passo
Rüçhan Çamay

Rüçhan Çamay

Rüçhan Çamay, 30 Mayıs 1931 tarihinde İstanbul‘da dünyaya geldi. Ortaokulu bitirdikten sonra Ankara’da üç sene Devlet Konservatuarı piyano ve şan bölümünde okudu. Sahneye ilk defa 1947 senesinde İstanbul’a döndükten sonra henüz 16 yaşındayken Taksim Belediye Gazinosu’nda ‘My Heart Belongs To Dady’adlı şarkıyı söyleyerek ‘Fransız Vedeti Rüşan’ adıyla çıktı. Aynı sene ‘Yuvamı Yıkamazsın’ isimli sinema filminde […]

Rüçhan Çamay, 30 Mayıs 1931 tarihinde İstanbul‘da dünyaya geldi.

Ortaokulu bitirdikten sonra Ankara’da üç sene Devlet Konservatuarı piyano ve şan bölümünde okudu.

Sahneye ilk defa 1947 senesinde İstanbul’a döndükten sonra henüz 16 yaşındayken Taksim Belediye Gazinosu’nda ‘My Heart Belongs To Dady’adlı şarkıyı söyleyerek ‘Fransız Vedeti Rüşan’ adıyla çıktı. Aynı sene ‘Yuvamı Yıkamazsın’ isimli sinema filminde oynadı.

1950 senesinde ‘İstanbul Geceleri’ isimli sinema filminde hem şarkı söyledi hem de oyunculuk yaptı.

1950 senesinde radyoevinin açılmasıyla sesini radyo aracılığıyla duyurmaya başlayan Çamay, 1951-53 yılları arasında oldukça aktif çalışmaya başladı. Öyle ki, Amerika Birleşik Devletleri’nde bile konserler verdi.

1953 senesinde William Morris’in özel bir daveti üzerine Amerika’ya giden Rüçhan Çamay, New York‘ta kaldığı 2,5 aylık süre içinde Mezonette adlı kulüpte çalıştı ve çok sayıda radyo programına katıldı. Ayrıca Amerika’nın ünlü TV kuruluşu CBS’in de dikkatini çekti ve bir program daveti aldı.

Çamay, Türkiye’de televizyonun yaygınlaşmadığı dönemde iki solo programla ekrana çıktı.

Programda pop değil, Türk Halk Müziği parçalarından oluşan bir repertuar sundu.

O yıl Türkiye’ye geri döndü ve 3 Aralık 1953 tarihinde yapımcı Turgut Demirağ ile evlendi.

1966 senesinde Moskova Film Festivali’nde birkaç konser verdi.

1967 senesinde ilk kez gerçekleştirilen Milliyet Liselerarası Müzik Yarışması’nın jüri heyetinde Dario Moreno, Ayla Dikmen, Bedri Koraman, Erkin Koray ile birlikte Rüçhan Çamay da vardı.

1967 senesinin kışında ikinci kez Amerika’ya gitti. ‘Art Linkletter’ isimli show programında Zsa Zsa Gabor ve M. Griffin gibi isimlerle beraber yer aldı.

1968 senesinde Rüçhan Çamay, Fecri Ebcioğlu’nun önerisiyle ‘Gölgen Yeter Bana’ adlı ilk Türkçe sözlü plağını çıkardı.

1976 senesinde ‘Para Para Parraaa’ isimli plağını çıkardı. Bu 45’lik ile kısa zamanda en çok satan isimlerden biri oldu.

12 Nisan 1980 tarihinde Rüçhan Çamay, Leyla Sayar ile birlikte fidye için Polenezköy’de silahlı 3 kişi tarafından kaçırıldı. 24 saat sonra polisler tarafından kurtarıldı.

Çamay, 9 Ağustos 1981 tarihinde, Gönül Akkor, Leyla Sayar, Selçuk Ural, Nil Burak gibi sanatçıların katıldıkları bir jübile ile sahnelere veda etti.

Rüçhan Çamay sanatçı Melike Demirağ’ın annesidir.

Sanatçıya sağlıklı uzun ömürler diliyorum.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır