passo
SAFIMIZ BELLİ OLUR

SAFIMIZ BELLİ OLUR

İsmail Akar yazdı… CHP Merkez İlçe Başkanlığı tarafından organize edilen ve İl Başkanlığınca destek verilen Yerel Yönetimler toplantısı yapıldı. Ticaret Borsasında yapılan toplantı öncesi CHP’li dostlarla parti önünde sohbet ediyoruz. Tüm ilçelerden katılım var. İlçe Başkanları, yönetim kurulu üyeleri ve partili arkadaşlar toplantıya büyük ilgi göstermiş. Yerel seçimlere bir yıldan az zaman kalmasına rağmen bu […]

İsmail Akar yazdı…

CHP Merkez İlçe Başkanlığı tarafından organize edilen ve İl Başkanlığınca destek verilen Yerel Yönetimler toplantısı yapıldı.

Ticaret Borsasında yapılan toplantı öncesi CHP’li dostlarla parti önünde sohbet ediyoruz.

Tüm ilçelerden katılım var. İlçe Başkanları, yönetim kurulu üyeleri ve partili arkadaşlar toplantıya büyük ilgi göstermiş. Yerel seçimlere bir yıldan az zaman kalmasına rağmen bu sefer CHP hem merkezde hem ilçe ve beldelerde işi sıkı tutacağa benziyor.

Bundan önceki yerel seçimleri ve seçim öncesi çalışmaları hatırlıyorum.

O dönem CHP Merkezde uzun süre belediye başkan adayı bulmakta zorlanmıştı.

Zamanın milletvekili Halil Ünlütepe, o dönemin İl Başkanı Ali Çengelci ile yönetimi gece gündüz başkan adayı arayışlarını sürdürmüştü. Teklif götürülenlerin bir kısmı tamamen adaylığa sıcak bakmıyordu. Bazıları niyetliydi ama olmayacak talep ve istekler sunuyordu.

Sonuçta yıllardır CHP’nin değişik kademelerinde görev yapan Eğitimci Yılmaz Özkan adaylığı kabul etmişti. Bir program ve meclis üyeleri ile yola çıkılmıştı ancak beklenen ve istenen sonuç alınamamıştı.

Diğer ilçe ve beldelerde yine aday sıkıntısına bizzat şahit olmuştum. Daha önceki yıllara baktığımızda da benzeri durumlara şahit olmuştum. Örneğin Afyonkarahisar’ın en büyük ilçesi Sandıklı’da yerel seçimlerde 3 dönem adaysız geçmişti.

Çengelci ve yönetimi tüm zorluklara rağmen 2009 seçimlerinde adayları ile yerel seçimlere hazırlanmıştı.

Bunları neden hatırlatıyorum.

Burada meşhur bir deyim vardır ya, “yumurta kapıya gelmeden tedbir almak lazım” diye.

İşte bu sefer CHP önceki dönemlere göre daha organize ve hazırlıklı bir yerel seçim yapacağının işaretini veriyor.

Bu nedenle Merkez İlçe Başkanlığı Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof.Dr Yılmaz Büyükerşen, Yeni Mahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar ve SHP Genel Başkanlığı yapmış, Devlet Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı görevi yapan Şu an Kıbrıs Girne Üniversitesinde çalışan Ankara Anakent eski Belediye Başkanı Murat Karayalçın ile partilileri buluşturdu.

Panelde konuşan Büyükerşen Eskişehir’de yaptıklarını anlattı. Raylı sistemin önemine vurgu yaptı. Kentlerin kültür ve sanat ile çehresinin değişeceğini söyledi. Bunların en iyi örneği olarak Eskişehir’de Belediye olarak kültür ve sanata verdiği önemin meyvelerini aldıklarını açıkladı.

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar sosyal demokrat Belediye olarak kadınlardan gençlere, özürlülerden yaşlılara verdikleri hizmetleri anlattı. Çevreye, park ve bahçelere verdiği önemi vurguladı.

Murat Karayalçın hep aklımda proje adamı olarak kalmıştır. Ankara’da yaptığı konut çalışmalarını yakından biliyorum. Bilmediğim bir konuyu o panelde öğrendim. Ankara Numune Hastanesini Ankara Belediyesi yapmış. Yıllardır sağlık hizmeti veren kurum belediyenin eseriymiş. Karayalçın,  Türkiye’yi ilk kez metro ile tanıştıran belediye başkanı olarak tarihe geçen başkan olarak imza atmıştır.

İşte aynı Karayalçın Afyonkarahisardaki konuşmasında da proje üzerinde durdu. Özetin özeti konuşmasında ‘Önce proje hazırlanacak. Bu projeleri sivil toplum örgütleri ile halkla buluşacak projeler olmalı. Daha sonra proje tamamlanması ile anlam kazanır. Yoksa yarım kalmış projelerin halka ve ülkeye faydası olmaz. Belediyeler çağdaş, saydam ve halkla iç içe yönetilmelidir’ mesajını sürekli vurguladı.

Panelde bir başka isim öne çıktı. Bu seçimlerde CHP’den Belediye Başkan adaylığına kesin gözü ile bakılan Mehmet Ecer.

Ecer bir uzman doktor. Yani yerel yönetimlere çok yakın bir mesleği iştigal etmeyen bir meslekten geliyor. Ancak öylesine mevcut belediye ve belediye çalışmalarını yakın markaja almıştı ki belediye ile yatıyor, Afyonkarahisar ile kalkıyor dersek abartı olmaz sanırım.

Panelde yaptığı sunum da Afyonkarahisar ve Belediyenin net fotoğrafını sundu.Arkasından ise çözüm önerilerini sıraladı.

Doğal olarak siyaset bir ekip işidir. Farklı komisyonlarda ekip arkadaşlarının hazırladıkları raporları iyi analiz etmiş. Bu yolda önemli adımlar atarak mesafeler alacağı işaretini verdi.

Bu toplantıdan ayrılırken kafamda kesin bir kanaat oluştu.

CHP İl Başkanlığı ve Merkez İlçe Başkanlığı CHP’yi başta merkez olmak üzere hiçbir ilçe ve beldede bir başka siyasi partinin koltuk değneği yapmayacak.

Her yerde adaylarını çıkarıp sosyal demokrat belediyecilik anlayışını anlatacak.

Bu nedenle özellikle ilçe başkanlarına bir mesaj verdiler.

Adaylarınızı ve listesini hazırlayın. Her yerden aday çıkaracaksınız.

Öyle koltuk değneği olmak yok.

Unutmayalım ki yol uzun ama kapalı değil.

Yazımızı bir hikâye ile tamamlayalım.                                                                                                

Kral Nemrut İbrahim Peygamber’in ateşte yakılması emrini vermiş. Dev ateşi gören herkes kaçıyor. Bu sırada bir karınca ağzında küçücük bir damla su ile koşa koşa gidiyormuş. Hem de boyu göklere varan cehennemi ateşe doğru. Gökte uçan ve gagasında ateşe atmak üzere bir dal parçası taşıyan bir kartal onun bu telaşını görüp sormuş hemen yanına yanaşıp: “Bu acelen niye? Nereye böyle?” Ağzında bir damla su taşıyan karınca o bir damlayı ellerinin arasına alıp, “Duymadın mı” demiş. “Nemrut, İbrahim Peygamber’i ateşte yakacakmış. İşte ateşin olduğu yere su götürüyorum.”                                                                                                                                                 Bu sözleri duyan kartal kendini tutamayarak uluorta kahkahalarla gülmeye başlamış. “Sen şu ateşe dönüp yüzünü hiç bakmadın mı?” diye sormuş. “Ne kadar büyük. Senin bir damla suyun ona ne yapabilir ki?” 

Su taşıyan karınca, “olsun” demiş.

 “Hiç olmazsa safımız belli olur.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır