passo
“Ramazan’da da dengeli beslenelim”

“Ramazan’da da dengeli beslenelim”

Park Hayat Afyon Hastanesi’nden Diyetisyen Kübra Şanaldı Gün FM’in konuğu oldu. Şanaldı Ramazan ayında beslenme konusunda bilgiler verdi. Ramazan ayında yeterli ve dengeli beslenmenin sürdürülmesi gerektiğini kaydeden Şanaldı, “Oruç tutarken yeterli ve dengeli beslenmeye özen gösterilmelidir. Yani tabağımızda her besin grubundan porsiyon kontrolü yapılarak bulundurulmalıdır. Sahura kalkılmaması ya da sahurda sadece su içilmesinin zararlı olduğu […]

Park Hayat Afyon Hastanesi’nden Diyetisyen Kübra Şanaldı Gün FM’in konuğu oldu. Şanaldı Ramazan ayında beslenme konusunda bilgiler verdi.

Ramazan ayında yeterli ve dengeli beslenmenin sürdürülmesi gerektiğini kaydeden Şanaldı, “Oruç tutarken yeterli ve dengeli beslenmeye özen gösterilmelidir. Yani tabağımızda her besin grubundan porsiyon kontrolü yapılarak bulundurulmalıdır. Sahura kalkılmaması ya da sahurda sadece su içilmesinin zararlı olduğu unutulmamalıdır. Çünkü bu beslenme tarzı açlığı daha da uzatmaktadır. Bu da açlık kan şekerinin daha erken saatlerde düşmesine ve buna bağlı olarak günün daha verimsiz geçmesine neden olmaktadır. Eğer sahur öğünü, ağır yemeklerden oluşursa gece metabolizma hızı düştüğü için yemeklerin yağa dönüşme hızı ve kilo alma riski artmaktadır. Sahurda tok tutacak beş besin yumurta, yoğurt, ceviz, taze meyve ve tam buğday ekmeği olarak sayılabilir. Sahurda hem tok tutacak hem susatmayacak şekilde beslenmeli” diye konuştu.

“En büyük şikayetlerden birisi kilo almaktır”

“Ramazan ayındaki en büyük şikayetlerden birisi de kilo almaktır” diyen Şanaldı, “Oruçluyken gün boyu bir şey tüketmediğimiz için iftara doğru kan şekerimiz düşer. Bu yüzden iftarda kısa zamanda yemek yeme ihtiyacı ve kan şekerimizi yükseltme arzusu içinde oluruz. İftarda ihtiyacımız üzerinde yemek tüketmek özellikle de şekere aşırı yüklenmek ve sonrasında da hareketsiz kalmak kilo almanın başlıca sebepleridir. Uzun süreli açlığın metabolik hızı yavaşlattığını da düşünürsek özellikle sahurda dengeli beslenmeyenlerin kilo alma olasılığının çok daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz” şeklinde değerlendirmede bulundu.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır