Reklam

Reklam

passo
“Rahim ağzı kanseri önlenebilen bir hastalıktır”

“Rahim ağzı kanseri önlenebilen bir hastalıktır”

İçinde bulunduğumuz Ocak ayının rahim ağzı kanseri farkındalık ayı olması nedeniyle Afyonkarahisar İl Sağlık Müdürlüğü ve Gün FM işbirliğinde özel bir yayın düzenlendi. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sunduğu programa Kanser Erken Teşhis ve Eğitim Merkezi (KETEM) Hekimi Dr. Belgin Abacı konuk olarak katıldı. Rahim ağzı kanserinin dünyada kadınlarda meme kanseri ve kalın […]

İçinde bulunduğumuz Ocak ayının rahim ağzı kanseri farkındalık ayı olması nedeniyle Afyonkarahisar İl Sağlık Müdürlüğü ve Gün FM işbirliğinde özel bir yayın düzenlendi. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sunduğu programa Kanser Erken Teşhis ve Eğitim Merkezi (KETEM) Hekimi Dr. Belgin Abacı konuk olarak katıldı.

Rahim ağzı kanserinin dünyada kadınlarda meme kanseri ve kalın bağırsak kanserinden sonra üçüncü sıklıkta görülen kanser olduğunu belirten Dr. Abacı, “Ülkemizde ise onuncu sıradadır. Rahim ağzı kanseri nedeni tamamen aydınlatılmış ve önlenebilen tek kanserdir” diye konuştu.

“Günümüzde HPV testleri rahim ağzı kanseri taramasında yer almaktadır”

Programda rahim ağzı kanserinin belirtilerinden söz eden Dr. Abacı, “Tarama ve erken teşhis ile tam tedavisi mümkün olan rahim ağzı kanseri, günümüzde kanserden ölüm nedenleri arasında çok geride yer almaktadır. Rahim ağzı kanser taramasını düzenli yaptıran bir kadının rahim ağzı kanserinden ölmeyeceğini söylemek mümkündür. Bugün rahim ağzı kanserinin yüzde 99’una HPV (Human Papilloma Virus) enfeksiyonunun yol açtığı bilinmektedir. HPV’nin tespiti, erken dönemde rahim ağzındaki kanser öncülü değişikliklere işaret etmekte ve kanser teşhisini kolaylaştırmaktadır. Günümüzde HPV testleri rahim ağzı kanseri taramasında yer almaktadır. HPV testi rahim ağzı hücrelerde virüsün tespiti esasına dayanan bir testtir. Ülkemizde ulusal kanser tarama standartlarına göre 30-65 yaş grubundaki her kadın 5 yılda bir HPV testi ile taranmakta, pozitif çıkan olgular Pap smear ile tekrar değerlendirilmektedir. Pap smear testi, dökülen rahim ağzı hücrelerin toplanıp incelenmesi esasına dayanan bir testtir. HPV testi ve smear alınması son derece basit ve ağrısız bir işlemdir” şeklinde değerlendirmede bulundu.

“KETEM’de taramalar ücretsiz yapılıyor”

Rahim ağzı kanserinin önlenebilen bir hastalık olduğunu kaydeden Dr. Abacı, “Rahim ağzı kanseri erken teşhis edildiğinde yüzde 100 tedavi edilebilir. Ülkemizde rahim ağzı kanseri taramaları ücretsiz olarak Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri’nde (KETEM) yapılmaktadır” dedi.

Yayın sonrası Gün FM Yönetim Kurulu Başkanı Fadime Akar ile görüşen Abacı yayın dolayısıyla Akar’a teşekkür ederek başarılar diledi. Akar ise kanserde erken teşhisin önemine vurgu yaparak tüm kadınlara taramalarını yaptırmaları çağrısında bulundu.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır