passo
“Ramazan’da dengeli beslenin”

“Ramazan’da dengeli beslenin”

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi’nde Diyetisyen Özlem Koktay Büyükçavuşoğlu konuk olarak katıldı. Büyükçavuşoğlu Ramazan’da beslenme konusunda bilgiler verdi. “Ramazan ayı, oruç tutanlar için beslenme ve yaşam şeklinin değiştiği bir aydır” diyen Diyetisyen Özlem Koktay Büyükçavuşoğlu, “Yeterli ve dengeli beslenmenin sürdürülebilmesi için günün oruç tutulmayan bölümünde en az 2 öğünü tamamlamak ve […]

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi’nde Diyetisyen Özlem Koktay Büyükçavuşoğlu konuk olarak katıldı.
Büyükçavuşoğlu Ramazan’da beslenme konusunda bilgiler verdi.
“Ramazan ayı, oruç tutanlar için beslenme ve yaşam şeklinin değiştiği bir aydır” diyen Diyetisyen Özlem Koktay Büyükçavuşoğlu, “Yeterli ve dengeli beslenmenin sürdürülebilmesi için günün oruç tutulmayan bölümünde en az 2 öğünü tamamlamak ve sahur öğününü atlamamak gerekir. Sahura kalkılmaması ya da sahurda sadece su içilmesinin zararlı olduğu unutulmamalıdır. Çünkü bu beslenme tarzı açlık süresini daha da uzatmaktadır. Bu da açlık kan şekerinin daha erken saatlerde düşmesine ve buna bağlı olarak günün daha verimsiz geçmesine neden olmaktadır” diye konuştu.
“Sahurda hafif kahvaltı edin”
Sahurda hafif bir kahvaltı önerisinde bulunan Büyükçavuşoğlu, “Sahurda süt, yoğurt, peynir, yumurta, tam tahıllı ekmekler gibi besinlerden oluşan hafif bir kahvaltı yapılabilir. Ya da çorba, zeytinyağlı yemekler, yoğurt ve salatadan oluşan bir öğün tercih edilebilir. Ayrıca iftar sofraları için hazırlanan yiyecekler ve bunların tüketim miktarlarına da dikkat edilmelidir. İftar sofralarında bir insana yetecek yemeğin 2-3 kat fazlası bulunabilmektedir. İftarda kan şekeri çok düşük olduğundan kısa sürede çok miktarda besin tüketme isteği doğmaktadır. Yapılan en büyük hatalardan birisi de çok hızlı bir şekilde, çok yüksek miktarda besin tüketmektir. Beyin doyma emrini yemekten 15-20 dakika sonra verir. Çok hızlı yemek yendiğinde bu süre zarfında fazla miktarda, enerjisi yüksek besinler yenilir ve bu durum hem sağlık açısından risk oluşturabilir hem de ilerleyen günlerde kilo alımına zemin hazırlayabilir” şeklinde değerlendirmede bulundu.
Ramazan ayında sıvı tüketimi konusunda da dikkatli olunması gerektiğini belirten Diyetisyen Özlem Koktay Büyükçavuşoğlu, günde ortalama en az 2-2,5 litre su içmemiz gerektiğini söyledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır