Reklam

Reklam

passo
“Radyo iyi bir arkadaştır”

“Radyo iyi bir arkadaştır”

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında 13 Şubat Dünya Radyo Günü dolayısıyla radyoların önemi konuşuldu. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu programa Gazeteciler Ahmet Tunca ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar. “Sadece sesleriyle onları tanırız” Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu’nun (UNESCO) 2011’de yaptığı 36.Genel Kurulu’nda alınan karar ile 13 Şubat’ın Dünya Radyo Günü ilan edildiğini […]

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında 13 Şubat Dünya Radyo Günü dolayısıyla radyoların önemi konuşuldu.
Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu programa Gazeteciler Ahmet Tunca ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar.
“Sadece sesleriyle onları tanırız”
Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu’nun (UNESCO) 2011’de yaptığı 36.Genel Kurulu’nda alınan karar ile 13 Şubat’ın Dünya Radyo Günü ilan edildiğini belirten Gazeteci İsmail Akar, “Radyo en eski ve en etkili iletişim aracı olarak her zaman farklıdır. Radyoculuk bir tutkudur. Radyo sahibi de çalışanı da ekonomik beklentileri sonraya bırakmıştır. Ülkemizde binlerce yaygın ve yerel bazda radyocular var. Sadece sesleriyle onları tanırız. Bulunduğumuz her ortamda sesleriyle bizlere eşlik ederler. Gazeteler resmi ilan alırken, radyolar ise alamıyorlar. Aldığı reklamlardan RTÜK payı ödüyorlar. Telif ödemeleri var. Kısacası radyoların birçok sorunları bulunuyor. Bu sorunların bir an önce çözülmesini diliyor ve tüm radyocuların Dünya Radyo Günü’nü kutluyorum” şeklinde konuştu.
“İnsanlar dünyayla radyo sayesinde tanışmıştır”
Radyoyu her zaman televizyona tercih ettiğini söyleyen Gazeteci Ahmet Tunca, “Benim daima başucumda radyom bulunur. Televizyonda dizilere takılıp kalmak yerine radyo dinlemeyi tercih ediyorum. Bizim kuşağımız için radyonun yeri daha farklı ve önemli. Geçmişte sandık büyüklüğünde büyük radyolar vardı. Ama batarya bulamazdık. İnsanlar kendi imkânlarıyla batarya yaparlardı. O yıllarda radyo herkeste yoktu, çok pahalıydı. Radyonun günümüzdeki kadar yaygınlaşması uzun yıllar aldı. Eskiden radyo evlerin başköşesinde, özel örtüsüyle dururdu. İnsanlar dünyayla radyo sayesinde tanışmıştır. Bizler radyo ile dünyayı tanıdık. İletişimde radyonun önemi büyüktür. Gazeteler ücra yerlere geç gelirdi. Radyo ile ise anında haber alma durumuyla tanıştık. Radyo iyi bir arkadaştır. Tüm radyocuların günlerini kutlarım” diye değerlendirmede bulundu.
“Radyo, televizyon gibi insanı yormaz”
Radyonun herkesin hayatında çok önemli bir yerinin bulunduğunu kaydeden Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Televizyon her evde yokken radyo hemen her evde vardı. Dünya tarihinde de radyoların önemi çok büyük. Birçok hadiseyi hep radyodan dinledik. İhtilalleri, savaşları hep radyodan öğrendik. Özel radyoların yaygınlaşması ile de herkes radyolarla iletişimini daha da kuvvetlendirdi. Ben radyoları televizyonlara göre daha özgür bir alan olarak görüyorum. Ev hanımları, işyerlerinde, tarlada çalışanlar hep radyo dinlerler. Radyo televizyon gibi insanı yormaz. Güzel bir arkadaş olarak size eşlik eder. Köylerde özellikle bağda, bahçede yoğun radyo dinlendiğini biliyorum. İnsan duyduğunu söyler. Ülkemizde dilimizin güzel ve özgün halinin yayılmasında radyoların çok büyük önemi olmuştur. Doğru ve duru bir Türkçe’yi radyolardan öğrendik. Ayrıca başarılı radyo yayıncılığı dolayısıyla da Gün FM ekibini kutlarım” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır