Reklam

Reklam

passo
“Ramazan ayı derlenip toparlanma ayıdır”

“Ramazan ayı derlenip toparlanma ayıdır”

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programı dinleyicileriyle buluştu. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu programa Gazeteciler Ahmet Tunca ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar. Programda içinde bulunduğumuz Ramazan ayının faziletleri konuşuldu. “Ramazan ayı bereketiyle geldi” Ramazan ayının hayırlara vesile olmasını dileyen Gazeteci İsmail Akar, “Ramazan ayı bereketiyle geldi. Hepimiz bunu evlerimizde ve işlerimizde hissediyoruz. Bu güzel ay […]

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programı dinleyicileriyle buluştu. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu programa Gazeteciler Ahmet Tunca ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar. Programda içinde bulunduğumuz Ramazan ayının faziletleri konuşuldu.

“Ramazan ayı bereketiyle geldi”

Ramazan ayının hayırlara vesile olmasını dileyen Gazeteci İsmail Akar, “Ramazan ayı bereketiyle geldi. Hepimiz bunu evlerimizde ve işlerimizde hissediyoruz. Bu güzel ay yardımlaşmanın ve dayanışmanın doruğa çıktığı bir aydır. On bir ayın sultanı olarak adlandırılan Ramazan ayını olması gereken şuur içinde yaşamalıyız. Bu mübarek ayda oruç ibadetiyle bir anlamda nefsimize hüküm vermeyi öğreniyoruz. Ramazan geceleri ise teravih namazları ile şenleniyor. Geçmişte Ramazan geceleri eğlenceler de bugüne göre daha yoğun olurdu. Karagöz-Hacivat, ortaoyunu gibi gösteriler özellikle çocukları çok mutlu ederdi. Bu mübarek ayda kazanacağımız güzel alışkanlıkların, yardımlaşma ve dayanışmanın tüm yıl boyunca sürmesini diliyorum” şeklinde değerlendirmede bulundu.

“Oruç ibadetiyle birçok nefsi istekten uzak kalmaya alışıyoruz”

Ramazan ayının dinimiz açısından çok  önemli olduğunu söyleyen Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Oruç ibadetiyle birçok nefsi istekten uzak kalmaya alışıyoruz. Ayrıca bu ay boyunca insanlar kötü söz söylemekten kaçınıyorlar. Kavga-dövüş gibi istenmeyen olaylar yaşanmıyor veya çok az yaşanıyor. Dolayısıyla Ramazan topluma huzur ikliminin geldiği bir ay. Ramazan rahmet ve mağfiret ayıdır. Yoksullar bu ayda her zamankinden daha fazla gözetilir ve sevindirilir. Ramazan ayı bence ülkemizde anlamlı bir şekilde yaşanıyor. Belediyeler, televizyon kanalları bu aya özel programlar düzenliyorlar. Türk halkı da oruç ibadetine karşı oldukça hassas yaklaşıyor. Osmanlı’dan günümüze gelen gelenekselleşmiş Ramazan eğlenceleri ile ülkemizin her bir şehri Ramazan ayında ayrı bir güzelliği yaşıyor. Bu güzel ay hepimize hayırlar getirsin” diye konuştu.

“Ramazan hem nefsi terbiyeyi, hem de vücut terbiyesini sağlar”

Ramazan ayının farklı ve özel bir ay olduğunu kaydeden Gazeteci Ahmet Tunca, “Ramazan her yıl 10 gün geriye dönerek gelir. Bu yıl da yaz mevsimine rastladı. Neyse ki havalar serin gidiyor. Allah nicelerine hepimizi kedersiz eriştirsin. Ramazan ayını halkımız layıkıyla kutluyor diyebiliriz. Bu ayda toplum kendine geliyor. Özellikle bizim ilimiz gibi daha mütevazi şehirlerde bu güzel ay her yönüyle doya doya yaşanıyor. Ramazan ayı derlenip toparlanma ayıdır. Yaptığımız birçok hataya bu ayla birlikte veda ederiz. Kötü söz, küfür, yalan gibi yanlışlar bu ayda terk edilir. Ramazan hem nefsi terbiyeyi, hem de vücut terbiyesini sağlar. Oruç çok önemli bir ibadettir. Bu Ramazan da ne yazık ki yüksek ücretlere televizyon programları yapan hocalarla başladı. Keşke bunların yerine ücretsiz bu işi yapacak hocalar olsa. Herkese hayırlı Ramazanlar dilerim” diye konuştu.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır