passo
“Ramazan’da dengeli beslenme hedeflenmeli”

“Ramazan’da dengeli beslenme hedeflenmeli”

Gün FM’de yayınlanan ve Kamu Hastaneleri Birliği Afyonkarahisar Genel Sekreterliği’nin katkılarıyla hazırlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Emre Hafızoğlu konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Hafızoğlu Ramazan ayında beslenme konusunda bilgiler verdi. “Amaç yeterli ve dengeli beslenme olmalıdır” “Ramazan’la birlikte beslenme düzenimizdeki en önemli değişiklikler […]

Gün FM’de yayınlanan ve Kamu Hastaneleri Birliği Afyonkarahisar Genel Sekreterliği’nin katkılarıyla hazırlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Emre Hafızoğlu konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Hafızoğlu Ramazan ayında beslenme konusunda bilgiler verdi.
“Amaç yeterli ve dengeli beslenme olmalıdır”
“Ramazan’la birlikte beslenme düzenimizdeki en önemli değişiklikler öğün aralıkları ve tüketilen yiyeceklerin miktarlarındaki artıştır” diyen Hafızoğlu, “Ancak yaşamın her döneminde olduğu gibi bu dönemde de amaç ‘yeterli ve dengeli beslenme’ olmalıdır. Özellikle son yıllarda Ramazan’ın yaz aylarına denk gelmesi ve oruç süresinin 17-18 saate çıkması beslenmenin ne kadar önemli olduğuna bir kez daha vurgu yapma ihtiyacı hissettirmektedir. Bu kadar uzun süren bir açlıkta maalesef metabolizma yavaşlıyor, vücut susuz kalıyor ve kan şekeri düşüyor. Kişilerde zaman zaman zihin bulanıklığı, tansiyon düşmeleri, sinirlilik hali gibi değişimler de görülebiliyor. Tüm bu sorunlara karşılık oruç tutmak diğer taraftan vücudu temizliyor, arındırıyor ve manevi huzur yaşatıyor. Ramazan ayını kilo almadan ve sağlıklı geçirmek için mutlaka dengeli beslenmenin hedeflenmesi gerekmektedir. Bunun içinde en az 3 öğünü tamamlamak; yani sahur ve iftara ara öğün eklemek gerekmektedir” diye konuştu.
“Sahur Ramazan’ın altın öğünüdür”
Sahurun ramazanda olmazsa olmaz bir öğün olduğunu belirten Hafızoğlu, “Kahvaltı nasıl günün altın öğünü ise sahur da ramazanın altın öğünüdür. Sağlıklı ve dengeli bir sahur ile oruca başlamak vücut dengesini kurmaya yardımcı olur. Sahura kalkılmaması 17 saat olan açlığı, ortalama 20 saate çıkarmaktadır ki bu da açlık kan şekerinin daha erken saatlerde düşmesine ve buna bağlı olarak günün daha verimsiz geçmesine neden olmaktadır. Bu nedenle sahura mutlaka kalkılmalıdır” şeklinde bilgi verdi.
“İftar ve sahur arasında sık sık su içilmeli”
Su tüketimi konusunda da konuşan Hafızoğlu, “Ramazan’ın yaz aylarına denk gelmesi ile sıcaklıkların etkisiyle artan terleme ile birlikte yeterince sıvı alınmazsa su ve mineral kaybı sonucu, bayılma, bulantı, baş dönmesi gibi sağlık problemleri yaşanabilmektedir. Susama hissi duyulmasa bile iftar ve sahur arasında sık sık su içilmelidir. Günde ortalama en az 2-2,5 litre (12-14 su bardağı) su içmeye özen gösterilmelidir” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır