passo
Şahin: “Adli tatil tüm adliyelerin kapatıldığı bir süreci kapsamıyor”

Şahin: “Adli tatil tüm adliyelerin kapatıldığı bir süreci kapsamıyor”

Gün FM’de yayınlanan Gündem programına Afyonkarahisar Baro Başkanı Av. Turgay Şahin konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Şahin gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 20 Temmuz tarihi itibariyle adli tatilin başlayacağını ve yaklaşık 5 hafta süreceğini söyleyen Afyonkarahisar Baro Başkanı Av. Turgay Şahin, “Adli tatil sanılan aksine tüm adliyelerin kapatıldığı bir […]

Gün FM’de yayınlanan Gündem programına Afyonkarahisar Baro Başkanı Av. Turgay Şahin konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Şahin gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
20 Temmuz tarihi itibariyle adli tatilin başlayacağını ve yaklaşık 5 hafta süreceğini söyleyen Afyonkarahisar Baro Başkanı Av. Turgay Şahin, “Adli tatil sanılan aksine tüm adliyelerin kapatıldığı bir süreci kapsamıyor. Sadece yıllık iş düzeninin sağlanması için hakimlerin bir kısmının izin kullanmasına olanak tanıyan işleri hafifletme dönemidir. Ceza mahkemelerinin aile hukukundan kaynaklanan bir takım dosyaların bu süreçte devam edeceğini söylemeliyiz. Vatandaşı ilgilendiren kısmı duruşma günü kendilerine tebliğ edilmişse adli tatil olmasına bakmaksızın adliyeye gelir. Eğer vatandaşın eline bir evrak geçmişse adli tatilde bir itiraz, istinaf ve temyiz süreleri işlemiyor. Adli tatil kendilerine bir süre kazandırmış olacak” diye konuştu.
“Adli tatil 20 Temmuz’da başlıyor”
Vatandaşların kendileri açısından adli tatilin önemi ya da fonksiyonu olmadan düşünerek hareket etmeleri durumunda buradaki bir takım inceliklerden ve uygulama sıkıntılarından rahatsız olmayacaklarını kaydeden Şahin, “Eğer duruşmaları varsa takip etsinler. Bir karar belge kendilerine ulaşmış olursa gereğini adli tatilin sonunda da yapabilirler. Ama bir hak kaybına yol açmamak için avukatlarına danışarak bunların cevaplarını, temyizlerini, itirazlarını, istinaflarını zamanında yapmalarını tavsiye ediyorum. Adli tatil 20 Temmuz tarihinde başlayıp 1 Eylül tarihine kadar, 5 hafta sürecek. Duruşması devam eden mahkemelerde karar verilecektir” şeklinde değerlendirmede bulundu.
“O geceyi unutmadık unutturmayacağız”
15 Temmuz Milli Birlik, Demokrasi ve Dayanışma Günü’nün ikinci yılıyla ilgili de konuşan Şahin, “15 Temmuz 2016 tarihinde İstiklalimizi bir kez daha milletin azim ve kararlılığı kurtarmıştır. O geceyi unutmadık unutturmayacağız. Başta 15 Temmuz şehitlerimiz olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Ruhları şad olsun” dedi.
Yayın sonrası Gün FM Yönetim Kurulu Başkanı Fadime Akar ile görüşen Şahin Gün FM’in bilgilendirici yayınlarının devamını diledi. Akar ise Şahin’e çalışmalarında başarılar diledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır