passo
“Sağlıklı beslen, sağlıklı zayıfla, sağlıklı yaşa”

“Sağlıklı beslen, sağlıklı zayıfla, sağlıklı yaşa”

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi’nden Diyetisyen Ruşen Özcan konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Özcan, sağlıklı beslenme ile ilgili bilgiler verdi. “Zayıflama diyetlerinin temelini sağlıklı beslenme oluşturmaktadır” “Zayıflama diyetlerinin temelini sağlıklı beslenme oluşturmaktadır” diyen Diyetisyen Özcan, “Sağlıklı Beslenme ile zayıflama diyetleri arasındaki temel fark günlük […]

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi’nden Diyetisyen Ruşen Özcan konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Özcan, sağlıklı beslenme ile ilgili bilgiler verdi.
“Zayıflama diyetlerinin temelini sağlıklı beslenme oluşturmaktadır”
“Zayıflama diyetlerinin temelini sağlıklı beslenme oluşturmaktadır” diyen Diyetisyen Özcan, “Sağlıklı Beslenme ile zayıflama diyetleri arasındaki temel fark günlük tüketim miktarlarıdır. İdeal kilosunda olan kişiler öğünlerinde porsiyon miktarlarına çok sınırlama getirme zorunluluğunda değildir ancak zayıflama diyetlerinde öncelik kişilerin günlük enerji ihtiyaçlarının belirlenmesi ve bu ihtiyaçlara göre bir tüketim tablosu çıkartılmasıdır” şeklinde değerlendirmede bulundu.
“Besin çeşitliliğine mutlaka dikkat edilmelidir”
Zayıflama diyetlerinde enerji, besin öğeleri ihtiyaçları kişiye özgü olarak belirlenmekle birlikte herkesin uyması gereken temel kurallar mevcut olduğunu kaydeden Özcan, “Az ve sık olmak üzere gün içerisinde tüketilen öğün sayısı mutlaka artırılmalıdır. Güne mutlaka çok iyi bir kahvaltı yaparak başlanmalıdır. Öğün saatlerine dikkat edilmelidir. Akşam yemeği çok geç saate bırakılmamalıdır. Öğünlerde temel besin öğelerinin hepsi birlikte belirli porsiyon ölçülerinde tüketilmelidir. Besin çeşitliliğine mutlaka dikkat edilmelidir. Öğünlerde daha uzun süre tokluk sağlayan gıdalar tercih edilmelidir. Özellikle hacmi büyük ve kalorisi küçük gıdalar, lifli ve su içeriği daha fazla olan gıdalar tercih edilmelidir. Kaloriler içecekler yoluyla alınmamalıdır. En sağlıklı içecek sudur ve günde 10–12 bardak su tüketilmelidir. Şeker ve şekerli gıda tüketimine son verilmelidir. Şekerli içeceklerde bu gruba dahi edilmelidir. Hamur işlerinin tamamından uzak durulmalıdır. Yağ tüketimi azaltılmalıdır. Yağ tercihi daima sıvı yağlardan yana olmalıdır. Yiyecekler kızartma yöntemiyle değil haşlama, ızgara vb ile pişirilmelidir. Abur cubur gıdalardan uzak durulmalıdır. Yemeklerimizi iyi çiğnemeli ve yavaş yemeliyiz. Kırmızı et tüketirken yağsız olanlar tercih edilmelidir. Balık tüketimi artırılmalıdır. Yumurta zengin bir besin öğesidir. Kolesterol sorunu yoksa her gün tüketilebilir. Sebze soframızın vazgeçilmez bir parçası olmalıdır. Meyveler şeker içerdikleri için aşırı tüketilmemelidir” diye konuştu.
“Beslenmemizi programlayalım”
Beslenmemizi programlayarak günlük aldığımız kalori miktarını azaltabileceğimizi belirten Özcan, “Bu zayıflamamızı sağlar ancak gerçek anlamda sağlıklı zayıflama aldığımızı azaltıp harcadığımızı artırarak sağlanır. Bu sayede kas kütlemiz artarken yağ kütlemiz azalır ve vücudumuz daha esnek bir hale gelir” dedi.
Kamu Hastaneleri Birliği Afyonkarahisar Genel Sekreterliği’nin katkılarıyla hazırlanan Sağlık Olsun yaklaşık bir saat sürdü.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır