passo
Ramazan’da su tüketimine dikkat!

Ramazan’da su tüketimine dikkat!

Gün FM’de yayınlanan Faruk Bangir’in sunduğu Sağlık Olsun programı dinleyicileriyle buluştu. Bu hafta programa Özel Fuar Hastanesi Dâhiliye Uzmanı Dr. Tamer Saylam konuk olarak katıldı. “Mümkünse oruçlu olmadığımız zamanı üçe bölerek beslenelim” Bu yıl Ramazan ayının en uzun günlerin yaşandığı günlere denk geldiğini söyleyen Özel Fuar Hastanesi Dâhiliye Uzmanı Dr. Tamer Saylam, “İftarda ve sahurda […]

Gün FM’de yayınlanan Faruk Bangir’in sunduğu Sağlık Olsun programı dinleyicileriyle buluştu.

Bu hafta programa Özel Fuar Hastanesi Dâhiliye Uzmanı Dr. Tamer Saylam konuk olarak katıldı.

“Mümkünse oruçlu olmadığımız zamanı üçe bölerek beslenelim”

Bu yıl Ramazan ayının en uzun günlerin yaşandığı günlere denk geldiğini söyleyen Özel Fuar Hastanesi Dâhiliye Uzmanı Dr. Tamer Saylam, “İftarda ve sahurda çok ağır ve tuzlu gıdalar tüketmemek lazım. Sıvı alımı oldukça önemli. Çünkü havalar sıcak ve uzun bir açlık süresi var. Yeme içmeden çok sıvı alımına dikkat edilmeli. Az ve sık yemek en doğrusu olacaktır. Mümkünse oruçlu olmadığımız zamanı üçe bölerek beslenelim. İftar ve sahur arasında hafif atıştırdığımız bir ara öğün ekleyebiliriz. Sahurda daha uzun süre tok tutan gıdaları seçmeye özen göstermeliyiz. Proteinli gıdaların sindirimi uzun sürdüğü için bu gıdaları tüketebiliriz. Ayrıca çorba türü yemekleri önerebilirim. Bu yemekler hem uzun süre midede kalarak tokluk hissi verir hem de sıvı eksiğini karşılar” diye bilgi verdi.

“Su vücudumuz için önemli bir dengedir”

Sağlıklı kalmak için su tüketiminin oldukça önemli olduğunu kaydeden Saylam, “Su vücudumuz için önemli bir dengedir. Sıcak havalarda özellikle açık havada bedenen çalışan kişiler daha fazla su kaybediyor. Bu nedenle su tüketimi hayatidir. Bazı özel hastalıkları olanlarında su tüketimine dikkat etmeleri gerekiyor. Bulantı kusması olan, yeme içmesinde zorluk çeken, ishali olan hastaların su içmeleri oldukça önemlidir. Günde 3 litre kadar su tüketmek lazım. Bu durum su kaybına göre daha da artabilir. Ramazan ayında da su içmeyi ihmal etmeyelim. İftar, sahur ve aradaki zamanda bol bol su içelim” dedi.

“Şeker hastalığı hayat boyu sürer”

Şeker hastalığının hayat boyu süren bir hastalık olduğunu belirten Dr. Saylam, “Bu hastalık bir yaşam tarzı aslında. Hastalığa alışmak, uyum sağlamak ve bu hastalıkla birlikte yeni bir hayat tarzı belirlemek gerekiyor. Kimi şeker hastaları Ramazan ayında tedavisini bırakarak oruç tutuyor. Oruç tutmak sağlık sorununa neden olmuyor ve hasta idare edebiliyorsa biz zaten bu tarz hastalara kendinizi çok zorlamadan ve bol sıvı alarak oruç tutun diyoruz. Ama bazı şeker hastaları insülün kullanıyor ve hastalıkları ileri derecede, birçok hastalık yan yana ve hastalar ileri yaşta. Bu tarz hastaların oruç tutma konusunda ısrar etmemeleri lazım. Çünkü hastalığın vücuda vereceği sıkıntılar hastayı zora sokacaktır. Özellikle insülün kullanan şeker hastalarının insülün kullanımını bırakmamaları son derece önemlidir” diye konuştu.

Dinleyicilerin sorularıyla yoğun olarak katıldıkları Sağlık Olsun yaklaşık bir saat sürdü.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır