passo
“PRP Devlet Hastanesi’nde yapılıyor”

“PRP Devlet Hastanesi’nde yapılıyor”

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programında konuşan Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Aylin Dikici kas iskelet sistemi hastalıklarında kullanılan PRP uygulamasını anlattı. “PRP uygulaması yeni bir uygulama değildir” “PRP uygulaması yeni bir uygulama değildir. Yaklaşık 20 yıldır doku iyileşmesinin hedeflendiği birçok alanda uygulanmaktadır” diyen Dr. Dikici, “Ancak PRP uygulamasına yönelik özel […]

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programında konuşan Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Aylin Dikici kas iskelet sistemi hastalıklarında kullanılan PRP uygulamasını anlattı.
“PRP uygulaması yeni bir uygulama değildir”
“PRP uygulaması yeni bir uygulama değildir. Yaklaşık 20 yıldır doku iyileşmesinin hedeflendiği birçok alanda uygulanmaktadır” diyen Dr. Dikici, “Ancak PRP uygulamasına yönelik özel PRP uygulama ürünlerinin (kitlerin) geliştirilmesi ile birlikte uygulama sayısı da hızla artmaya başlamıştır. Uygulamaların ülkemizde ne zaman başladığı kesin olarak söylenememekle birlikte Ülkemizde kas iskelet sistemi hastalıklarındaki uygulamaların son 3–4 yıldır hızla artmakta olduğu gözlenmektedir. Bizde hastanemizde yaklaşık 1,5–2 yıldır PRP tedavisi uygulamaktayız” şeklinde konuştu.
“PRP uygulaması bir tür kök hücre tedavisi değildir”
PRP uygulamasının bir tür kök hücre tedavisi olmadığını kaydeden Dikici, “Kök hücre tedavisi bir yaralanma veya hastalığın tedavisi amacıyla, hasar görmüş olan bir organa yeni hücrelerin tanıtılması anlamına gelmektedir. PRP uygulamasında ise plateletlerden hasarlı dokunun onarımını başlatıcı ve uyarıcı bir faktör olarak yararlanılır. Bu nedenle farklıdırlar” diye değerlendirmede bulundu.
“Uygulama sonrasında bir miktar ağrı ve duyarlılık görülebilir”
PRP uygulaması sırasında duyulacak acının genellikle sıradan bir enjeksiyonda duyulan acıya eşdeğer olduğunu belirten Dikici, “Uygulama sonrasında bir miktar ağrı ve duyarlılık görülebilse de bunlar geçici niteliktedir. Uygulama öncesi uygulanacak yere hekim kararına göre lokal anestezik uygulanabilir” dedi.
Kamu Hastaneleri Birliği Afyonkarahisar Genel Sekreterliği’nin katkılarıyla hazırlanan Sağlık Olsun programı yaklaşık bir saat sürdü.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır