Reklam

Reklam

passo
Rektör Solak: “Kemik iliği nakli yakında”

Rektör Solak: “Kemik iliği nakli yakında”

Gün FM’de yayınlanan Gündem programına Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sunduğu yayında konuşan Solak üniversitede yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler verdi. Teknopark’ın AKÜ ve şehrimizin ideali olduğunu belirten AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, “Aralık 2016’da Resmi Gazete’de kuruluş kanunu yayınlandıktan sonra […]

Gün FM’de yayınlanan Gündem programına Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sunduğu yayında konuşan Solak üniversitede yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler verdi.

Teknopark’ın AKÜ ve şehrimizin ideali olduğunu belirten AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, “Aralık 2016’da Resmi Gazete’de kuruluş kanunu yayınlandıktan sonra hızlıca organize oldu. Şu anda geçen yaklaşık bir yıllık süre içerisinde 16 firmaya ulaşan bir çalışma ortamı oluştu. Teknopark üniversitemizin Eskişehir yolunda bulunan merkez kampüsümüzde kütüphanenin arkasındaki binasında çalışmalarına başladı. Ardından proje kabulüne geçildi. Şu anda 16’ya yakın firma aktif olarak çalışıyor. Aylık ürün ve üretim kapsamında 2-3 milyonu bulan faturalar kesmeye başladılar. Bu sayı giderek artacak. Kredi Yurtlar Kurumu ile Şahitler Kayası arasında bulunan bölgede de biz bu proje sahiplerine AR-GE kapsamında, ürün ve üretim yapmaları için 155 bin metrekarelik alanı tahsis ettik. İlimiz Belediye Başkanlığı ve üniversitemiz arasında yapılan organizasyonla bu alanı tahsis ettik. Yazılım ve donanım ile ilgili çalışmalar Teknopark’ın ofislerinin bulunduğu binada, diğer projelerin uygulanması ise bu tahsis edilen 155 bin metrekarelik alanda gerçekleştirilecek. Hem ilimizden, hem de il dışından ürün ve üretim yapacak olan kişilere üniversitemiz Teknopark ile kapılarını açtı. Bu çalışmadan büyük mutluluk duyuyoruz” şeklinde konuştu.

“Onkoloji Hastanemizin ana binasının inşaatı Ekim ayının başında bitti”

Kanser hastalığının görülme sıklığının gitgide arttığına işaret eden Rektör Solak, “Biz 2015 yılında Onkoloji Hastanemizin temelini attık. Temeli atarken Radyoterapi ve Nükleer Tıp binamızı ana binadan ayırarak, hızlıca bitirip hizmete açmak istedik. Bunu gerçekleştirdik. 16 aydır AKÜ Radyoterapi ve Nükleer Tıp Merkezi hasta kabulünü gerçekleştiriyor. Her gün ortalama 50-60 kanser tanı ve tedavisi olmak üzere başvuran hastalara ışın tedavisi uygulanıyor. Aynı binanın ikinci katıda ise PET/CT dediğimiz vücudu tarayan, sintigrafi dediğimiz bir organı tarayan cihazlarımızı da koyarak Radyoterapi ile Nükleer Tıp’ı bir merkezde buluşturduk. Hastalarımızın sağa, sola koşturmalarına gerek kalmadan tek merkezde işlemlerini halletmelerini sağlamış olduk. Onkoloji Hastanemizin ana binasının inşaatı Ekim ayının başında bitti ve geçici kabulü yapıldı. Şu anda temizlik sürecindeyiz. Bina 32 bin metrekare ve oldukça büyük. Temizlik bitince bu binaya hem Onkoloji, hem de Hematoloji kliniklerimizi taşıyacağız. Yeni yıla kadar bu branşlar yeni binamızda hizmet vermeye başlayacak. Kemik iliği naklini de önümüzdeki yılın ilk aylarında hizmete sokacağız. Bu gelişmeler ilimiz için son derece önemli. Bu sevincimi ve gururumu tüm kamuoyu ile paylaşmak istiyorum” diye değerlendirmede bulundu.

“Kanser hastalarının refakatçilerine konaklama imkanı verilmesi de önemli bir ihtiyaç”

Kanser hastalığının tedavisinin uzun soluklu olduğunu belirten Solak, “Kanser tedavisi alanların refakatçilerine konaklama imkanı verilmesi de önemli bir ihtiyaç. Tedavi hizmetlerini hızlıca çözerken, bu ihtiyaç da ortaya çıktı. Bazı büyük şehirlerde kanser hastanelerinin yanlarına Valilik veya Belediye Başkanlıkları tarafından hasta yakınlarının konaklayabilmeleri için binalar yapıldığını biliyoruz. İlimiz için de böylesi bir yere ihtiyaç var. Radyoterapi Merkezi’nin yanına böyle bir bina yapılması için alan tahsis ettik. Buraya bir konaklama tesisi kazandırmak istiyoruz. Hayır yapmak isteyen kişiler mutlaka vardır. Buradan hayırseverlere seslenelim. Bu binanın kazandırılması ile önemli bir ihtiyaç giderilmiş olacak” dedi.

İlçelerde Meslek Yüksek Okulları’nda da önemli çalışmalar yaptıklarını belirten Rektör Solak, hem yerel yöneticilerin hem de ilçe sakinlerinin öğrencilere yardımcı olmalarını beklediklerini kaydetti.

Yayın sonrası Gün FM Yönetim Kurulu Başkanı Fadime Akar ile görüşen Rektör Solak Gün FM’in başarılı yayınlarının devamını diledi. Akar ise Solak’a yayın dolayısıyla teşekkür etti.

Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak Gün FM Anı Defterine görüşlerini yazarak imzaladı.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır