevcuttur. Kişinin belirli aralıklarla izlenmesi, prostatın tamamının ameliyatla çıkarılması veya ışın tedavisi (radyoterapi) erken evrelerde uygulanabilir. Hormon tedavisi veya ilaç tedavisi (kemoterapi) diğer evrelerde gerekli görülebilir. Erken tanı ve tedavi hayat kurtarıcıdır” şeklinde değerlendirmede bulundu.


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa