• Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
  Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
  CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
 • Gün Fm Ziyaretler
  Gün Fm Ziyaretler
 • Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
  Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
 • Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
  Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
 • Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
  Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
 • Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
  Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
 • Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
  Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
Afyon Gün Fm 99.9
“Sağlıklı gebelik süresi 37-42 hafta arası
“Sağlıklı gebelik süresi 37-42 hafta arası
Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. İsa Şükrü Öz konuk olarak katıldı. Öz programda normal doğum ve sezeryan doğum hakkında bilgiler...
2 Temmuz 2019 13:43
Font1 Font2 Font3 Font4

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. İsa Şükrü Öz konuk olarak katıldı. Öz programda normal doğum ve sezeryan doğum hakkında bilgiler verdi.
“Anne adayında doğum eylemi başladığında anne rahmi ritmik olarak kasılır” diyen Öz, “Bu kasılmaların etkisiyle annenin rahim ağzı açılmaya başlar. Bu açıklık belirli bir düzeye ulaştığında bebeğin hazne yoluyla dışarı çıkmasına normal doğum denir. Sezeryan doğum ise normal doğumun mümkün olmayacağı şartlar oluştuğunda, annenin karın bölgesinde oluşan bir ameliyat kesisi ile bebeğin annenin karnından dışarı çıkarılması işlemidir” diye konuştu.
“Doğumda en sık şikayetler kanama, su gelişi ve ağrı şikayetleridir”
Sağlıklı bir gebeliğin süresinin 37-42 hafta arası olduğunu belirten Dr. Öz, “Bu süre bitip doğum eylemi başladığında bizim dilatasyon (rahim ağzının açılması) kanaması dediğimiz lekelenme şeklinde görülen kanama doğumun ilk habercisidir. Tabi her gebede bu durum olmayabilir. Bazı gebelerde su gelişi izlenebilir. Bazı gebelerde ise direk ağrı şikayeti doğumun ilk habercisi olabilir. Ama doğum eylemi başladığında gördüğümüz en sık şikayetler kanama, su gelişi ve ağrı şikayetleridir. Doğum eyleminin ilerlemesi ile anne adayının rahminde hissettiği ağrılar kuvvetlenir ve bu ağrıların etkisiyle annenin serviks dediğimiz rahim ağzı açılmaya başlar. Ve böylece bebek aşağıya doğum kanalına doğru ilerlemeye başlar. Her kasılmayla birlikte beyne bir sinyal gider. Ve anne adayından oksitosin dediğimiz anne rahmini kasan bir hormon salgılanır. Kasılmaların sayısı arttıkça daha fazla oksitosin hormonu salgılanır ve bunun sonucunda kasılmalar sıklaşır. Kasılmalar sıklaştıkça bebek doğum kanalında ilerler. Rahim ağzı yeterli açıklığa ulaştığında ise doğum eylemi gerçekleşir” şeklinde değerlendirmede bulundu.
“Afyonkarahisar Devlet Hastanesi iyi durumda”
Afyonkarahisar Devlet Hastanesi’nin şu anda Afyonkarahisar, Uşak ve Kütahya bölgesinde günlük doğum sayısının en fazla hastane olduğunu kaydeden Dr. Öz, Dolayısıyla hastanemizin doğum tecrübesi birçok merkezin doğum tecrübesinden daha ileri düzeyde” dedi.


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa