Reklam

Reklam

passo
“Sağlıklı bir toplum için aşı vazgeçilmezdir”

“Sağlıklı bir toplum için aşı vazgeçilmezdir”

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Toplum Sağlığı Merkezi Sorumlu Hekimi Dr. İlke Ekici konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Ekici Aşı Haftası dolayısıyla aşının önemini anlattı. Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesinin bir girişimi olan Avrupa Aşılama Haftası’nın ilkinin 2005 yılında düzenlendiğini kaydeden Toplum Sağlığı Merkezi Sorumlu Hekimi Dr. […]

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Toplum Sağlığı Merkezi Sorumlu Hekimi Dr. İlke Ekici konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Ekici Aşı Haftası dolayısıyla aşının önemini anlattı.

Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesinin bir girişimi olan Avrupa Aşılama Haftası’nın ilkinin 2005 yılında düzenlendiğini kaydeden Toplum Sağlığı Merkezi Sorumlu Hekimi Dr. İlkay Ekici, “2015 yılından itibaren ise Dünya Aşı haftası olarak düzenlenmeye başlamıştır. Bu kapsamda yapılması planlanan etkinlikler 24-30 Nisan 2018 tarihleri arasında düzenlenecektir” diye konuştu.

“Aşı, insanları hastalıklardan ve onun kötü sonuçlarından koruyabilmek içindir”

Aşıyla ilgili değerlendirmede bulunan Ekici, “İnsan ve hayvanlarda hastalık yapma yeteneğinde olan virüs, bakteri gibi mikropların hastalık yapma karakterlerinden arındırılarak ya da bazı mikropların salgıladığı zehirlerin etkilerinin ortadan kaldırılarak, geliştirilen biyolojik maddelere aşı denir. Aşı, insanları hastalıklardan ve onun kötü sonuçlarından koruyabilmek için sağlam ve risk altındaki kişilere uygulanır. Vücut bu şekli ile kendisine zarar vermeyen mikrop ya da toksinleri tanır ve onlara karşı bir savunma yöntemi geliştirir. Böylece gerçek mikropla karşılaşıldığında da bu yöntemle savaşır ve kişi hastalığa yakalanmaz. Bu kişi artık o hastalığa karşı bağışıktır. Bağışıklama, aşıyla önlenebilir hastalıkların ve ölümlerin önlenmesi açısından en önemli toplum sağlığı müdahaleleri arasında yer almaktadır” şeklinde konuştu.

“Çocuklarımızın aşılanmasını sağlayalım”

Aşılamanın öneminin her fırsatta vurgulanması gerektiğini belirten Ekici, “Çocuklarımızın aşılanmasını sağlayalım. Aşılanma şansını kaçıranlar var ise aşılanmaları için sağlık kuruluşlarına götürelim. Sağlıklı bir toplumun gereği için aşılama hizmetinin vazgeçilmez olduğu bilincini tüm kesimlere ulaştıralım. Aşılama ile sağlıklı bir geleceğe doğru çocuklarımızla birlikte sağlıklı adımlar atalım. Erişkinlerde ve risk gruplarında bağışıklama çalışmalarını destekleyelim” dedi.

Aşı uygulamalarının Aile Sağlığı Merkezleri ve hastanelerde yapıldığını söyleyen Ekici, aşı takviminde yer alan aşıların çocukluk yaş grubu ve risk gruplarında yer alan kişilere Sağlık Bakanlığı kurum ve kuruluşlarında ücretsiz olarak uygulandığını belirtti.

İl Sağlık Müdürlüğü’nün katkılarıyla hazırlanan Sağlık Olsun programında aşının önemi tüm yönleriyle konuşuldu.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır