passo
SANJET Mimarı Murat Akşit

SANJET Mimarı Murat Akşit

Bu COVD-19 öylesine bir illet haline geldi ki günde 200 ü aşkın insanımızı kaybediyoruz. Bu kaybettiklerimize Sandıklı Eski Belediye Başkanı Murat Akşit de eklendi. 1993/1999 tarihleri arasında Doğru Yol Partisinden Belediye Başkanı olarak Sandıklı ya önemli hizmetler yaptı. En önemli eseri ise SANJET. O yıllara birlikte baktığımızda anılarımız tazeleniyor. İktisatçı Gazeteci Radyocu Sarraf Akşit 1993 […]

Bu COVD-19 öylesine bir illet haline geldi ki günde 200 ü aşkın insanımızı kaybediyoruz.
Bu kaybettiklerimize Sandıklı Eski Belediye Başkanı Murat Akşit de eklendi.
1993/1999 tarihleri arasında Doğru Yol Partisinden Belediye Başkanı olarak Sandıklı ya önemli hizmetler yaptı.
En önemli eseri ise SANJET.
O yıllara birlikte baktığımızda anılarımız tazeleniyor.

İktisatçı Gazeteci Radyocu Sarraf Akşit
1993 den önce de DYP ten Belediye Meclis üyesi.Belediye Başkanı ise Osman Seyman (Islahatçı Demokrasi Partisi)
Seyman hakkında soruşturma açıldı. Soruşturmanın selameti açısından Seyman görevden el çektirildi.Meclis üyeleri Murat Akşit’i Belediye Başkanlığına getirdi.
Yerel seçimler yapıldığında seçilmiş Belediye Başkanı olarak Murat Akşit göreve devam etti.
İstanbul İktisat mezunuydu. Mesleğini yapmadı. İlçe merkezindeki işyerinde kuyumculuk yapıyordu.Bir gurup arkadaşı ile Sandıklı Sesi gazetesini çıkardı.Bir süre gazetecilik yaptı.Sonra Termal FM adı ile radyo kurdu.Bu radyoyu da sonradan tasfiye etti.

Belediye Başkanı olarak kolları sıvadı.
En büyük hayali Hüdai Kaplıcasındaki termal su ile ilçe merkezindeki konut ve işyerlerini ısıtmaktı. En yakın çalışma arkadaşları Mustafa Seyman ve Mühendis Hasan Sarıgöz ile günlerce çalıştı.
Sandıklıdaki bazı gurupların ‘Kaplıca suyu kaçar kaplıca susuz kalır’ endişelerine rağmen bu projede yol almaya devam etti. Meclis üyeleri ile Simav ilçesine gidildi. Orada Belediye Başkanı Metin Karakuyu (DYP li Kütahya Milletvekili İsmail Karakuyu’nun kardeşi) ve onun teknik ekibinden bilgiler alındı.Jeotermal sınmayı bizzat yerinde gördü.
Kadınlarımız sobadan kurtulacak.Erken yaşta beli bükülmeyecek.İse küle veda edecek ve Sandıklı temiz havaya kavuşacak düşüncesiyle 15 Haziran 1994 tarihinde en büyük hissesi belediye’ye ait yanında oda ve derneklerinde cüzi hisseleri olan SANJET kuruldu.
Cam elyaf borular ile ilçe merkezine gelen termal su İtfaiye binasına yanındaki ısı merkezine geliyor ve yanında kurulan eşanjör sistemi ile ısıtıldıktan sonra bu su geri dönüyordu Kaplıca ya.Geri dönüşte seracılık ve benzeri sistemlerde kullanılması projelenmişti.
İlk başlarda 100 m2 bazında 1500 konu ve işyeri bu nimetten faydalandı. Teşvik anlamında ilk abone olan 20 ye yakın kişiye de ücretsiz veriliyordu.

Termal su şaka yaptı sanki
Gün gelip çattı.
Bu termal su ilçe merkezine geldi. Belediye meydanında havuzda açılış olacak.İlçe Protokolü ve İlgili kişiler toplandı.Yanlış hatırlamıyorsam o dönem İlçe Kaymakamı Niyazi Can’dı. Ancak ilk başlarda su gelmiyor. Muhalif sesler yükselmeye başladı.’Biz dedik.Su kaçtı.Kaplıca bitti’ sözleri artmaya başladı.Daha sonra su geldiğinde bunun mimarı olan Murat Akşit dünyanın en mutlu insanıydı.
Siyasi yol arkadaşı Abdullah Ulutürk milletvekiliydi.İsmet Atila ise Maliye Bakanı.Akşit hizmetlere devam ediyordu.Şu anda kirada olan üç yıldızlı termal otel yapılmış bitmişti ama borcu duruyordu.Bu otelin tüm borçlarını ödedi.Kaplıcaya yeni apartlar yapıyordu Hüdai Kaplıcasını tatil köyü haline dönüştürmek adına yoğun mesai harcadı.
İlçenin sosyal kültürel ve ekonomik anlamda büyümesi için Termal festivali yaptı. İlçedeki küçük ve orta ölçekli işletme sahipleri bu festivallerde stant açarak ürünlerini tanıtıyordu.Geceleri ise ünlü sanatçılar halka ücretsiz konser veriyordu.
Genç yaşta kaybettiğimiz Kerim Tekin de en son konserini Sandıklı da bu festivalde vermişti..O kaza öncesi geceyi dün gibi hatırlıyorum.

Kerim Tekin ve Kaza
Belediye Meydanında yüzlerce insan gece geç saatlere kadar Kerim Tekin’i izledi.Konser sonrası Zerrin Özer,Reyhan Karaca gibi konsere gelen sanatçılarla birlikte Başkan Murat Akşit’in de olduğu gurup Hüdai Kaplıcası Termal Otele geçildi.Otelde yemek yenilirken Zerrin Özer ve Kerim Tekin muhteşem bir düet yaptılar.’Kar beyazdı ölüm/Ellerinden gülüm/Yine yoksun diye/Düşmanım her güne…’ diye devam eden şarkı büyük beğeni alıyordu.
Yemek sonrası gurup yavaş yavaş dağıldı. Kerim Tekin ve bateristi Halis Bütünley tavla oynamaya başladı. Gece çok geç bir saatte onlar tavlaya devam ederken bizde otelden ayrılmıştık. Sabahleyin Kerim Tekin’in trafik kazası haberi hepimizi şok etmişti.
Murat Akşit bu elim kazadan dolayı festivali iptal etti. Bu kazaya çok üzülmüştü. Hatta Ali Çetinkaya Okulunun yanına yaptığı çocuk parkına Kerim Tekin adını vermişti.
1999 seçimlerinde ülke genelinde esen MHP rüzgarı Sandıklı’ya da yansıdı. Afyon da MHP 3 milletvekili çıkarırken Sandıklı Belediye Başkanı da Mustafa Baştuğ olmuştu. Seçimi kaybettiğine oldukça üzülmüştü Murat Akşit.
Ama sandığa da saygısını her daim gösterdi.

DYP de Milletvekili adayı Akşit
DYP de milletvekili adayı oldu sonraki yıllarda. O yıllarda rahmetli babam Halis Akar her daim Murat Akşit’in yanında yer aldı. DYP de siyasete devam ettiler.
DYP nin yaptığı son ön seçimde İsmet Atila liste başıydı.Ön seçimden çıkacak olan İsmet Atila dan sonra 2. Sıra olacaktı.
Sandıklı dan Murat Akşit ve Şuhut tan Nuri Oynağanlı çekişti ön seçimde birinci çıkmak adına.Nuri Oynağanlı Akşit’i geçti.2 sırayı almıştı.Murat Akşit ise 3. Sıradan seçime girdi.1999 genel seçimlerinde İsmet Atila seçildi diğerleri seçilemedi.
Ki MHP 3 DSP 1 Saadet Partisi 1 ve DYP 1 olmak üzere Afyon vekilleri böyle dağılmıştı.
Murat Akşit için siyasi beklenti ve çalışmalar artık son buluyordu.
Yılar geçti. AK Partiden Mustafa Özpınar Belediye Başkanı oldu. Bu seçimlerde ve takip eden yerel seçimlerde Ak Parti adaylarına sürekli destek veren bir Murat Akşit vardı.
Son görüşmemizde bundan iki ay kadar önceydi. Eski günleri yad ettik.Babamı anlattı sürekli.Kendisinin siyasi çalışmalarını konuşmuştuk.
Ömür bir nefeslik kadar kısa işte…
Hani bir söz vardır.. Bâki kalan bu kubbede bir hoş seda imiş
Her kişi bir gün ölecektir. Kişinin öldükten sonra da iyiliklerle anılabilmesi için sağ olduğu zamanda kendini ölümsüzleştirecek iyilikler yapması lâzımdır.
Allah’ın rahmeti üzerine olsun Murat abi…

İsmail AKAR

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır