passo
“Ramazan ayında tüm İslam dünyası nurani bir atmosfere girer”

“Ramazan ayında tüm İslam dünyası nurani bir atmosfere girer”

Gün FM’de içinde bulunduğumuz Ramazan ayı dolayısıyla düzenlenen programa İlahiyatçı-Eğitimci Lokman Özkul konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sunduğu yayında konuşan Özkul, Ramazan ayının öneminden bahsetti. “Rahmet ayı olan Ramazan’a bir kez daha girmiş bulunuyoruz” “Rabbimize şükürler olsun ki, rahmet ayı olan Ramazan’a bir kez daha girmiş bulunuyoruz” diyen Özkul, “Recep, […]

Gün FM’de içinde bulunduğumuz Ramazan ayı dolayısıyla düzenlenen programa İlahiyatçı-Eğitimci Lokman Özkul konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sunduğu yayında konuşan Özkul, Ramazan ayının öneminden bahsetti.
“Rahmet ayı olan Ramazan’a bir kez daha girmiş bulunuyoruz”
“Rabbimize şükürler olsun ki, rahmet ayı olan Ramazan’a bir kez daha girmiş bulunuyoruz” diyen Özkul, “Recep, Şaban derken Ramazan’a da kavuşmuş olduk. Resul-ü Ekrem Efendimizin üç aylar girdiğinde yapmaya başladığı, ‘Allah’ım Recep ve Şaban’ı bize mübarek kıl ve bizi Ramazan’a ulaştır’ duasına, bizler ümmeti olarak bütün ruhumuzla amin demiş ve bu mübarek ayların feyiz ve sevaplarıyla bereketlenerek Ramazan’a da ulaşmayı ve tam bir nefis terbiyesiyle azami derecede istifade etmeyi Allah’tan dilemiştik. Şükürler olsun kavuşturana” şeklinde konuştu.
“Ramazanda müminler bir nevi melekleşirler”
Ramazan ayında tüm İslam dünyasının nurani bir atmosfer altına girdiğinin altını çizen Özkul, “Gün boyu Allah için aç ve susuz kalıp, nefsin arzularına gem vurarak, yalan, gıybet, harama bakmak gibi her türlü günahlardan uzak durarak, mübarek abid kullar vaziyetine bürünerek müminler bir nevi melekleşirler. Akşamları iftar davetleriyle müminler arası muhabbetler tazelenir. Geceleri teravih namazlarıyla, zikir, tesbih ve Kuran-ı Kerim’le şenlendirilir. Bütün bir Ramazan boyunca hatimler indirilir, mukabelelere iştirak edilir. Kuran-ı Kerim’in inişine yakışan mübarek bir ibadet ayı olarak Ramazan ayını ihya etmeye çalışırlar” diye değerlendirmede bulundu.
“Ramazan ayının hayırlara vesile olmasını diliyorum”
Ramazan ayının öneminin altını çizen Özkul, “Peygamber Efendimiz bu manevi hazza işaretle şöyle buyurmuştur: ‘Oruçlunun sevinip neşeleneceği iki sevinci vardır. Birisi orucu bozduğu zaman sevinir, öbürü de Rabbine kavuştuğu zaman orucun mükâfatı ile sevinir’ Herkesin Ramazan ayını tebrik ediyor, hayırlara vesile olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır