passo
Rektör Solak: “200 yataklı Onkoloji Hastanesi açılacak”

Rektör Solak: “200 yataklı Onkoloji Hastanesi açılacak”

Gün FM’de Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Gündem programına Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak konuk olarak katıldı. Solak programda çalışmalarıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. “38 bin 865 öğrencimiz var” AKÜ’nün 14 fakülte, 5 yüksekokul, 3 enstitü ve 15 meslek yüksekokulunda 38 bin 865 öğrencisinin bulunduğu bilgisini aktaran AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa […]

Gün FM’de Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Gündem programına Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak konuk olarak katıldı.

Solak programda çalışmalarıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

“38 bin 865 öğrencimiz var”

AKÜ’nün 14 fakülte, 5 yüksekokul, 3 enstitü ve 15 meslek yüksekokulunda 38 bin 865 öğrencisinin bulunduğu bilgisini aktaran AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, “1300’e yakın öğretim elemanımız var. Bunun 548’i öğretim üyesi. 900’e yakın da idari personelimiz var. Kocaman bir ilçe gibiyiz. Üniversitemizde öğrencilerimiz sağlık, mühendislik, öğretmenlik, veteriner hekimlik, spor, müzik ve güzel sanatlar alanlarında başarıyla eğitim almaktadırlar” diye konuştu.

“2016 yılında ilimizde Onkoloji Hastanesi hizmet vermeye başlayacak”

İlimize 200 yataklı bir Onkoloji Hastanesi kazandıracaklarının müjdesini veren Rektör Solak, “Eğer bütçe onaylanırsa yaklaşık 200 yataklı bir kanser hastanesi ilimize yapılacak. Acil Yardım ve Fizik tedavi Hastanesi’nden sonra niteliği, tedavisi ve etkinliği en ağır hastanelerden birini daha bu bölgeye, ilimize kazandırmış olacağız. Seneye ihale edip, 2 yıllık bir projelendirme ile kamuoyuna üçüncü hastane olarak mal edeceğiz. Birinci olarak 400 yataklı eğitim hastanemiz vardı. Birde geçen Aralık ayında açtığımız Acil yardım ve Fizik Tedavi Hastanemiz bulunuyordu. Şimdi de Onkoloji Hastanesi açılacak. 2016 yılında ilimizde Onkoloji Hastanesi hizmet vermeye başlayacak. Projeyi Kalkınma Bakanlığı 2 yılda bitirmek üzere onayladı” dedi.

“Diş Hekimliği Fakültesi 1 yıldır hizmette”

Diş Hekimliği Fakültesi’nin 1 yıldır hizmette olduğunu vurgulayan Solak, “Ortodonti hariç tüm branşlarda ağız ve diş sağlığı hizmetini eski Pembe Hastane olarak bilinen binada sunuyoruz. Tüm birimleri oluşturduk. Bir ay içerisinde Ortodontistimiz de geliyor. Yılsonuna kadar fakültemizde 14 öğretim elemanımız çalışıyor olacak. Seneye de Haziran ayında öğrencilerimizi almaya başlayacağız. Tüm hazırlığımızı yaptık. Şu anda Afyon merkez ve bölgeden gelen tüm hastalarımıza ağız ve diş sağlığı alanında başarıyla hizmet veriyoruz” dedi.

“Hukuk Fakültesi’ne Haziran’da öğrenci alacağız”

Hukuk Fakültesi’nde şu an dekan ve 4 öğretim üyesinin bulunduğu bilgisini aktaran rektör Solak, “Henüz öğrenci almadık. 3 öğretim üyesinin de ilanını hazırladık. Fakültelere öğrenci almanın YÖK tarafından belirlenen şartları var. Hemen fakülte kurulunca öğrenci alamıyoruz, gözlemliyorlar. Bu 3–4 senedir uygulanıyor. Binasını ve laboratuarlarını hazırlıyoruz. Sonra öğretim üyelerini atıyoruz. Öğrenci geldiğinde sorun yaşasın istemiyoruz. Hukuk Fakültemizde de binamız ve yönetimimiz hazır. Öğretim üyesi olarak her branştan bir öğretim üyesi istendiği için bunu tamamlıyoruz. Hukuk Fakültemize de Haziran ayında öğrenci almak için hazırlıklarımızı tamamlıyoruz” şeklinde konuştu.

“İlçelerdeki meslek yüksekokullarını da çok önemsiyoruz”

İlçelerde bulunan meslek yüksekokullarıyla da ilgili değerlendirmede bulunan Solak, “İlçelerdeki meslek yüksekokullarını da çok önemsiyoruz. İlçe halkından ve yöneticilerinden taleplerimiz var. Onlara diyoruz ki bu çocuklar bizim çocuklarımız ve geçici olarak sizlere emanet ettik. Sizden tek talebimiz barınma ve beslenmede bize yardımcı olmanızdır diyoruz. Öğrencileri sadece yurtta kalan, bakkaldan alışveriş yapan biri olarak görmeyin. Sizler bizim misafirimizsiniz demeliyiz. Eğitiminizi en iyi şekilde almanız için gerekli desteği vereceğiz demeliyiz. Biraz empati yapalım” dedi.

“Afyon her açıdan öğrenci için dört dörtlük bir şehir”

Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesini de açacakları müjdesini veren Solak, “Bir öğrenci üniversite tercihi yaparken istediği bölümün olması, ulaşımın kolay olması, barınma problemi olmaması ve güvenliğin olmasını ister. Üniversitemiz ve şehrimiz bunların hepsini kapsıyor. Afyon her açıdan öğrenci için dört dörtlük bir şehir. Demiryollarıyla ilgili de bölümlerimiz açılıyor. Önümüzdeki yıl öğrenci alacağız” diye konuştu.

“335 yabancı uyruklu öğrenci eğitim görüyor”

Üniversitede 335 yabancı uyruklu öğrencinin de bulunduğunu kaydeden Solak, “32 ülkeden 335 yabancı öğrenci üniversitemizde eğitim görüyor. Bunlar farklı branşlarda eğitim alıyorlar. Bu da Afyonkarahisar için yeni ve sürpriz bir gelişme” şeklinde konuştu.

“Öğrencilerimizi çok seviyoruz”

Öğrencileri çok sevdiklerini söyleyen Solak, “Onlar bizim evlatlarımız. Onları geleceğe hazırlamak gibi hem yasal, hem vicdani hem de anne-baba olarak görevimiz var. Bu düşünceden hareket ederek görev yapıyoruz” diye değerlendirmede bulundu.

Programda Rektör Solak, önümüzdeki hafta ilimize Teknopark açacaklarının da müjdesini verdi.

Yayın sonrası bir süre Gün FM Yönetim Kurulu Başkanı Fadime Akar ile de görüşen Rektör Solak, Gün FM’e yayınlarında başarılar diledi. Akar ise Solak’a teşekkür ederek, AKÜ’nün ilimiz açısından öneminin altını çizdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır