passo
“Sağlıklı beslen, egzersiz yap, diyabetten uzaklaş”

“Sağlıklı beslen, egzersiz yap, diyabetten uzaklaş”

Gün FM ve Afyonkarahisar Halk Sağlığı Müdürlüğü işbirliğinde 14 Kasım Dünya Diyabet Günü dolayısıyla özel bir yayın gerçekleştirildi. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sunduğu yayına Halk Sağlığı Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren Sağlıklı Yaşam Merkezi’nden Diyetisyen İpek Yabuz konuk olarak katıldı. “Birçok ülkede ölüme neden olan hastalıklar içinde diyabet beşinci sırada yer almaktadır” bilgisini […]

Gün FM ve Afyonkarahisar Halk Sağlığı Müdürlüğü işbirliğinde 14 Kasım Dünya Diyabet Günü dolayısıyla özel bir yayın gerçekleştirildi.
Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sunduğu yayına Halk Sağlığı Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren Sağlıklı Yaşam Merkezi’nden Diyetisyen İpek Yabuz konuk olarak katıldı.
“Birçok ülkede ölüme neden olan hastalıklar içinde diyabet beşinci sırada yer almaktadır” bilgisini paylaşan Sağlıklı Yaşam Merkezi’nden Diyetisyen İpek Yabuz, “Pek çok ülkede yapılan çalışmalar diyabetin yalnızca sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri ile yüzde 44-58 oranında risk azalması sağlanarak önlenebileceğini veya en kötümser tahminle geciktirilebileceğini göstermiştir. Diyabet türleri arasında insüline bağımlı olmayan erişkin diyabeti en yaygın olarak görülen diyabet türüdür. Tüm dünyada tanı konulan diyabet vakalarının yüzde 90’dan fazlasını tip 2 diyabet oluşturmaktadır. Tip 2 diyabet genellikle obezite ve fiziksel aktivite eksikliğine bağlı olarak görülmektedir” şeklinde konuştu.
“Fiziksel olarak aktif olunmalıdır”
Tip 2 diyabet ve komplikasyonlarından korunmak için bazı tedbirler öneren Diyetisyen Yabuz, “Boya uygun vücut ağırlığı hedeflenmeli ve bu ağırlığın korunmasına çalışılmalıdır. Yeterli ve dengeli beslenmeli, günde en az beş porsiyon sebze ve meyve tüketilmelidir. Günlük enerjinin yüzde 25-30’u yağlardan sağlanmalı, enerjinin doymuş yağ asidinden gelen oranı yüzde 10’un altında olmalıdır. Şeker gibi basit karbonhidratlar günlük enerjinin yüzde onunu aşmamalı, basit karbonhidratlar yerine kurubaklagiller, tam tahıl ürünleri tercih edilmelidir. Günlük alınan tuz miktarı 5 gramı aşmamalıdır. Fiziksel olarak aktif olunmalıdır. Haftanın en az 5 günü, düzenli olarak en az 30 dakika orta yoğunlukta aktivite yapılmalıdır. Kilo kaybı sağlanması için daha fazla fiziksek aktivite yapılması gereklidir. Sigara kullanılmamalı ve alkol tüketiminden kaçınılmalıdır” diye değerlendirmede bulundu.
Afyonkarahisar Devlet Hastanesi karşısında hizmet veren Sağlıklı Yaşam Merkezi’nin ülkemizde bir ilk olduğunu belirten Diyetisyen İpek Yabuz sağlıklı yaşamla tanışmak isteyen herkesi merkezlerine beklediklerini kaydetti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır