passo
“Ramazan ayı bereketiyle gelir”

“Ramazan ayı bereketiyle gelir”

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programı dinleyicileriyle buluştu. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu programa Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar. Programda Ramazan ayının önemi konuşuldu. Ramazan ayının hayırlara vesile olmasını dileyen Gazeteci İsmail Akar, “Ramazan ayı bereketiyle gelir. Bu güzel ay yardımlaşmanın ve dayanışmanın doruğa çıktığı bir aydır. On bir ayın […]

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programı dinleyicileriyle buluştu. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu programa Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar. Programda Ramazan ayının önemi konuşuldu.
Ramazan ayının hayırlara vesile olmasını dileyen Gazeteci İsmail Akar, “Ramazan ayı bereketiyle gelir. Bu güzel ay yardımlaşmanın ve dayanışmanın doruğa çıktığı bir aydır. On bir ayın sultanı olarak adlandırılan Ramazan ayını olması gereken şuur içinde yaşamalıyız. Bu mübarek ayda oruç ibadetiyle bir anlamda nefsimize hüküm vermeyi öğreniyoruz. Ramazan geceleri ise teravih namazları ile şenleniyor. Geçmişte Ramazan geceleri eğlenceler de bugüne göre daha yoğun olurdu. Karagöz-Hacivat, ortaoyunu gibi gösteriler özellikle çocukları çok mutlu ederdi. Bu mübarek ayda kazanacağımız güzel alışkanlıkların, yardımlaşma ve dayanışmanın tüm yıl boyunca sürmesini diliyorum” şeklinde konuştu.
“Ramazan ayında topluma huzur iklimi geliyor”
Konuşmasında Ramazan ayının dinimiz açısından çok önemli olduğunu belirten Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Oruç ibadetiyle birçok nefsi istekten uzak kalmaya alışıyoruz. Ayrıca bu ay boyunca insanlar kötü söz söylemekten kaçınıyorlar. Kavga-dövüş gibi istenmeyen olaylar yaşanmıyor veya çok az yaşanıyor. Dolayısıyla Ramazan topluma huzur ikliminin geldiği bir ay. Ramazan rahmet ve mağfiret ayıdır. Yoksullar bu ayda her zamankinden daha fazla gözetilir ve sevindirilir. Ramazan ayı bence ülkemizde anlamlı bir şekilde yaşanıyor. Türk halkı oruç ibadetine karşı oldukça hassas yaklaşıyor. Osmanlı’dan günümüze gelen gelenekselleşmiş Ramazan eğlenceleri ile ülkemizin her bir şehri Ramazan ayında ayrı bir güzelliği yaşıyor. Bu güzel ay hepimize hayırlar getirsin” diye değerlendirmede bulundu.
“Ramazan ayı derlenip toparlanma ayıdır”
Ramazan ayının farklı ve özel bir ay olduğunu söyleyen Gazeteci Ahmet Tunca, “Allah nicelerine hepimizi kedersiz eriştirsin. Ramazan ayını halkımız layıkıyla kutluyor diyebiliriz. Bu ayda toplum kendine geliyor. Özellikle bizim ilimiz gibi daha mütevazi şehirlerde bu güzel ay her yönüyle doya doya yaşanıyor. Ramazan ayı derlenip toparlanma ayıdır. Yaptığımız birçok hataya bu ayla birlikte veda ederiz. Kötü söz, küfür, yalan gibi yanlışlar bu ayda terk edilir. Ramazan hem nefsi terbiyeyi, hem de vücut terbiyesini sağlar. Oruç çok önemli bir ibadettir. Herkese hayırlı Ramazanlar dilerim” diye görüşlerini açıkladı.
“Güzel bir Ramazan ayı diliyorum”
Herkesin Ramazan ayını tebrik ederek sözlerine başlayan Gazeteci Polat Yılmaz, “Ramazan ayında günahlardan arınmayı niyaz ediyoruz. Ramazan ayını dünyadaki yaklaşık 2 milyar Müslüman farklı duygularla kutlayacak. Güzel bir Ramazan ayı diliyorum. Bu ayın ruhuna ve manevi iklimine uygun yaşayalım. İbadetin en güzeli vecd ile yapılandır. Ramazan ayının bu şekilde değerlendirilmesini umuyorum. Ramazan ayında ve her zaman yardımlaşma ve dayanışma ruhunun ihmal edilmemesi gerekir. Bunu unutmamalıyız” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır