• Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
  Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
  CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
 • Gün Fm Ziyaretler
  Gün Fm Ziyaretler
 • Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
  Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
 • Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
  Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
 • Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
  Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
 • Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
  Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
 • Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
  Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
Afyon Gün Fm 99.9
“Ramazan’da dengeli beslenin”
“Ramazan’da dengeli beslenin”
Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi’nde Diyetisyen Özlem Koktay Büyükçavuşoğlu konuk olarak katıldı. Büyükçavuşoğlu Ramazan’da beslenme konusunda bilgiler verdi. “Ramazan ayı, oruç tutanlar için beslenme ve yaşam...
7 Mayıs 2019 13:51
Font1 Font2 Font3 Font4

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi’nde Diyetisyen Özlem Koktay Büyükçavuşoğlu konuk olarak katıldı.
Büyükçavuşoğlu Ramazan’da beslenme konusunda bilgiler verdi.
“Ramazan ayı, oruç tutanlar için beslenme ve yaşam şeklinin değiştiği bir aydır” diyen Diyetisyen Özlem Koktay Büyükçavuşoğlu, “Yeterli ve dengeli beslenmenin sürdürülebilmesi için günün oruç tutulmayan bölümünde en az 2 öğünü tamamlamak ve sahur öğününü atlamamak gerekir. Sahura kalkılmaması ya da sahurda sadece su içilmesinin zararlı olduğu unutulmamalıdır. Çünkü bu beslenme tarzı açlık süresini daha da uzatmaktadır. Bu da açlık kan şekerinin daha erken saatlerde düşmesine ve buna bağlı olarak günün daha verimsiz geçmesine neden olmaktadır” diye konuştu.
“Sahurda hafif kahvaltı edin”
Sahurda hafif bir kahvaltı önerisinde bulunan Büyükçavuşoğlu, “Sahurda süt, yoğurt, peynir, yumurta, tam tahıllı ekmekler gibi besinlerden oluşan hafif bir kahvaltı yapılabilir. Ya da çorba, zeytinyağlı yemekler, yoğurt ve salatadan oluşan bir öğün tercih edilebilir. Ayrıca iftar sofraları için hazırlanan yiyecekler ve bunların tüketim miktarlarına da dikkat edilmelidir. İftar sofralarında bir insana yetecek yemeğin 2-3 kat fazlası bulunabilmektedir. İftarda kan şekeri çok düşük olduğundan kısa sürede çok miktarda besin tüketme isteği doğmaktadır. Yapılan en büyük hatalardan birisi de çok hızlı bir şekilde, çok yüksek miktarda besin tüketmektir. Beyin doyma emrini yemekten 15-20 dakika sonra verir. Çok hızlı yemek yendiğinde bu süre zarfında fazla miktarda, enerjisi yüksek besinler yenilir ve bu durum hem sağlık açısından risk oluşturabilir hem de ilerleyen günlerde kilo alımına zemin hazırlayabilir” şeklinde değerlendirmede bulundu.
Ramazan ayında sıvı tüketimi konusunda da dikkatli olunması gerektiğini belirten Diyetisyen Özlem Koktay Büyükçavuşoğlu, günde ortalama en az 2-2,5 litre su içmemiz gerektiğini söyledi.


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa