passo
“Rahim kanserinde en önemli risk faktörü obezite”

“Rahim kanserinde en önemli risk faktörü obezite”

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun dinleyicileriyle buluştu. AKÜ Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Araştırma Görevlisi Cengiz Demir’in hazırlayıp sunduğu Sağlık Olsun programına bu hafta AKÜ Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Dağıstan Tolga Arıöz konuk olarak katıldı. Programda kadın doğum kanserleri konuşuldu. “Rahim kanseri hastaları menopoz sonrası […]

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun dinleyicileriyle buluştu.

AKÜ Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Araştırma Görevlisi Cengiz Demir’in hazırlayıp sunduğu Sağlık Olsun programına bu hafta AKÜ Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Dağıstan Tolga Arıöz konuk olarak katıldı.

Programda kadın doğum kanserleri konuşuldu.

“Rahim kanseri hastaları menopoz sonrası vajinal kanama şikâyetiyle başvururlar”

Jinekolojik kanserler olarak sık görülenlerin rahim, rahim ağzı ve yumurtalık kanserlerinin olduğunu kaydeden Doç. Dr. Dağıstan Tolga Arıöz, “Rahim kanseri hastaları çoğunlukla menopoz sonrası vajinal kanama şikâyetiyle bize başvururlar. İlle menopoz sonrası olması gerekmiyor. Menopoz öncesi dönemde de düzensiz vajinal kanamalar bize rahim kanseri veya rahim kanseri öncüsü hastalıklar hakkında uyarır. Dolayısıyla bu şikâyetlerle başvuran hastalara muayene ve görüntüleme yöntemleriyle yaklaşırız. Daha sonra da uygun tanı yöntemlerini kullanırız” diye bilgi verdi.

“Her 3 yumurtalık kanseri hastasından birinde genetik köken bulunabilir”

Jinekolojik kanserler arasında yumurtalık kanserlerinin genetik temelinin oldukça yüksek olduğunu belirten Arıöz, “Bu zamana kadar yüzde 10 olarak bilinirken yeni yapılan çalışmalarda bu oran yüzde 30’a kadar yükselmiş durumdadır. Bu demek oluyor ki her 3 yumurtalık kanseri hastasından birinde genetik köken bulunabilir. Özellikle bu kanser erken yaşta görülmüşse genetik köken üzerinde daha fazla durulmalıdır. Rahim kanserinde genetik köken daha azdır. Rahim ağzı kanserinde ise yok denecek kadar azdır” şeklinde konuştu.

“Şişmanlık rahim kanseri için önemli bir risk faktörü oluşturur”

Rahim kanserinde en önemli risk faktörünün obezite olduğu bilgisini veren Arıöz, “Şişmanlık rahim kanseri için önemli bir risk faktörü oluşturur. Bunun yanı sıra hastanın diyabetik olması, hiç çocuk sahibi olmamış olması, erken adet görüp geç menopoza girmesi de risk faktörleri arasında sayılabilir” dedi.

“Kapalı ameliyat yapılması hastanın erken dönemde toparlanmasına sebep oluyor”

Kanserlerde de kapalı ameliyatlar yapılabildiğine işaret eden Arıöz, “Bizlerde hastanemizde kadın doğum kanserleriyle ilgili kapalı ameliyatlar yapmaktayız. Kapalı ameliyat yapılması hastanın erken dönemde toparlanmasına sebep oluyor. Hem de ameliyat sonrası ek tedavi gerekliyse bu tedavinin erken başlanmasını sağlıyor. Hastanemiz bu konuda bölgemizde tek” şeklinde konuştu.

AKÜ Tıp Fakültesi’nin katkılarıyla hazırlanan ve dinleyicilerin sorularıyla katıldıkları Sağlık Olsun yaklaşık bir saat sürdü.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır