passo
Sağlığın adresi: Sağlıklı Yaşam Merkezi

Sağlığın adresi: Sağlıklı Yaşam Merkezi

Afyonkarahisar Halk Sağlığı Müdürlüğü Sağlıklı Yaşam Merkezi ve Annelik Okulu çalışanları Gün FM’de Faruk Bangir’in hazırlayıp sunduğu Gündem programının konuğu oldular. Programda Sağlıklı Yaşam Merkezi ve Annelik Okulu Diyetisyeni Yasemin Demirbilek, Çocuk Gelişim Uzmanı Pınar Akyürek, Psikolog Merve Gündoğan ile Hemşireler Yaşar Tunç, Birsen Arı ve Gönül Saka merkezin çalışmalarıyla ilgili bilgiler verdiler. Sağlık Yaşam […]

Afyonkarahisar Halk Sağlığı Müdürlüğü Sağlıklı Yaşam Merkezi ve Annelik Okulu çalışanları Gün FM’de Faruk Bangir’in hazırlayıp sunduğu Gündem programının konuğu oldular.

Programda Sağlıklı Yaşam Merkezi ve Annelik Okulu Diyetisyeni Yasemin Demirbilek, Çocuk Gelişim Uzmanı Pınar Akyürek, Psikolog Merve Gündoğan ile Hemşireler Yaşar Tunç, Birsen Arı ve Gönül Saka merkezin çalışmalarıyla ilgili bilgiler verdiler.

Sağlık Yaşam Merkezi ve Annelik Okulu çalışanları herkesi bu Pazar yapılacak olan, ‘Sevdiklerimizle Sağlığa Yürüyoruz’ etkinliğine davet ettiler. Yürüyüş bu Pazar saat 12.00’de Valilik önünden başlayacak.

“3 ay içinde 1100 kişiye hizmet verdik”

Sağlıklı Yaşam Merkezi’nin Afyonkarahisar Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından Türkiye Obeziteyle Mücadele ve kontrol programı kapsamında kurulduğunu kaydeden Sağlıklı Yaşam Merkezi ve Annelik Okulu Hemşiresi Yaşar Tunç, “Merkezimiz başta kilo sorunu olanlar olmak üzere sağlıklı kalmak için ne yapmalıyım diyen herkese uygun egzersiz ve beslenme programlarını oluşturmak amacıyla hizmet veriyor. Ayrıca bu egzersiz ve beslenme programlarının devamını sağlamak için psikososyal destek de yine merkezimizde yapılıyor. Kilolu çocukların fiziksel ve ruhsal gelişimlerini takip ederek ailelerini bilgilendirme görevi de merkezimizin amaçları arasında yer alıyor. Sağlıklı Yaşam Merkezi ve Annelik Okulumuz açılalı yaklaşık 3 ay olmasına rağmen 1100 kişiye hizmet verdi. Bu sayının önümüzdeki günlerde daha da artacağını düşünüyoruz. Merkezimize sosyal güvencesi olan veya olmayan tüm vatandaşlarımız başvurabilir. Merkezimiz Halk Sağlığı Müdürlüğümüzün ücretsiz bir hizmetidir. Uydukent’te Yeni Devlet Hastanesi karşısında hizmet veriyoruz. Vatandaşlarımız mesai saatleri içerisinde bizzat merkeze gelerek ya da 229 19 29 numaralı telefondan bizlere ulaşabilirler” diye konuştu.

“Başvuran kişinin şişmanlık tipini tespit ediyoruz”

Sağlıklı Yaşam Merkezi ve Annelik Okulu’nda insanlara sağlıklı bir yaşam için yeterli ve dengeli beslenme ile hareketli bir yaşam için alternatifler sunduklarını belirten Hemşire Birsen Arı, “Randevu ile merkezimize gelen hastalarımızdan önce kan alıyoruz. Daha sonra egzersiz programını onlara öğretiyoruz. Diyet polikliniğimiz var. Psikolog ve Çocuk Gelişimi Uzmanları polikliniklerimiz var. Ayrıca merkezimizde Annelik Okulumuz bulunuyor. Başvuran kişinin şişmanlık tipini tespit ediyoruz. Obezite profilini çıkarıyoruz. Genel sağlık durumunu tespit ediyoruz. Daha sonra hastalarımızı yormadan ve hiç bir araç gereç kullanmadan egzersizleri gösteriyoruz. Kişiler gösterdiğimiz egzersizleri evlerinde uyguluyorlar. Bizler bu hastalarımızı kontrollere çağırarak kontrollerini yapıyoruz. Sağlıklı Yaşam Merkezi çalışanları olarak biz halkımızı önemsiyoruz ve merkezimize bekliyoruz” dedi.

“Sağlıklı Yaşam Merkezi Türkiye’de bir ilk”

Sağlıklı Yaşam Merkezi ve Annelik Okulu’nun Türkiye’de bir ilk olduğunu kaydeden Hemşire Gönül Saka, “Annelik Okulumuz fiziksel gereklerin uygun hale gelmesiyle yakın zamanda açılacak. Afyonkarahisar Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak 2003 yılının başında 12 no’lu ASM binasında gebe okulunu hizmete açtık. Gebelere eğitim verirken Afyonkarahisar halkının gereksinimlerini gözlemledik. Bu doğrultuda önümüzdeki günlerde merkezimizde hizmete girecek olan Annelik Okulu’nda vereceğimiz eğitimleri planladık. Annelik Okulu’nda doğum öncesi ve doğum sonrası annelik eğitimi ile gebelik egzersizlerinin uygulanması gibi konularda hizmet vereceğiz” şeklinde bilgi verdi.

“Beslenme bir hayat tarzıdır, alışkanlıklar bütünüdür”

Diyet Polikliniği’nde sağlıklı ve kişiye özel beslenme programları oluşturduklarını söyleyen Sağlıklı Yaşam Merkezi Diyetisyeni Yasemin Demirbilek, “Öncelikli olarak gelen kişilere sağlıklı beslenme bilinci kazandırmak istiyoruz. Nasıl yeterli ve dengeli beslenebilirim sorusunun cevaplarıyla ilgili önce eğitim veriyoruz. Daha sonra da kişisel beslenme programları oluşturuyoruz. Beslenme bir hayat tarzıdır, alışkanlıklar bütünüdür. Her insanın beslenmesi ve hayat tarzı, besinlere ulaşabilme imkânı farklı. Bu nedenle biz kişiye özel beslenme programları oluşturuyoruz” dedi.

“Motivasyonlarını daha yüksek tutmak amacıyla hastalarımıza söz verdirtiyoruz”

Merkezde Psikolog olarak görev yapan Merve Gündoğan ise, “Kişinin şişmanlığını tetikleyen, yemek yeme davranışta bulunmasına neden olan psikolojik rahatsızlıkları tedavi ediyoruz. Öncelikli olarak gelen hastanın neden kilo aldığını tespit ediyoruz. Tedavi süresince kişinin motivasyonunu yüksek tutmak için uğraşıyoruz. Sağlıklı yaşamın bir yaşam tarzına dönüşmesi için hastalarımıza Obeziteyle mücadele sözleşmesi imzalatıyoruz. Motivasyonlarını daha yüksek tutmak amacıyla hastalarımıza söz verdirtiyoruz. Ayrıca aile danışmanlık hizmeti ve sigara bağımlılığından kurtulmak isteyenlere psikolojik destek hizmetlerini de sunuyoruz. Kişilere sorunları hakkında farkındalık kazandırıyoruz” şeklinde bilgi verdi.

“Öncelikli olarak obez çocuklara psikolojik destek sunuyoruz”

Sağlıklı Yaşam Merkezi’nde 0–18 yaş arası çocuklara, öncelikli olarak obez çocuklara psikolojik destek sunduklarını kaydeden merkezin Çocuk Gelişim Uzmanı Pınar Akyürek, “Bunun dışında 0–6 yaş arasındaki çocukların fiziksel, dil, zihinsel ve sosyal gelişimlerine bakıp tarama testleri uyguluyoruz. Gelişiminde gerilik gördüğümüz çocuklara ise programlar hazırlıyoruz. Ayrıca saldırganlık, yalan söyleme, okul korkusu, altını ıslatma, parmak emme, kardeş kıskançlığı, dikkat eksikliği ve hiperaktivite gibi sorunlarda da ailelere öneriler sunuyoruz. Ek olarak dil ve konuşma gecikmesi olan çocuklara programlar hazırlayarak bu beceriyi kazandırmaya çalışıyoruz” dedi.

Programın sonunda Sağlıklı Yaşam Merkezi ve Annelik Okulu çalışanları bu Pazar Sağlık Bakanlığı’nın ülke genelinde yapacağı ‘Sevdiklerimizle sağlığa yürüyoruz’ yürüyüşüne tüm kamuoyunu davet ettiler. Yürüyüş bu Pazar günü saat 12.00’de Valilik önünden başlayacak. Yürüyüşe il protokolünün de katılacağı açıklandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır