passo
“Rahim ağzı kanseri aşı ile önlenebilir”

“Rahim ağzı kanseri aşı ile önlenebilir”

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) ve Gün FM işbirliğinde süren Sağlık Olsun programına AFSÜ Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Dağıstan Tolga Arıöz konuk oldu. Arıöz programda rahim ağzı kanseri konusunda bilgiler verdi. “Oldukça yaygındır” Rahim ağzı kanserinin kadınlarda oldukça yaygın görülen bir kanser olduğunu söyleyen Arıöz, “Aşı […]

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) ve Gün FM işbirliğinde süren Sağlık Olsun programına AFSÜ Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Dağıstan Tolga Arıöz konuk oldu. Arıöz programda rahim ağzı kanseri konusunda bilgiler verdi.

“Oldukça yaygındır”

Rahim ağzı kanserinin kadınlarda oldukça yaygın görülen bir kanser olduğunu söyleyen Arıöz, “Aşı ile önlenebilen ender kanserlerden birisidir. Tedavide en önemli faktör erken teşhistir, erken evrede iyileşme oranlarını %90’a kadar yükselmektedir. Rahim ağzı kanseri erken teşhisi için en iyi yol düzenli smear ve HPV testleri yaptırmaktır. Tedavi gecikirse rahim ağzı kanseri derindeki hücre tabakalarını etkileyebilir veya diğer organlara yayılarak onlara hasar verebilir. Hastalık ne kadar ilerlemiş ise iyileşme oranı o kadar düşüktür. Rahim ağzı kanserinin genellikle kanser öncesi belirtisi yoktur. Rahim ağzı kanseri belirtileri çıktığında ise kanser hücreleri genellikle zaten yayılmıştır. Sık rastlanan belirtiler, vajinal kanama, anormal vajinal akıntı, pelvik ağrı, cinsel ilişki sırasında ağrı veya lekelenmedir. Rahim ağzı kanserinin nedeni ise HPV virüsüdür” diye konuştu.

Ülkemizde dört dakikada bir kişiye rahim ağzı kanseri görüldüğü bilgisini aktaran Arıöz, kadınların rutin kontrollerini aksatmamalarını tavsiye etti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır