passo
“Sağlıklı gebelik süresi 37-42 hafta arası

“Sağlıklı gebelik süresi 37-42 hafta arası

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. İsa Şükrü Öz konuk olarak katıldı. Öz programda normal doğum ve sezeryan doğum hakkında bilgiler verdi. “Anne adayında doğum eylemi başladığında anne rahmi ritmik olarak kasılır” diyen Öz, “Bu kasılmaların etkisiyle annenin rahim ağzı açılmaya başlar. Bu açıklık belirli bir […]

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. İsa Şükrü Öz konuk olarak katıldı. Öz programda normal doğum ve sezeryan doğum hakkında bilgiler verdi.
“Anne adayında doğum eylemi başladığında anne rahmi ritmik olarak kasılır” diyen Öz, “Bu kasılmaların etkisiyle annenin rahim ağzı açılmaya başlar. Bu açıklık belirli bir düzeye ulaştığında bebeğin hazne yoluyla dışarı çıkmasına normal doğum denir. Sezeryan doğum ise normal doğumun mümkün olmayacağı şartlar oluştuğunda, annenin karın bölgesinde oluşan bir ameliyat kesisi ile bebeğin annenin karnından dışarı çıkarılması işlemidir” diye konuştu.
“Doğumda en sık şikayetler kanama, su gelişi ve ağrı şikayetleridir”
Sağlıklı bir gebeliğin süresinin 37-42 hafta arası olduğunu belirten Dr. Öz, “Bu süre bitip doğum eylemi başladığında bizim dilatasyon (rahim ağzının açılması) kanaması dediğimiz lekelenme şeklinde görülen kanama doğumun ilk habercisidir. Tabi her gebede bu durum olmayabilir. Bazı gebelerde su gelişi izlenebilir. Bazı gebelerde ise direk ağrı şikayeti doğumun ilk habercisi olabilir. Ama doğum eylemi başladığında gördüğümüz en sık şikayetler kanama, su gelişi ve ağrı şikayetleridir. Doğum eyleminin ilerlemesi ile anne adayının rahminde hissettiği ağrılar kuvvetlenir ve bu ağrıların etkisiyle annenin serviks dediğimiz rahim ağzı açılmaya başlar. Ve böylece bebek aşağıya doğum kanalına doğru ilerlemeye başlar. Her kasılmayla birlikte beyne bir sinyal gider. Ve anne adayından oksitosin dediğimiz anne rahmini kasan bir hormon salgılanır. Kasılmaların sayısı arttıkça daha fazla oksitosin hormonu salgılanır ve bunun sonucunda kasılmalar sıklaşır. Kasılmalar sıklaştıkça bebek doğum kanalında ilerler. Rahim ağzı yeterli açıklığa ulaştığında ise doğum eylemi gerçekleşir” şeklinde değerlendirmede bulundu.
“Afyonkarahisar Devlet Hastanesi iyi durumda”
Afyonkarahisar Devlet Hastanesi’nin şu anda Afyonkarahisar, Uşak ve Kütahya bölgesinde günlük doğum sayısının en fazla hastane olduğunu kaydeden Dr. Öz, Dolayısıyla hastanemizin doğum tecrübesi birçok merkezin doğum tecrübesinden daha ileri düzeyde” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır