Reklam

Reklam

passo
Sandıklı’nın çehresi değişiyor

Sandıklı’nın çehresi değişiyor

Sandıklı’nın çehresi değişiyor Bazen olur ya… Çok istediğiniz halde denk gelip gidemezsiniz. Sandıklı’daki Akdağ, bizim için öyleydi. Her seferinde bir mani çıkıp, çok istememize rağmen, son halini gidip görmemiz mümkün olmamıştı. Bu sefer, hafta sonu programlarını değiştirdik. Ve Belediye Başkanı, dostum, Mustafa Çöl’ün davetine, Cumartesi günü çok sayıda gazeteci arkadaşımızla icabet ettik. Kent Merkezinde Yeşil […]

Sandıklı’nın çehresi değişiyor

Bazen olur ya… Çok istediğiniz halde denk gelip gidemezsiniz. Sandıklı’daki Akdağ, bizim için öyleydi. Her seferinde bir mani çıkıp, çok istememize rağmen, son halini gidip görmemiz mümkün olmamıştı. Bu sefer, hafta sonu programlarını değiştirdik. Ve Belediye Başkanı, dostum, Mustafa Çöl’ün davetine, Cumartesi günü çok sayıda gazeteci arkadaşımızla icabet ettik.

Kent Merkezinde Yeşil Alan
Önce Konak Kafe’de kahvaltımızı yaptık. Konak Kafe, daha önce Kaymakamlık Lojmanı olarak hizmet veriyordu. Şimdi ağaçların arasında ilçe merkezinde Belediye’ye bağlı San-Bel Şirketi tarafından işletilen güzel bir mekan olmuş. Belediye Meydanı’ndaki tarihi parkın beton yığını olmasına hayıflanmıştık. Kısmen de olsa Konak Kafe sayesinde kent merkezine nefes alınacak bir yer kazandırılmış. Konak Kaf, kuş sesleri arasında ağaçların gölgesinde çay içip, kahve yudumlayıp sohbet edebileceğiniz bir yer olmuş.
Kahvaltı biterken yağmur başladı. Belediye çalışanları konuklarına yağmurluk dağıttı.
Çünkü görülecek Bedesten Çarşısı ve doğa harikası Akdağ vardı.
Yağmurlukları giyen gazeteci dostlarımız, ilginç resimler vermeye başladı.
Gazeteciler kendi fotoğraflarını çekerek yağmur anını ve yağmurluklu görüntüleri hemen sosyal medyada paylaştı.

Kadın İş Hayatına Girdi
Bedesten Çarşısına geçtik. Yıllardır kamulaştırma sebebiyle bir türlü çözülemeyen ilçe merkezindeki bu ahşap 55 iş yeri, mal sahipleri de mağdur edilmeden bu yazın başında hizmete girmişti.
Bedesten Çarşısının farklı bir yönü var. Kiralar düşük tutulmuş. Kadın girişimcilere ağırlık verilmiş. Böyle olunca işletme sahiplerinin çoğu kadın. Önceki yıllarda Sandıklı’da kadın işletme sahibi bulmak oldukça zordu. Yıllar önce lastik tamirciliği yapan Vesile Teyze’yi ilk kez haber yapmıştık. Sonrasında defalarca haber olmuştu. Büyük ilgi görmüştü Vesile Teyze.
Yani demem o ki o dönemlerde kadın çalışan ilçede yok denecek kadar azdı.
Günümüzde birçok il ve ilçede kadınlar iş hayatında olmasına rağmen Sandıklı bu konuda geri kalmıştı. Örneğin Başmakı’da çok sayıda kadın esnaf vardır. Kadınlar işyerlerine bisikletleri ile gider gelir. Birçok etkinlikte kadınlar ön planda yer alır…
Bu Bedesten Çarşısı sayesinde Sandıklı’daki kadınlar da kabuğunu kırdı ve iş hayatına geçti.
Sandıklı’nın çehresi değişiyor. Verimli ovaları ile tarım kenti olan ilçede şu anda 18 sera var. Kadınlara ek istihdam sağlayan bu seralar sayesine domates borsası artık Sandıklı’dan sorulacak.
Bir anlamda ticari alan yaratma dışında sosyal anlamda da bir adım atılmış oldu bu proje sayesinde.
Bu arada 15 günde veya ayda bir kez ‘Bedesten Akşamları’ da yapılan çarşıda esnaflar arasındaki birlik dayanışma ile örnek bir hale geldiğini de eklemek lazım.

Mavi Yeşile Yeşil tekrar Maviye El vermiş
Ve Akdağ yolculuğu başladı…
Sorkun köyü yönünden parke taşı ile döşenmiş virajlı ama parke taşlarıyla güzel bir yol yapılmış.
Sandıklı Akdağ’da çok mazimiz var.
1990’lı yıllarda Sandıklıspor 3. Lig’de. O yıllarda teknik heyet, futbolcuları Akdağ Kocayayla’da kampa alıyor. Genel Kaptanlık yaptığımızdan kamp alanına gitmek adına o patika yolda haftada birkaç kez saatlerce yol giderek ulaşırdık Kocayayla’ya..
Sonrasında, o dönem belde olan Sorkun’un Belediye Başkanı İhsan Vurkan’ın bu alan için büyük emekler harcadığına tanıklık ettim. O yıllarda TRT ekipleri defalarca çekimler yaptı. Haber ve belgesel olarak TRT de yayınladı. Bir kaç kez kanyon geçişleri yaptık rehberler eşliğinde.
Bu anıları düşünerek Akdağ’a geldik.
Muhteşem bir manzara.
Mavi yeşil ve tekrar mavi bir yer.
Gölet’in mavisi ağaçların yeşili ile buluşuyor.
Ağaçların yeşiline mavi beyaz bulutlar el veriyor.

Doğa Cömert Davranmış
Doğa cömertçe tüm güzelliğini sunmuş insanoğluna.
Günümüzde kendine yapılan betonlaşmaya ve onca hoyrat kullanıma isyan ederek sellerle, toprak kayması ile cevap veren doğa Akdağ’a kendisine dokunulmayınca nasıl bir cennet yaratılacağının en güzel örneğini vermiş.
Fotoğraf çekmek isterseniz en güzel manzara Akdağ’da.
Kamp yapmak isterseniz Akdağ size yetecek. Bungalov evleri ile doğa ile baş başa geceleyebilirsiniz.
Yok eğer doğa yürüyüşüne de meraklı iseniz Tokalı Kanyon Akkale Tepe Zirvesi sizin için biçilmiş kaftan.
Piknik alanları, çocuk oyun alanları yapılmış.
Ve eğer Yaban Hayatı gözlemek isterseniz Akdağ’da kızıl geyikler, yılkı atları, kartal ve akbaba gibi çok sayıda yırtıcı kuşları burada görmeniz mümkün.

Veysel Hoca’ya Şükran
Bu arada, Sandıklı Hüdai Kaplıcasından Akdağ’a yeni bir yol yapım çalışması da devam ediyor. Kışın bir tarafta termal sefası yapacaksınız. Diğer tarafta kar üzerinde mangal.
Yazın Akdağ’da gezintinin yorgunluğunu termal su olan açık yüzme havuzlarda atacaksınız.
Belediye Başkanı Mustafa Çöl Akdağ’ın 5 artı 5 yılığına Sandıklı Belediyesine kiralandığına dikkat çekerek, “Burada görülen yatırımların tamam Bakanımız Veysel Eroğlu sayesinde oldu. Görev süresinin bittiği gün bile burası için birçok evrak imzaladı. Kendisine şükranlarımızı sunuyorum” diyerek Veysel Hoca’nın yaptığı hizmetlerin altını çiziyordu…
Sandıklı deyince Hüdai Kaplıcaları unutmamak lazım. Beş yıldızlı 3 otel var. Ve üç bin kişiye hizmet veriyor. Diğer apartlar ve oteller ile Hüdai Kaplıcası 5 bin kişiye hizmet veren bir tatil köyü.
Afyon’un en büyük ilçesi olan Sandıklı 3T (Tarım-Ticaret-Turizm) sayesinde büyümeye devam ediyor.
Sandıklı sizleri bekliyor
Son olarak genç Belediye Başkanı Mustafa Çöl’ü yazalım.
Mustafa Çöl yazılı görsel, işitsel ve internet medyasına her daim önem veriyor
10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde Afyon medyasını Hüdai Kaplıcasında konuk etmişti.
Cumartesi günü ise 24 Temmuz Gazeteciler Günü vesilesiyle yine Afyon basını ile bir araya geldi.
Yanında Belediye Meclis üyesi Eray Aksu ve belediye personeli ile yaptığı hizmetleri yatırımları anlattı ve gösterdi. Aldıkları kararların birçoğunun ise belediye meclisinde oy birliği ile geçtiğini de ekledi. Hani bir söz vardır ya, ‘Aynası iştir kişinin lafa bakılmaz’
Sandıklı büyüyor.
Sandıklı gelişiyor.
Sandıklı değişiyor.
Tarihi, doğal güzellikleri ve şifalı suları ile Sandıklı sizleri bekliyor…
Gidip gezip görün…
Mutlu ve aydınlık yarınlara…

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır