passo
“Sağlıktaki bütün katkı-katılım payları ve ilave ücretler kaldırılmalı”

“Sağlıktaki bütün katkı-katılım payları ve ilave ücretler kaldırılmalı”

14 Mart Tıp Haftası dolayısıyla Gün FM’de özel bir yayın gerçekleştirildi. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in hazırlayıp sunduğu yayının konuğu Afyonkarahisar Tabip Odası Başkanı Dr. Türker Bahçeli oldu. “Performans sistemi kaldırılmalı” “Hekim hastası ile ilgili kararları sadece hastanın iyiliğini gözeterek verir ve güvene dayalı bir ilişki kurar” diyen Afyonkarahisar Tabip Odası Başkanı Dr. […]

14 Mart Tıp Haftası dolayısıyla Gün FM’de özel bir yayın gerçekleştirildi.

Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in hazırlayıp sunduğu yayının konuğu Afyonkarahisar Tabip Odası Başkanı Dr. Türker Bahçeli oldu.

“Performans sistemi kaldırılmalı”

“Hekim hastası ile ilgili kararları sadece hastanın iyiliğini gözeterek verir ve güvene dayalı bir ilişki kurar” diyen Afyonkarahisar Tabip Odası Başkanı Dr. Türker Bahçeli, “Beş dakikada bir verilen randevular ile hastalara değil yeterli süre ayırmak, yüzlerine dahi bakılamaz. Bu koşullarda hasta hekime ve ilaca ulaşabilse de tedavi olamaz. Performans ve ciro kaygısı ile çalışırken; prim, provizyon, katkı katılım payı, performans puanı hasta ve hekim arasında dururken hizmetin niteliği öncelenemez. Hasta bilgilerinin gizliliğini ihlal konusunda hekim üzerinde baskılar olduğu bilinirken güvene dayalı ilişki kurulamaz. Performans sistemi kaldırılmalı, basamaklandırılmış sağlık hizmetine geçilmeli ve sağlık hizmetinin kamusal bir hizmet olduğu akıldan çıkarılmamalıdır. Hasta bilgilerinin gizliliğini ihlal eden uygulamalardan vazgeçilmelidir” diye konuştu.

“10 acil talebimiz var”

Türk Tabipler Birliği olarak 14 Mart’ta 10 acil talepleri olduğunu belirten Bahçeli, “Emekli hekim ücretleri acilen iki katına çıkarılmalıdır. Sağlıklı ve güvenli koşullarda çalışma hakkını güvence altına alacak düzenlemeler ile sağlık ortamlarının şiddetten arındırılması için gerekli düzenlemeler yapılmalıdır. Hekimlerin hastalarına yeterli süreyi ayırabilmelerine ilişkin düzenlemeler acilen yapılmalıdır. Birinci basamakta çalışan hekimler arasındaki ücret eşitsizliklerine son verilmelidir. Özel sağlık kuruluşlarında çalışan hekimlerin sözleşmelerinde Türk Tabipler Birliği taraf olarak kabul edilmelidir. İşyeri hekimliğini taşeronlaştıran uygulamalar durdurulmalıdır. Hekimlerin mesleki, kişisel ve ailevi yaşamını olumsuz etkileyen başta ve öncelikle mecburi hizmet ve geçici görevlendirmeler olmak üzere çalışma yaşamındaki anti demokratik uygulamalar kaldırılmalıdır. Tıp eğitiminde niteliği yok sayan uygulamalara ivedi olarak son verilmelidir. Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliği’nde yer alan ve yurttaşların sağlık hakkını engellemenin yanı sıra hekimlerin mesleki ve klinik bağımsızlığını yok eden bütün kısıtlamalar kaldırılmalıdır. Sağlığı ticarileştiren, sağlık hizmetlerini metalaştıran, eşit, ücretsiz, nitelikli sağlık hizmetinin önündeki öncelikli engel olan sağlıktaki bütün katkı-katılım payları ve ilave ücretler kaldırılmalıdır” şeklinde değerlendirmede bulundu.

“10–14 Mart arası hastamıza yeterli süre olan en az 15 dakika ayıracağız”

“10–14 Mart tarihleri arasında hastamıza yeterli süre olan en az 15 dakika ayıracağız” diyen Bahçeli, “Sağlıklı bir toplum, parasız hizmet, sağlık hakkı ve çalışanların iş-işyeri, ücret ve gelecek güvencesi, can güvenliği için, nitelikli bir hizmet verebilecekleri çalışma hayatı ve çalışma alanı 10–14 Mart arası hastamıza yeterli süre olan en az 15 dakika ayıracağız. Gönlümüzden geçen bunun sürekli hale gelmesidir” diye konuştu.

“Tüm etkinliklerimize sağlık çalışanlarını bekliyoruz”

14 Mart tıp Haftası dolayısıyla Afyonkarahisar Tabip Odası olarak çeşitli etkinlikler düzenlediklerini belirten Bahçeli, “14 Mart Cuma günü 16.30’da Güral Otel’de kokteylimiz var. Aynı günün akşamında ise Bahçem Restaurant’ta Tıp Balomuz olacak. Ayrıca sağlık kuruluşlarını ziyaret ederek, arkadaşlarımızla buluşuyoruz. Tüm etkinliklerimize sağlık çalışanlarını bekliyoruz” dedi.

Program sonrası bir süre Gün FM Yönetim Kurulu Başkanı Fadime Akar ile de görüşen Bahçeli, Gün FM’in sağlık alanındaki bilgilendirici yayınlarından dolayı Akar’a tebriklerini iletti. Akar ise Bahçeli’nin şahsında tüm sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutlayarak, başarılar diledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır