passo
SANDIĞA GİDİLMELİ

SANDIĞA GİDİLMELİ

Pazar günü yeniden sandık başına gidiyoruz. Yerel seçimler sonrası bu kez ülkemize 5 yıl reisi cumhurluk yapacak kişiyi seçeceğiz. 3 aday var. Erdoğan, İhsanoğlu ve Demirtaş. Seçim sürecine baktığımızda: Adil bir yarış değil bu seçim tamam. Erdoğan Tv konuşmalarında daha aklıselim konuşmalar yapmasına rağmen miting alanlarında hakaretler yağdırıyor… İhsanoğlu’na ‘Çarkçı Monşer’ Kılıçdaroğlu’na ‘Alevi’, Demirtaş’a ‘Zaza’ […]

Pazar günü yeniden sandık başına gidiyoruz. Yerel seçimler sonrası bu kez ülkemize 5 yıl reisi cumhurluk yapacak kişiyi seçeceğiz.

3 aday var. Erdoğan, İhsanoğlu ve Demirtaş.

Seçim sürecine baktığımızda:

Adil bir yarış değil bu seçim tamam.

Erdoğan Tv konuşmalarında daha aklıselim konuşmalar yapmasına rağmen miting alanlarında hakaretler yağdırıyor… İhsanoğlu’na ‘Çarkçı Monşer’ Kılıçdaroğlu’na ‘Alevi’, Demirtaş’a ‘Zaza’ göndermesi yapıyor. Bu sözler o yüce makama yakışmıyor.

İnsanları kitleleri biz-siz diye ikiye ayırıyor. Bir tarafa üvey evlat muamelesi yapıyor.

Bir partiye başkan değil 77 milyona cumhurbaşkanı seçiyoruz.

Her seçim öncesi kendisine bir düşman yaratarak mevcut kitlesini bu hedef sayesinde kilitleyip sandığa götürmeyi amaçlıyor. İşte Emniyet operasyonu bunun en tipik örneği.

Neyse bu olanları seçmenler görüyor ve izliyor.

 

BU SEÇİMDE KATILIM ORANI ÇOK ÖNEMLİ OLACAK

Gelelim Afyon ve ülkemizde sonuçlar nasıl olur? Sorusunun yanıtına..

Yapacağımız analiz tahmin ve yorumlar, alanı gözlemlemek, alanda çalışanların değerlendirmelerini almak ve seçmen yapısını görmek temeli üzerindedir.

Yurt dışındaki gurbetçilerimiz bu seçime beklenen ilgiyi göstermedi. 2 milyon 700 seçmenden yalnızca yüzde 5 i sandığa gitti. Bir gurbetçi oyu adına YSK’nın 301 lira masraf ettiğini de ekleyelim.

Bu seçimde katılım oranı çok önemli olacak. Tatil zamanı olması sebebiyle ekonomik durumu iyi olanlar tatil beldelerinde, ayrıca büyük kentlerde düşük ücretli çalışanlar okulların tatil olmasıyla eş ve çocuklarını doğum yerleri olan köy ve ilçelere gönderdi. Her iki gruptaki kişilerin seçim günü oy kullanmak adına gösterecekleri çaba sonuçlara önemli etki edecek.

Çünkü ağırlıklı olarak CHP ve MHP seçmeni olan tatilciler 2 etki yapacak.

Kullanılan oy sayısını artıracak. İhsanoğlu’na oy vererek aradaki farkı azaltacak.

 

SEÇİM İKİNCİ TURA KALIR

Çünkü;

Ülkemizde 52 milyon 700 bin seçmen var. Geçen seçimde yüzde 90 a yakın seçmen sandığa gitti. 42 milyona oy kullanıldı. Oyların dağılımına baktığımızda AKP 19 milyon. CHP 11 milyon, MHP 7.7 milyon ve HDP ise 2 milyon oy almıştı. Kalan oylar ise diğer partilere dağılmıştı.

Bu seçimde sandığa yüzde 80 e yakın seçmen gider ve 40 milyon civarı oy kullanılır. Geçersiz oyları ayırdığımızda;

Erdoğan yüzde 45-47 arası yaklaşık 18 milyon- 18 milyon 500 bin civarı oy alır.

İhsanoğlu yüzde 35-37 bandında 14 milyon-14 milyon 500 bin arasında oy alabilir.

Demirtaş ise yüzde 9-10 bandına yaklaşır 4 milyon civarı oy alabilir.

Bu oy dağılımına göre seçim çok az bir oyla 2.tura kalır.. Bu sayı bir milyon veya 500 bin oy civarıdır.

 

ERDOĞAN AFYON’DAN YÜZDE 60 OY ALABİLİR

Afyona baktığımızda Erdoğan yüzde 60’a, İhsanoğlu ise yüzde 40 a yaklaşır diye bekliyorum.

Bu nedenle seçime katılım çok ama çok önemlidir. Seçmenler ilk kez önlerine gelen sandıkta cumhurbaşkanı tercihini yapmak adına mutlaka sandığa gitmesi lazım.

Bekleyip göreceğiz.

Mutlu ve aydınlık yarınlara…

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır